Luonnon ja järjen vastaista seisottaa kälyistä autoaan lämpimässä tallissa, joka kuluttaa valtavan määrän energiaa talven aikana.
Lämpimät autotallit pitäisi kieltää
34
1143
Vastaukset
- Käyks katteeks?
Buahahahaa!
Paljon muita turhakkeita löytyy kuten esim. kylpylät missä on yli 30C lämmintä. Lämmin autotalli on hyvä jos on myös ilmanvaihto jotta auto myös kuivaa muuten ruostuu nopeasti.
- juoppohullu
autoilija kirjoitti:
Paljon muita turhakkeita löytyy kuten esim. kylpylät missä on yli 30C lämmintä. Lämmin autotalli on hyvä jos on myös ilmanvaihto jotta auto myös kuivaa muuten ruostuu nopeasti.
Ja se on hyvä paikka mennä nukkumaan kun aamuyöstä yrittää tulla kotiin ja muija ei päästä sisään.
- Meit o moneks
Elä sie muuta viserrä. Talvipyöräilijä haluais ite seisoo siel kälyses tallis.
- Olohuoneeni
Talon paras paikka.
- -tiedonhaluinen-
Jos kälyllä on auto, onko se kälyinen auto? Kuluttaako lämmin talli vähän energiaa jos siellä ei ole autoa.
Olethan ystävällinen ja vastaat. Tämä epätietoisuus on raastavaa.- Ei muuten
On kälyinen auto, jos käly on autossa.
- Hyvin toimii
Pakkasessa kauan ollut aloittaja tarkoittanee suuren omakotitaloni tallikompleksia jossa tällä hetkellä majailee kaksi varsin pöyhkeää jenkkiautoa, yksi H-D, ja varsin kelvollinen ja kookas kauppakassimme.
Tilat ovat lämpimät, pysyvästi. - Autotalli maan alla
Mulla on autotalli 80%:sti maan alla. Toinen pitkä seinä lämmintä sisätilaa vasten ja ainoa on oviseinä joka on avoin. Pysyy ilman erillistä lämpölaitetta plussan puolella kovimmillakin pakkasilla. Alle -10 asteen pakkasella siellä on vielä kohtuullisen mukava työskentelylämpötila. Jos sitten kovemmilla pakkasilla jotain haluaa siellä nikkaroida, ei kun vääntää patteria auki ja laittaa hetkeks 3 kWh hallipuhaltimen hyrrään. Oikeastaan tää autotalli säästää näillä systeemeillä energiaa koska toimii hyvänä lämmöneristeenä läpimille tiloille. Toinen on näin jouluaikaan kun on noita kinkkuja ja muita sörsseleitä jotka ei mahdu jääkaappiin niin siellä ne säilyy hyvin. Illalla kun ajaa auton talliin, aamulla on sula ja kuiva.
- Maan alla myös
Tallia ei erikseen lämmitetä. Se vaan sattuu olemaan kokonaan maan alla ison kerrostalon kellarissa ja pysyy sen takia lämpinänä keleistä riippumatta. Lämpöä on kovimmilla pakkasillakin sellaiset 17-18 astetta ja auto lähtee kuin palmun alta.
- ewdweqwwww
Sehän säästää tilaa kaupungeissa kun on autohalli talon alla.
- siistiiki
On siellä mukava harrastaa kotiaskareita Tässä on lämmitys
http://youtu.be/UwU6-GxyI2A - SäästääPolttoainetta
>>Luonnon ja järjen vastaista seisottaa kälyistä autoaan lämpimässä tallissa, joka kuluttaa valtavan määrän energiaa talven aikana. >>
Se mitä hyvin eristetty normi talli kuluttaa lämpöenergiaa sen säästää polttoainekulutuksessa eli 1:1, etenkin jos siellä tallissa pitää kohtuullista 10 - 15 asteen lämpöä. Lisäksi valmiiksi lämmin auto tuottaa moninverroin vähemmän päästöjä ilmaan. Blokilämmitinkin on ihan hyvä, muttei vedä vertoja lämpimälle tallille.
Se on kauhee määrä energiaa ja sitä kautta päästöjä, mitä kuluu pakkasessa seisoneen auton lämmittämiseen. - C5 is the best
Sitikka on paras auto. Niin pehmeä ja mukava ajoltaan että ihan hymy tulee naamalle kun pääsee ajoon.
- iloinen sitikisti
Ymmärrän tämän. Niin usein on C5 pajalla ja naama norsunvltulla. Kun viimein on ajokunnossa, kyllähän se hymyilyttää.
- xpostaus
Vielä leviämpi myötähäpeän hymy kun joudut hakee C5 härskin korjaamolta, kun eihän sul oo varaa merkkikorjaamoon
- Köyhää keljuttaa
Raappaa köyhä raappaa, mulla on lämmin tallia ja eber jos satun olemaan kyläreissulla.
Ai niin asun muuten ilmaiseksi vanhempien maksamassa asunnossa.- vahamai
Citikka C5 todettu Ruotsin tutkimuksen mukaan (koteloita sahaten auki ym.) hyvin vähäruosteiseksi.
- Sahattavia riittää
vahamai kirjoitti:
Citikka C5 todettu Ruotsin tutkimuksen mukaan (koteloita sahaten auki ym.) hyvin vähäruosteiseksi.
Jopa vähän uudempiakin.
- Hååkkani
vahamai kirjoitti:
Citikka C5 todettu Ruotsin tutkimuksen mukaan (koteloita sahaten auki ym.) hyvin vähäruosteiseksi.
Minä käyttäisin koteloiden tarkastukseen endoskooppia. Ruotsalaiset ovat tietysti tyytyväisiä ruosteettomasta C5:stä josta on kotelot sahattu auki
- mbman
Sahattavia riittää kirjoitti:
Jopa vähän uudempiakin.
ne c5 sitikat kannattaakin kaikki sahailla. menee pienempään talliin.
- Jospa kuitenkin
Hååkkani kirjoitti:
Minä käyttäisin koteloiden tarkastukseen endoskooppia. Ruotsalaiset ovat tietysti tyytyväisiä ruosteettomasta C5:stä josta on kotelot sahattu auki
...olisi kolariautoja sahailtu?
- Tai muuten
Jospa kuitenkin kirjoitti:
...olisi kolariautoja sahailtu?
käytöstä poistettuja. Noin 5 v sitikassa jos vaikka menee vaihdelaatikko, se on siinä ja siinä kannattaako korjata.
- kunnon sikaniska
No voi voi mitä se viherpiipertäjä siellä vikisee! Suomessa riittää sähköä, vettä, lämpöä, ydinvoimaa. Että älä suotta piipitä.
Itse ihan huvikseni pidän ikkunoita auki talvella ja hehkutan lämpöpattereita, ihan vihreiden kiusaksi ja ajan ökyautolla ja poltan valoja joka huoneessa vaikkei tarviskaan.- siitä vaa
Hullulla on halvat huvit.
Muitathan myös ovet jättää yöksi auki. - nasuniska
siitä vaa kirjoitti:
Hullulla on halvat huvit.
Muitathan myös ovet jättää yöksi auki.Patterit pysyy mukavan lämpösinä kun pitää ikkunoita auki.
- Valopää
Kutsutko vihreät kotiisi kiusaantumaan, vai miten varmistat viestisi perille menon?
- 11+9
Tosi autoilija ei tarvitse sulaa autoa, kyllä viiden sentin ympyrät tuulilasissa riittää ajamiseen.
- ruostuvat onneksi
Lämmitykset on viiteen asteeseen asetettava, peltilehmät joutaa kadunkulmaan nököttömään vandaalien terrorisoitavaksi!
- en omista autoa
Lämpimät tallit lahoittaa autot.
- Tiedän...
Väärin!
Lämpimässä autotallissa pitää olla koneellinen ilmanvaihto! - Siis pitäisi olla
Tiedän... kirjoitti:
Väärin!
Lämpimässä autotallissa pitää olla koneellinen ilmanvaihto!Vaan kun ei ole ja kaikki räppänät teipattu umpeen.
- 523
Siis pitäisi olla kirjoitti:
Vaan kun ei ole ja kaikki räppänät teipattu umpeen.
Laita talliisi ilmankuivain niin ei tarvi lämmintä ilmaa ulos puhaltaa.
Tallissa 15 ja kosteus 30-40%. - totta6
523 kirjoitti:
Laita talliisi ilmankuivain niin ei tarvi lämmintä ilmaa ulos puhaltaa.
Tallissa 15 ja kosteus 30-40%.Ihan hyvä idea.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645951Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers724806Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto484393SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564161SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502483Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat442108Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131249