Grönlund:"Puolueet poistavat pakkoruotsin"

Åbo Underrättelser:

"...74 % vastanneista haluaa poistaa pakkoruotsin.
- Se on erittäin suuri osuus väestöstä Kolme neljästä haluaa sitä, sanoo prof. Kimmo Grönlund Åbo Akademi yhteiskuntatutkimuksen instituutista.
Grönlund on johtanut tutkimusta, joka on kattavampi kuin mikään aikaisempi, joka on tutkinut suomealaisten mielipiteitä ruotsista ja suomenruotsalaisista.
Tämä suuri vastarinta kouluruotsia kohtaan ennustaa Grönlundin mukaan, että ei mene kauaa kun ruotsista tulee kouluissa vapaaehtoinen aine. Puolueille tulee olemaan vaikeaa vastustaa sitä että suuri enemmsitö suomalaisista haluaa poistaa pakkoruotsin, sanoo Grönlund. Jos poliitikot haluavat, voi tämä tapahtua hyvinkin nopeasti.
– On olemassa riski, että ruotsin opetuksesta pakollisena luovutaan jo keväällä vaalien jälkeen. Perussuomalaiset tuettuina muilla vahvoilla voimilla, jotka ovat ruotsia vastaan vaativat Rkp:tä ulos hallituksesta. Jos he onnistuvat, on pakkoruotsi mennyt, sanoo Grönlund.
18174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Niin siinä kävi, että Åbo Akademi satsasi kaikkien aikojen laajimpaan tutkimukseen kieliasenteista ja oletti, että tulisi "suotuisa" tulos. Vaan kävikin ylläri ja 74 % vastusti pakkoa.
ÅA ei voinutkaan justeerata tuloksia, koska mukana tukimuksessa oli verorahaa sekä Turun yliopisto ja Tampereen yliopisto.

Mitä tästä opitte, Grönlund?
Että ei pidä mennä tutkimaan muiden kanssa. Olisitte antaneet tutkimuksen tehtäväksi vaikka Magmalle, niin olisi tullut "oikea" tulos.

Äänestä

Eihän kansalta ole koskaan vaaleissa edes kysytty mielipidettä kieliasioista. Vaalikeskusteluissakin toimittajat ovat koettaneet kätkeä asian maton alle leikkimielisillä kysymyksillään, joihin on vastattu pakkomatematiikka tai perustuslaki huuhaa argumenteilla, jotka toimittajat ovat hyväksyneet ilman mitään lisäkysymyksiä.

Äänestä

Koko pakkoruotsin olemassaolon ajan kansa on vastustanut sitä.
Mutta puolueiden johto on saanut lahjuksia Rkp:n rahastoista. Rkp on jakanut rahaa puolueille ja ehdokkaille sitä lupausta vastaan, että ne eivät poista pakkoruotsia. Näin on joka vuosi, joka hallitus toiminut.

Tälalinen häpeällinen toiminta on ollut käytäntönä kaikissa muissa puolueissa, paitsi ei PS:ssä.
Tulöevissa vaaleissa rkp-rahaa jaetaan "Kaksikielisen Suomen puolesta"-säätiöstä (Stiftelse för det tvåspråkiga Finland". Rkp hallitsee sitä täysin.

Äänestä

Mitä enemmän pakkoruotsitusta vastustetaan, sitä enemmän televisio syytää ruotsalaisia ohjelmia...bonniers kai pakotuksen takana

Äänestä

Miksi tuo proffa puhuu "riskistä", kun kyse on pakkoruotsin poistosta?

Riski keille?! Ei se ainakaan valtaväestölle ja mamuille oli mikään riski, vaan hyvä mahdollisuus!

Nuo sanavalinnat paljastavat svekoproffan oman ja koko tutkimuksen kannan.

Äänestä

Se on se riski, että Rkp menettää valtansa.

Äänestä

Jopa persujen poliisi ja wannabe Halla-aho, ymmärtää että juuri persujen tulevien äänestäjien kannalta EI ole järkevää tässä vaiheessa poistaa toisen kotimaisen pakollisuus. Se johtaisi Pakkalénin mukaan kasvavaan eriarvostumiseen juuri hänen kannattajiensa tappioksi.

Teidän kannattaisi siis kääntää katseenne ja ajatuksenne pois RKP:a ja hurreista, ja ryhtyä miettimään sellaista kokonaisuutta jossa toinen kotimainen voidaan saattaa valinnaiseksi, mutta joka ei sisällä niitä riskejä ja ongelmia TEIDÄN KANNAKTANNE joista omatkin poliitikonne ovat tietoisia.

Teidän poliiitikot eivät valitattavasti edelleenkään sitä tee. Heillä on nyt Kreikka-kriisin vaalilypsy menossa, eikä ehdi töitään tehdä tässäkään asiassa ja tälläkään kertaa.

Kielitaitoislle hurreillehan pelkkä pakkoruotsin poisto olisi lottovoitto, jollaisia poliitikkojen ei kannattaisi pienryhmille hepposin perustein antaa.

Äänestä
  • Mitä ihmettä tuo svekohörhömme taas fantasioi ja höpöttää?!

    Tuskin uskoo itsekään sepustuksiinsa....

    Äänestä

  • Mitä ihmettä?! kirjoitti:

    Mitä ihmettä tuo svekohörhömme taas fantasioi ja höpöttää?!

    Tuskin uskoo itsekään sepustuksiinsa....

    "Mitä ihmettä tuo svekohörhömme taas fantasioi ja höpöttää?!"

    Hän vain kertoo miksi toisen kotimaisen pakollisuuden poistaminen olisi hyödyllistä hänelle ja haitallista sinulle. Siksi suomenkieliset poliitikot eivät pakollisuutta poista.

    Mutta koska sinä et ymmärrä että vaikutus olisi juuri tämä mainittu, vaan luulet että sinulle olisi hyötyä pakollisuuden poistosta, jotkut populistiset poliitikot "lupaavat" muuttaa asioita toivomaasi suntaan. He eivät kuitenkaan pane tiukkua ristiin asian eteen, eivätkä muullakaan tavalla kiitä äänestäsi.

    Vastuulliset poliitikot sen sijaan eivät tee päätöksiä sinun luulojen perustella, vaan päätävät sen mukaan mikä on snulle parasta. Sinun kannalta parasta on pakollisuudessa pysyminen. Minun kannalta päinvastoin.

    Enemmistön kannalta pakollisuusdessa kannattaa pysyä. Vähemmistön kannalta päinvastoin.

    Äänestä

  • 2 > 1 kirjoitti:

    "Mitä ihmettä tuo svekohörhömme taas fantasioi ja höpöttää?!"

    Hän vain kertoo miksi toisen kotimaisen pakollisuuden poistaminen olisi hyödyllistä hänelle ja haitallista sinulle. Siksi suomenkieliset poliitikot eivät pakollisuutta poista.

    Mutta koska sinä et ymmärrä että vaikutus olisi juuri tämä mainittu, vaan luulet että sinulle olisi hyötyä pakollisuuden poistosta, jotkut populistiset poliitikot "lupaavat" muuttaa asioita toivomaasi suntaan. He eivät kuitenkaan pane tiukkua ristiin asian eteen, eivätkä muullakaan tavalla kiitä äänestäsi.

    Vastuulliset poliitikot sen sijaan eivät tee päätöksiä sinun luulojen perustella, vaan päätävät sen mukaan mikä on snulle parasta. Sinun kannalta parasta on pakollisuudessa pysyminen. Minun kannalta päinvastoin.

    Enemmistön kannalta pakollisuusdessa kannattaa pysyä. Vähemmistön kannalta päinvastoin.

    Luuletteko te svennot, että vaatimuksemme jää tähän.

    Ei muuten jää vaan Suomi muutetaan yksikieliseksi maaksi ja ruotsille

    annetaan vähemmistökielen asema kuten Ruotsissa on suomen kielellä.

    Äänestä

  • right kirjoitti:

    Luuletteko te svennot, että vaatimuksemme jää tähän.

    Ei muuten jää vaan Suomi muutetaan yksikieliseksi maaksi ja ruotsille

    annetaan vähemmistökielen asema kuten Ruotsissa on suomen kielellä.

    Kansalaisille lisättävä tietämystä Folktingetin toiminnasta.

    Se pitää lakkauttaa vanhentuneena instituutiona!

    Folktingetllä on liikaa määräysvaltaa hallituksen ja eduskunnan toimintaan.

    Ei mitään järkisyytä koko intituution olemassaololle.

    Äänestä

  • right kirjoitti:

    Luuletteko te svennot, että vaatimuksemme jää tähän.

    Ei muuten jää vaan Suomi muutetaan yksikieliseksi maaksi ja ruotsille

    annetaan vähemmistökielen asema kuten Ruotsissa on suomen kielellä.

    Tämä on oikea suunta, ninimerkki "right" Nyt vain toimenpiteitä lisää. Lisäksi tarvitaan laki äänikynnyksestä tuonne, sanotaan 5 % tasolle niin sekä RKP että KD poistuvat takavasemmalle hyvin nopeasti.
    Suomi on paras maa ja täällä puhutaan suomea. Suosittelen myös svekoille suomen opiskelua (sehän on maan valtakieli) eikä jonninjoutavaa keekoilua turhan vähemmistökielen kanssa.
    Vähemmistökieltänne voitte puhua kotona, kavereiden kanssa ja vaikka harrastuksissa.

    Äänestä

"Perussuomalaiset tuettuina muilla vahvoilla voimilla, jotka ovat ruotsia vastaan vaativat Rkp:tä ulos hallituksesta. Jos he onnistuvat, on pakkoruotsi mennyt, sanoo Grönlund. "

Grönlund tietää toki ettei tuo pidä paikkansa. Mutta nyt on vaalit tulossa ja RKP:n on taas tiivistettävä rivinsä.

Grönlund tietää...

1) ...ettei pakkoruotsi ole (välttämättä) kynnyskysymys Rkp:lle. Miksi ihmeessä olisi, jos ihan objektiivisesti ja rationalisesti asiaa mietitään? Hallituksesta käsin RKP saa lypsettyä paljon omaa politiikkaa "myydessään" pakkoruotsin. Nimenomaan SILLOIN pitää olla hallituksessa.

2) ...että muidenkin puolueiden enemmstö on hyvästä syystä pakkoruotsin kannalla, vaikka vaalikoneissa populistisista syistä muuta väittävätkin.

3) ...JOS Sipilä sallii persuja hallitukseen, ja JOS Soini ei taas jänistä, niin Sipilä haluaa kyllä kaikin tavoin marginalisoida Persujen mahdollisuuksia surffailla asiakysymysten ohi ajamalla vain populistisia marginaaliaiheita. Sipilä on myös poliittinen noviisi, ja tarvitsisi vahvaa tukea kokeneilta puolueilta. Ja varsinkin jos persujen nollakokemuksella ministereitä hallitukseen tulee.

Ehei kulkaa nettifennot - menette taas poliittisten kettujen lankaan. Mutta iloitkaa toki siihen asti kun tämä teillekin valkenee. Aina se muutaman lisääänen RKP:lle tuottaa, vaikka teidän hyötynne siltäkin osin on huvennut.

Äänestä

"hyvästä syystä pakkoruotsin kannalla"

Taasko sinä skitsosveko kirjoittelet palstalle harhojasi? Tuo mainitsemasi hyvä syy lienee ihan sama, jonka vuoksi väitit Tampereen ja Kotkan olevan kaksikielisiä kuntia puolustaessasi harhaista kantaasi siitä, että muka suurin osa suomalaisista asuu kaksikielisissä kunnissa. Eli syy on mielisairaus.

Hakeudu jo hoitoon sekopää.

Äänestä
  • ""hyvästä syystä pakkoruotsin kannalla""

    Vaikka sinä ja sinunkaltaisesi uskovat hyötyvänsä pakollisuuden poistamisesta, totuus on aivan toinen.

    Pakollisuuden poistaminen olisi suomenkielsen enemmistönkannalta haitallinen ja ruotsinkielisen vähemmistön voitto. Ainakin siinä muodossa kun se kanslaisaloitteessa on muotoiltu.

    Siksi suomenkielinen poliitikko ei siihen ryhdy. Mutta koska sinä harhaisesti luulet asian olevan päinvastoin muutamat populistiset poliitikot "lupaavat" muuttaa aisoita sinun toivomaasi suntaan. No hehän eivät tietenkään aijo muuta kuin saada sinun äänesi. Ja jos ne vastuuseen joutuvat he keksivät jonkun tekosyyn jonka turvin tekevät sinun kannltasi oikean päätöksen jonka sinä luulet vääräksi.

    Vastuulliset poliitikot sitten vastaavat siitä että enemmistö saa etunsa mukaisen päätöksen riippumatta siitä että enemmistö lulee hyötyvänsä toisesta päätöksestä.

    Tiedän että nämä faktat sotivat nettifennoretoriikan kanssa, mutta nettifennoretoriikka on juuri sitä. Pelkää retoriikkaa.

    Äänestä

"Pakollisuuden poistaminen olisi suomenkielsen enemmistönkannalta haitallinen ja ruotsinkielisen vähemmistön voitto."

Jätkä on taas niin irrallaan todellisuudesta, ettei mitään rajaa. Vaikka suomenkieliset aloittaisivat pakkoruotsin jo esikoulussa, niin eivät he sitä äidinkielen veroisesti oppisi. Eli ei ole mitään haittaa pakkoruotsin poistosta, vaikka mieisairauksissasi kuinka sellaista näkisit.

Ps. Vieläkö uskot ihan tosissasi, että Tampere ja Kotka ovat kumpikin kaksikieisiä kuntia. Mene hoitoon, tälle palstalle kirjoittelu ei varmasti paranna olotilaasi.

Äänestä

Aikaisen vieraan kielen opettaminen lapselle (esikoulussa, jopa tarhassa) on rkp-tutkimusten mukaan haitallista ruotsinkielisille, mutta hyödyllistä suomenkielisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..jo keväällä kirjoitti:

Åbo Underrättelser:

"...74 % vastanneista haluaa poistaa pakkoruotsin.
- Se on erittäin suuri osuus väestöstä Kolme neljästä haluaa sitä, sanoo prof. Kimmo Grönlund Åbo Akademi yhteiskuntatutkimuksen instituutista.
Grönlund on johtanut tutkimusta, joka on kattavampi kuin mikään aikaisempi, joka on tutkinut suomealaisten mielipiteitä ruotsista ja suomenruotsalaisista.
Tämä suuri vastarinta kouluruotsia kohtaan ennustaa Grönlundin mukaan, että ei mene kauaa kun ruotsista tulee kouluissa vapaaehtoinen aine. Puolueille tulee olemaan vaikeaa vastustaa sitä että suuri enemmsitö suomalaisista haluaa poistaa pakkoruotsin, sanoo Grönlund. Jos poliitikot haluavat, voi tämä tapahtua hyvinkin nopeasti.
– On olemassa riski, että ruotsin opetuksesta pakollisena luovutaan jo keväällä vaalien jälkeen. Perussuomalaiset tuettuina muilla vahvoilla voimilla, jotka ovat ruotsia vastaan vaativat Rkp:tä ulos hallituksesta. Jos he onnistuvat, on pakkoruotsi mennyt, sanoo Grönlund.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu