Rakkaus on kaiken

Jt:iilä osa neuvoista on hyviä ja tarpeen, mutta osa taas itsensä keksimiä ihmis lakeja joista voidaan olla eri mieltä. Raamatun neuvot itsessään ovat hyviä, mutta kun niitä aletaan vetään omaan suuntaan ja omia pyrkimyksiä pönkittäväksi nii silloin mennään vikaan. Kun tarpeeksi tulee itse luomia lakeja ja määräyksiä ne ovat raamatun vastaisia. Sanotaahan raamatussakin, että jos joku menee lisäämään tai muuttamaan jotain näistä kirjoituksista nii... Tiedämme että Jumalan lupaukset ovat pitäneet ja toteutuneet ja jotakin tulee vielä tapahtumaan ehkäpä juuri meidän sukupolvemme aikana. Tärkeintä on mielestäni silti elää rakkaudellista ja hyvää elämää muita ja jumalaa rakastaen. Omat itsekkäät pyrkimykset vievät aina vikaan.
3259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuo on aivan totta.

Jehovien perusvika on siinä, että he menevät jatkuvasti "yli kirjoitusten" ja vaativat jäseniään uskomaan senhetkiseen "totuuteen" ts. siihen mikä sillä hetkellä sattuu olemaan voimassa ja mikä pahinta: samalla jehovat demonisoivat kaikki järjestön ulkopuolella olevat, ovat nämä sitten kristittyjä tahi ei.

-Corrector-

Äänestä

Raamatun neuvot ovat hyviä, tosin kaikissa todistajien kirjoituksissa on mukana aina Raamatunpaikat joihin kirjoitukset perustuvat.
Oppia ei ole vedetty omaan suuntaan vaan Raamatun suuntaan, lisääntyvän ymmärryksen myötä. Jospa tutustuisit asiaan perusteellisemmin, nimenomaan Raamatun kautta. Täällä esiintyvien vastustajien kirjoitusten kautta voi saada ainoastaan väärän käsityksen. Yleensä yhteiskunnassa on tapana kun halutaan saada oikea käsitys jostakin asiasta, niin kuunnellaan aina itse asianomaisia. Vastustajien kautta saatu käsitys on aina enemmän tai vähemmän väärä, olipa kyseessä mikä asia tahansa.

Äänestä
  • ...niin kuunnellaan molempia osapuolia, ja vedetään vasta sitten omat johtopäätökset..

    "Täällä esiintyvien vastustajien kirjoitusten kautta voi saada ainoastaan väärän käsityksen."

    Tuosta ei edes JuhaniP voi olla samaa mieltä itsensä kanssa. Toki joissakin tapauksissa ylilyöntejä sattuu, ovathan tunteet pelissä, mutta useimmiten "luopiot" ym. vastustajat ovat entisiä Jehovan Todistajia, joten heillä on varmasti varmaa tietoa Jehova-lahkosta ja siihen kuulumisestakin on omakohtaista kokemusta.
    Voisin jopa väittää, että monelta "luopiolta" saat paljon puolueettoman kannan asioihin, kuin vielä sisällä olevilta, koska nämä eronneet/erotetut ovat olleet sisällä ja nähneet sen kiillotetun ulkokuoren sisälle, mutta nähneet järjestön myös ulkopuolisen silmin. Monessa tapauksessa vasta kriisit tuovat ihmisten (miksei myös järjestön) todellisen luonteen esiin, ja kenelläpä muulla olisi ollut kriisejä järjestön suhteen, kuin "luopioilla"...

    Juhani.P: Lisäys ei ole sama kuin erillinen teksti.
    Esim: "Älä tee huorin." niin tuohon lisäys on sitä, kun alkaa itse erittelemään sitten, että mikä on huorintekoa. Erillinen teksti olisi esimerkiksi: "Äläkä myöskään mene Kouvolaan."

    Lisäys on tekstiä, joka perustuu alkuperäiseen!
    Ja juuri niinhän sanoit, että Vt-kirjallisuus perustuu Raamattuun, joten kaikki mitä Raamatussa ei ole, on lisäystä. "...kaikissa todistajien kirjoituksissa on mukana aina Raamatunpaikat joihin kirjoitukset perustuvat."

    Näin ollen Jehovan Todistajat lisäävät omat tulkintansa siihen mitä on kirjoitettu.

    Raamattu on käsityksenne mukaan jumalan sanaa ihmisille. Eikö sen siis pitäisi olla kaikille ymmärrettävää, onhan sen kirjoituttanut itse jumala, ja hänhän antaa oman opetuksennekin mukaan ymmärrystä sitä kaipaaville...?
    Miksi siis yhdet kertovat kaikille, miten raamattua "pitää" ymmärtää? Miksei jokainen Raamattua lukeva voisi saada ymmärrystä jumalalta?
    Millä ihmeellä perustelette sen, että vain teidän oma hallintoelimenne kykenee ymmärtämään oikein Raamatun kirjoituksia???

    Hallintoelimennehän kuitenkin painattaa kaiken kirjallisuutenne, ja tuon kirjallisuuden "totuusarvo" teille on (ei lähes vaan) sama kuin itse Raamatun.
    Miten siis vain hallintoelimen ymmärrys on niin täydellistä, ettei kukaan muu kykene ymmärtämään Raamattua oikein?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


avain kirjoitti:

Jt:iilä osa neuvoista on hyviä ja tarpeen, mutta osa taas itsensä keksimiä ihmis lakeja joista voidaan olla eri mieltä. Raamatun neuvot itsessään ovat hyviä, mutta kun niitä aletaan vetään omaan suuntaan ja omia pyrkimyksiä pönkittäväksi nii silloin mennään vikaan. Kun tarpeeksi tulee itse luomia lakeja ja määräyksiä ne ovat raamatun vastaisia. Sanotaahan raamatussakin, että jos joku menee lisäämään tai muuttamaan jotain näistä kirjoituksista nii... Tiedämme että Jumalan lupaukset ovat pitäneet ja toteutuneet ja jotakin tulee vielä tapahtumaan ehkäpä juuri meidän sukupolvemme aikana. Tärkeintä on mielestäni silti elää rakkaudellista ja hyvää elämää muita ja jumalaa rakastaen. Omat itsekkäät pyrkimykset vievät aina vikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu