Pian vanha vuosi vaipuu hautaan iloneen ja suruineen, mutta Jumalan armo pysyy tulevanakin vuotena. Samoin pysyy Jumalan omalla sormellaan kirjoittama kymmenen käskyn lakikin. Eikö nyt olisi hyvä aika tehdä hyvä uuden vuoden lupaus ja päätös, että tulevana armonvuonna minäkin tahdon rakastaa ja seurata Jeesusta ja pyhittää hänen sapattinsa? Se on hyvä päätös nyt, kun armonaikaa on vielä jäjellä, mutta emme tiedä kuinka kauan.
Uuden vuoden lupaus
14
132
Vastaukset
- Kumosiko Jeesus?
Eikö Jeesus kumonnut sen jutalaisten sapatin, kun hän nousi ylös kuolleista?
- ei kummonnut
Ei Jeesus kumonnut sapattia enempää kuin muitakaan käskyjä Jumalan kymmenestä käskystä. Näin jotkut saattavat luulla, mutta Jeesus ottaa turhat luulot pois sanomalla selvästi ja suoraan: "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään" Matt.5:17.
- Totuus on auki
Lupaukseni on, etten katso ensi vuonna kirkkoon päinkään.
http://www.eroakirkosta.fi
` - Sama hyvä jatkuu
Suosittu linkki tänä vuonna on ollut:
http://eroakirkosta.fi
Saakoon sama suosio jatkua ja lisääntyä vuotena 2015.- erottu on
Monet uskovat ovat jo eronneet kirkosta ja liittyneet esim.adventtikirkkoon, vapaaseurakuntaan tai helluntaihin. Ne, jotka haluavat seurata Jeesusta myös sapattina, tulevat adventtikirkkoon.
- Uskossa Jeesukseen !
Jumala varjelkoon ihmisiä uskonnoilta ja auttakoon sisälle elävään uskoon.
http://Jeesus-on-Herra.com/?attachment_id=906- seurataan Häntä
Jeesus vietti sapattia, vietetään mekin.
- samaa mielipuolta
Linkissä oli hyvä opetus sapatista.
- yvää sapatia!
Tänään on alkanut vuoden ensimmäinen sapatti ja huomenna saamme kirkoissamme tutkia Sananlakujen kirjaa oppineen (kaksi kansainvälisesti arvostettua tohtorin hattua päässään) juutalaisen veljen opastuksella.
Tervetuloa kaikki muutkin kuulemaan adventtikirkkoon viisauden sanoja Sananlakujen kirjasta!
Hyvää sapattia kaikille Herran omille!
- sapatissa
Tänäänhän on sapatti. Ei huomenna.
- perjantai ilta
Sapatti alkaa Raamatun mukaan jo perjantai-iltana, joten kyllä sen alkuhetket ovat ihan samaa sapattia kuin lauantainakin : ). Sapatti päättyy lauantai-iltana, jolloin arki alkaa, joten hyvää työviikkoa!
- 5 työpäivää
perjantai ilta kirjoitti:
Sapatti alkaa Raamatun mukaan jo perjantai-iltana, joten kyllä sen alkuhetket ovat ihan samaa sapattia kuin lauantainakin : ). Sapatti päättyy lauantai-iltana, jolloin arki alkaa, joten hyvää työviikkoa!
Kyllä meillä Suomessa on viisipäiväinen työviikko, joen lepään viikonloppuisin koko rahan edestä.
- hyvä päätös
5 työpäivää kirjoitti:
Kyllä meillä Suomessa on viisipäiväinen työviikko, joen lepään viikonloppuisin koko rahan edestä.
Huomen illalla alkaa taas Herran pyhä sapatti ja jatkuu lauantai-iltaan saakka. Silloin Jeesuksen seuraajat lepäävät muistellen Jumalan suurta luomistyötä ja Jeesuksen suorittamaa lunastustyötä Golgatan ristillä. On ilo tulla silloin Herran huoneeseen kiittämään ja ylistämään Jumalaa. Harmi, kun silloin muut kirkot adventtikirkkoa lukuunottamatta ovat kiinni. No, mennään sinne, missä ovat ovat sapattina auki yhteiselle sapattijumalanpalvelukselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16610648Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t907515Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1077393Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37356Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227341Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427279Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136687Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296516Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515