Ihmettelen hiukan...

Joulu on kristittyjen tärkein juhla. Siltikin sama riitely, solvausten kylväminen ja tuomitseminen näyttää jatkuvan läpi joulunkin joidenkin ns. ainoiden oikeiden uskovien toimesta. Laittaa ajattelemaan kyllä. Elämän prioriteetteja :)
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eihän täällä ole koskaan kuin muutama kristitty. Muut ovat ateisteja ja homoja jotka täällä tappelevat ja solvaavat toisiaan ja uskovia.

Äänestä
  • Noin ei ole, täällä on homo joo joka ottaa yhteen yhden 'oikean uskovan kanssa', Pertsan joka taas hyökkää jokaista vastaan jotka eivät jaa hänen uskoaan. Kirjaimellisesti. Sekä puolisen tusinaa muuta tosi uskovaa joiden päävihollisia ovat kirkko, liberaalit ja homot. Muutama ateisti joista valtaosa kirjoittelee aika maltillisesti kuitenkin.

    Palsta on pääasiassa uskovien sylkykuppiksi muodosyut foorumi jossa haukutaan kirkko ja toisin uskobat maan rakoon. Sen näkee jokainen.

    Äänestä

Joulu ei ole kristittyjen tärkein juhla. Jos oikein yrittäisit, niin onnistuisitko plöräyttämään jotain muutakin yhtä hölmöä?

Äänestä
  • Niin pääsiäinenhän se on mutta onko meno jotekin hartaampaa? Ei. Samaa suunsoittoa, kirkon haukkumista jne. se on. Tuntuu bvain korostuvan kun on jokin kristillinen juhla.

    Äänestä

  • ei eroa kirjoitti:

    Niin pääsiäinenhän se on mutta onko meno jotekin hartaampaa? Ei. Samaa suunsoittoa, kirkon haukkumista jne. se on. Tuntuu bvain korostuvan kun on jokin kristillinen juhla.

    No niin, onnistuithan sä. Yhä vaan pahempaa tuubaa tulee koko ajan. Vai pitäis menon olla harrasta vaik atskupaskat haastaa riitaa koko ajan. Tää mikään jumalanpalvelus oo.

    Äänestä

Havainnot ovat oikeita, täällä riidellään, solvataan ja tuomitaan aivan jatkuvasti ja asialla ovat pääsääntöisesti ainoat kaikkein parhaiten oikein uskovat heteroluterilaiset uskovaiset, toki on myönnettävä että joukossa on myös helluntailaisia ja patmoslaisia heterouskovaisia luterilaisia!

Oikeastaan ainoa selitys tälle ilmiölle on luterilaisen uskonnon luonne, sehän ei ole enää aikoihin ollut oikeasti kristillinen liike, vaan se on ajautumassa koko ajan loitommalle fanaattisten ja karismaattisten uskonnollisten liikkeiden joukkoon, jotka eivät edes ymmärrä kristinuskon peruskäsitteitä!

Äänestä
  • muutama esimerkki tuomitsemisesta mutta selvitä ennen sitä tuon sanan merkitys itsellesi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mitä ihmettä? kirjoitti:

Joulu on kristittyjen tärkein juhla. Siltikin sama riitely, solvausten kylväminen ja tuomitseminen näyttää jatkuvan läpi joulunkin joidenkin ns. ainoiden oikeiden uskovien toimesta. Laittaa ajattelemaan kyllä. Elämän prioriteetteja :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu