Viime vuosien aikana kristittyjen juhlat ovat tulleet Indonesiassa tekosyyksi väkivaltaan ja hyökkäyksiin. Maallistuneet muslimit puolustavat joulua samalla kun fundamentalistit näkevät sen ”haramina” synnillisenä.
Indonesian kristityt ovat valmistautumassa joulunviettoon. Juhlasta on tullut maassa pysyvä kiistanaihe ja tekosyy islamilaisten äärijärjestöjen väkivaltaan.
Tänäkin jouluna muslimifundamentalistit ovat varoittaneet siitä, että muslimien ei ole lupa pukea kristillisiä symboleita tai lähettää joulutervehdyksiä kristityille ystävilleen ja kollegoilleen.
Asia on aiheuttanut konflikteja muslimien keskuudessa. Maltilliset ryhmät ovat kritisoineet kovaa linjaa ja painottaneet pluralistista ja monikulttuurillista näkemystä tässä väestöltään maailman suurimmassa muslimimaassa.
Nahdlatum Ulama (NU), joka on maltillinen muslimijärjestö, on ottanut aktiivisesti osaa keskusteluun. Sen johtajat ovat toistaneet, että ei ole laitonta, synnillistä (haram) tai islamin vastaista toivotta hyvää joulua ja onnellista juhlaa kristityille.
Jakartan uusi kuvernööri, joka on etnisesti kiinalainen ja kristitty, on pystyttänyt joulukuusen kaupungintalolle. Tämä on aiheuttanut julkista riitaa, jota kiihotetaan sosiaalisessa mediassa. Ansharusy Syariah (JAS) islamilainen äärijärjestö järjesti joidenkin muiden islamistijärjestöjen kanssa asiasta mielenosoituksen Sidoarjo-piirikunnan kaduilla Itä-Jaavalla.
Indonesia riitakysymys muistuttaa hämärästi Suomessa käytyä keskustelua, jossa ateistijärjestöt haluaisivat kristillisten juhlien poistuvan julkisista tiloista. Tästä on esimerkkinä joka keväinen keskustelu Suvi-virren oikeudesta kouluissa (suomentajan huomio).
Indonesiassa paikallishallinnot ovat sulkeneet laillisia kirkkorakennuksia. Tästä esimerkkinä on Yasmini-kirkon tapaus. Presidentti Yudhoyonon hallinto on jättänyt tapauksen avoimeksi. Hallinto on epäonnistunut tässä kohden uskonnonvapauden käytännön puolustamisessa, vaikka on sitä virallisesti tukenutkin.
Jo jonkin aikaa seurakunta on pakotettu pitämään jumalanpalveluksensa ulkona, koska paikallinen hallinto on sulkenut kirkon. Kirkkorakennusta ei ole avattu käyttöön, vaikka korkein oikeus on tehnyt päätöksen siitä, että tässä kristillinen kirkossa on laillista pitää jumalanpalveluksia. Seurakunnan edustaja on ilmoittanut, että seurakunta aikoo pitää tämän joulun jumalanpalveluksen ulkona kirkon lähettyvillä.
http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2014/12/indonesian-islamistit-uhkaavat.html
Indonesian islamistit uhkaavat kristittyjen joulunviettoa
ihmisoikeus
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341962Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651900Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3851797Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161248- 921123
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34970- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15698- 32684
Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise47675