moikka
miten ja mistä sellaisen purentakiskon saa hankittua?
eikös se olekin sellaisille jotka kirskuttavat hampaita öisin
itse olen narskutellut lapsesta saakka..tarttis tehdä jotain asialle
paljonko tulee maksamaan sellainen
miten ja mistä sellaisen purentakiskon saa hankittua?
eikös se olekin sellaisille jotka kirskuttavat hampaita öisin
itse olen narskutellut lapsesta saakka..tarttis tehdä jotain asialle
paljonko tulee maksamaan sellainen
Vastaukset 10
Vanhimmat
mä hankin sen ihan kunnallisen hammaslääkärin kautta, oli vaan vähän kallis (mun mielestä) tais olla jotain 150€..mut elämä on kallista...käy siellä ham.lääkärillä ne näkee kyllä jos oot liikaa narskutellut..
T: kohtalontoveri
mun mielestä joku hampilääkäri on jo jotain sanonu n.4 vuotta sitten, että kulunu on vähän hampaat jo
nyt ei kukaan lääkäri ole kiinnittänyt mitään huomiota asiaan, mut on itseä alkanu vaivata, tuntuu kipua vähän leukanivelessä vasemmalla kun esim. haukottelee..johtunee narskuttelusta sekin
eli kysy niiltä ihan suoraan mitä mieltä ne on, mut kyl musta se on tärkeintä jos sua häiritsee se narskuttelu, sähän ne maksat kumminkin..en tiedä minkä ikäinen oot jos ne vaikka odottaa et se menis ohi, mut toi leukojen kipu 4v. sitten huomattu hampaiden kuluminen viittais siihen et se ei oo ohimenevää.
ps.onko samassa huoneessa nukkuneet huomautelleet asiasta?
oon 33 v
ja lapsena jo kuulema narskutin
olen myös saanut palautetta esim poikaystävältä että narina kuuluu yhä...
oon suunnilleen saman ikäinen ja myös saanut palautetta jos en oo käyttäny kiskoa joten kannattais varmaan harkita sitä.. mut ei sitä kyllä aina jaksa käyttää. kuulemma pari kuukautta kerrallaan vois helpottaa..mä tosin kuulemma aloitin vasta joskus 20-vuotiaana soittaa "hampaitani"
Marssit vain hammaslääkäriin ja sanot haluavasi purentakiskon. Yksityispuolella se maksanee noin 200-280 euroa. Hampaiden kuluminen olisi tärkeää saada pysäytettyä ja aamuiset kivutkin kertovat yöllisestä narskuttelusta.
...kysymys siitä, että miksi purentakiskoa suositellaan potilaalle purentavaivoihin. Eikös purentavaivat ole tavallaan rakenteellisia vikoja, eli ne eivät mene itsestään ohi ajan kanssa. Silloinhan kiskoakin pitäisi pitää periaatteessa koko loppuelämän ajan. Voiko ketään pyytää pitämään sellaista muovihärveliä suussa koko loppuiän. Sehän on sama kuin laittaisi tekohampaat. Eihän oikomiskojeitakaan tarvi pitää koko ikää. Eikö purentavaivoihin ole muuta hoitoa kuin kisko?
Yleensä kiskoa käytetäänkin about loppuelämän ajan. Tämä siksi, että valitettavan moni potilas hakeutuu hoitoon vasta, kun tuhot ovat jo suuret ja öisestä narskuttamisesta on tullut "toinen luonto". Ihmisen alitajunta on yllätävän voimakas, jos se jotain oppii, sitä on vaikea opettaa pahastakaan tavasta eroon, vaikka kuinka järkeilisi.
Kikson käyttäminenhän on jokaisen oma päätös, kukaan hammaslääkäri ei tule kotiin vahtimaan laitatko sen suuhun joka ilta vai et. Moni kiskopotilas vain on todennut, että kiskoon totuttuaan pitää sitä mieluusti joka yö, mieluummin kuin kärsii jatkuvista kivuista.
Purentaongelmat eivät tosiaankaan hoidu itsestään, joten miksi sitten jättäisi helpotuskeinot kuten kiskon käyttämättä. Toki on muitakin hoitoja, mutta harva niistä tuo yksistäänkäytettynä saman avun kuin kisko. Ja ihminenhän on laiska eläin.. On jumppia, venyttelyjä. Lievimmissä tapauksissa auttaa pelkkä hampaiston hionta. Totuus on kuitenkin se, että jos leukanivel on jo järsitty "pilalle", se ei siitä kummemmaksi muutu, vaikka kuinka toivoisi.
Kiskoa käytetään myös silloin, kun purenta ei ole vielä aiheuttanut korjaamattomia ongelmia. Eli silloin, kun narskuttamisesta on seurauksena vasta purentalihasten ja niiden ympäristön kipuja, sekä hampaiden puruarkuutta. Tämä on se tilanne, jossa _jo_ pitäisi hakeutua hoitoon. Kisko estää joillakin narskuttelun kokonaan ja muillakin se suojaa hampaita kulumasta. Kun leukanivel saadaan kiskolla lepoon, purentalihakset eivät enää rasitu ylenmäärin ja kipuilu loppuu. Yksi narskuttamisen pääsyitä on stressi ja monella narskutus loppuu kun stressaava elämänjakso on ohi ja kisko on tehnyt tehtävänsä. Näin ei niveltuhoja pääse edes syntymään. Kisko helpottaa vaivoja ja suurella osalla lopettaa kivut kokonaan.
Minä hommasin kiskon,kun lääkäri totesi hampaani kuluneiksi johtuen yöllisestä pureskelusta.Joskus leukanivelkin ollut aamulla kipeä.Aiemmin terveet hampaat rupesivat lohkeilemaan itsekseen,joten kisko on ihan perusteltu juttu.Vaikealta tuntuu nukkuminen,mutta kai siihen tottuu.Yksityisellä puolella maksoi 280 ekua.
Kannattaa todellakin hankkia se kisko, jos arvelet narskuttavasi öisin. minulla ainakin kyseinen laite on poistanut jatkuvat päänsäryt ja niskakivutkin ovat helpottaneet jonkun verran. lisäksi leuan lihakset eivät enää tunnu aroilta ja rasittuneilta.
Minulle hammaslääkärini ehdotti kiskoa, kun menin lääkäriin "lohjenneen" hampaan takia ja kävi ilmi että olin narskuttanut hampaasta niin paljon, että hermo oli tullut esille ja siksi vihloi kovasti! Lääkäri totesikin, että jos et tee asialle jotain, niin hampaista ei ole kymmenen vuoden kuluttua mitään jäljellä. Motivoi kivasti kiskon hankintaan!
Kiskoon tottuu tosi nopeasti, eikä se ainakaan minulla vaikeuta nukkumista ollenkaan. Tuskin huomaan sen olemassaoloa.
Mars hammaslääkäriin siis. Kustannuksista ei kannata kauheasti napista, koska kyseessä ovat kuitenkin ainoat hampaasi, joita et saa enää takaisin narskutettuasi ne pois..