Esimerkkiä luottokortin käytöstä

luotonottoo

En ole eläessäni luottokortin luottoa käyttänyt, joten asia tuntuu vieraalta. Nyt kuitenkin netin neuvojen perusteella ostaisin halvahkon auton ja maksaisin osan luottokorttiluotolla.

Minulla on Nordean MasterCard normiasiakkaana, ei siis alennuksia. Korko on 3 kk Euribor 8,5 %. Euribor on ollut vakaasti noin 0,08 %, joten vuosikorko olisi siis 8,58%. Lisäksi tulee 2,50 euron tilinhoitomaksu kuukausilta, kun tilillä on luottoa. Luottokortin vuosimaksu on 52 euroa, mutta sitä en laske mukaan, koska sen maksan joka tapauksessa joka vuosi.

Suunnitelma on noin seuraava. Auton ostaisin joskus tammikuussa 2015. Auto maksaisi noin 1400. Maksaisin 900 ihan suoraan tililtä ja 500 luottokortin luotolla. Sitten noin kuukauden päästä tulisi luottokortin luoton maksu, josta maksaisin 100 euroa. Tästä ei vielä käsittääkseni tulisi mitään kustannuksia. Sitten maksaisin 4 kuukauden aikana 100 kuukaudessa velkaa pois.

Joten luoton kulut olisivat
1. kuukausi: 2,50 (400*(8,58 * (1/12)))/100) = 5,36 euroa
1. kuukausi: 2,50 (300*(8,58 * (1/12)))/100) = 4,645 euroa
1. kuukausi: 2,50 (200*(8,58 * (1/12)))/100) = 3,93 euroa
1. kuukausi: 2,50 (100*(8,58 * (1/12)))/100) = 3,215 euroa

Yhteensä 17,15 euroa

Voitteko oikaista ja kertoa, missä menen hakoteille.

3

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luotto1

      Sun pitää laskea vielä luottokortin lisäkulut eli 2e 2.5% käytettävästä summasta, siirsit/nostit luottotililtä tai laskunmaksussa. Eli maksat 400e 12e eli maksat tässä 412e pankille tuon koron ja tilinhoitomaksun lisäksi. Tai jos nostat 500e, niin maksat 500e 14.5e eli yhteensä 514.5e. Riippuen nyt paljonko siirrät loppujen lopuksi. Mutta maksat tuon kerran.

      Eli pankkihan tienaa tuossa kuitenkin.

      • Ei välttämättä

        Aloittaja ei kyllä mielestäni sanonut siirtävänsä rahat ensin tililleen tai nostavansa ne käteiseksi. Autoliikkeissä kortit yleensä käy, eli jos se 500 euron osuus tehdään ihan normaalisti maksuna kortilta, niin mitään tuollaisia lisäkuluja ei mene.


      • luotonottoo
        Ei välttämättä kirjoitti:

        Aloittaja ei kyllä mielestäni sanonut siirtävänsä rahat ensin tililleen tai nostavansa ne käteiseksi. Autoliikkeissä kortit yleensä käy, eli jos se 500 euron osuus tehdään ihan normaalisti maksuna kortilta, niin mitään tuollaisia lisäkuluja ei mene.

        Joo, ihmettelin kanssa, mistä nuo kulut tulevat... Mutta toinen mahdollisuus olisi ostaa yksityiseltä. Eikö siihenkin riitä, että ottaa Debitillä osan ja Creditillä osan? Mitä lisäkuluja tulee, jos tulee?

        Yksi asia vielä hämää. Nimittäin vähimmäiserä. En muista koskaan sellaista luottokortille määritelleeni, eikä sellaisesta löytynyt verkkopankista... Mitä hankaluuksia se tuo tullessaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3015
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      119
      1806
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1729
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      66
      1359
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe