koska valtio menettää vuosittain miljardeittain verotuloja harmaan talouden takia.
Harmaa talous saatava kuriin
kdhgd
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niinhän sitä luulisi, mutta verotukselta säästyneillä rahoilla työllistetään ihmisiä, luodaan lisää työpaikkoja, laajennetaan firmoja, ostetaan koneita, ja muutenkin vauhditetaan yhteiskuntaa. Verorahat puolestaan menevät valtion/kuntien mustaan aukkoon, niistä ei ole juurikaan hyötyä kenellekkään, eikä kukaan edes tiedä mitä niille on tapahtunut. Rahat ihmisille ja firmoille, ei valtiolle ja kunnille, näin lähtee Suomi nousuun.
Samaa mieltä. Pimeästä työstä hyötyy suuresti työn tekijä suuremman käteen jäävän liksan ansiosta ja tietenkin myös teettäjä, joka saa urakan pimeästi selvästi halvemmalla. Itseasiassa pimeästi tekeminen voi olla jopa alkuunpaneva voima aloittaa joku työ, joka veronalaisena jäisi tekemättä.
Näinollen hyöty on reilusti suurempi kuin työntää rahat veroina pohjattomaan kaivoon, jonka vastikkeellisuuskin tuntuu vuosi vuodelta heikkenevän. Ja lisäksi veroja maksamalla saa kiitokseksi vielä tympeää vittuilua päälle niin päättäjiltä, byrokraateilta kuin verottajalta.
Verottajalta säästyneet rahat voikin sitten käyttää vaikka oman hyvinvointinsa parantamiseen. Verottajahan edistää vain kansalaisen pahoinvointia.
Suomi on ajettu siihen absurdiin tilanteeseen, että veronalainen työ ei ole monessakaan tapauksessa edes kannattavaa, mikä on ihan hullua. Verotuksella toisinsanoen estetään työntekoa!!!
Itse tulen tekemään pimeää työtä niin paljon kuin se on mahdollista. Sen verran verollisena, ettei kukaan huutele perään ja edes jonkinlainen eläke kertyy.
Tämä paskavaltio kiristyksineen ja jatkuvine korotuksineen on itse ajanut työtä tekevät tähän jamaan.
Työstä pitää jäädä käteen muutakin kuin känsät. Pimeä työ on oiva lääke tähän.
Pimeässä työssä voittaa kaikki muut paitsi ne kaikenmaailman paskaloiset, joita verorahoilla elätetään. Ja juuri ne luonnollisesti harmaasta työstä jaksavat eniten meuhkata.
Ok aloitus.
Kokoomus, kepu ja rkp kannattavat pimeää työvoimaa.
Verovaroilla maksetaan lapsiemme koulut ja päiväkodit. Terveyskeskusmaksut yms. Itse käräytyn jokaisen jonka tiedän tekevän pimeää työtä saatana!
Vituttaa lukea tollasesta itsekkyydestä.kun ei toiset ja yhteiset asiat kiinnosta pätkääkään. Itelle vaan kaikki.
Toki oon sitä mieltä että työn verotusta pitää laskea kun itsekin olen duunari. Vituttaa vaan nää ohivetäjät.joille kelpaa julkiset palvelut.mutta itse ei haluta osallistua mihinkään kustannuksiin. Saunan taakse tollaset pitäis viedä!
Veroluikurit hirteen.
Niin harmaa talous on kamalaa , mutta entä se veronkierto ?