Mitä sinulle merkitsee se, että Jeesus on kuningas?
Jeesus on kuningas.
Jeesus on Kuningas
961
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos Jeesus Kristus on sama, eilen ja tänään ja iankaikkisesti, (Hebr.13:8) on hänen kuninkuutensakin ikuista, ja siispä ei ihme että: ilosanomantuoja julistaa Siionille:
"Sinun Jumalasi on kuningas" (Jes.52.7)
Uskovat elämme kuningaskunnassa ja Kuninkaamme on Jeesus Kristus.
Vielä tämä ei ole realisoitunut käytännön tasolle, sillä nyt on evankeliumin aika. Mutta kohta tulee aika jolloin kaikki kuviot muuttuu. Demokratia on historiaa vain ja sitten elämme maailmassa missä ei ole lakeja eikä pahuutta. On vain ihmisiä, jotka haluavat toteuttaa Kuninkaamme tahdon kaikessa elämässämme. Ja kukin elämme oman puun suojissa (=oma tontti ja perunaa) ja kukin kulutamme omien kättemme työn (=ei siis kaupankäyntiä) ja elämä perustuu lähes kattavaan sosiaalisuuteen eli yhdessä teemme kaikkea ja mitä maailmankaikkeus tarjoaa. Ja sehän on aika iso ja uskoisin että resurssit ovat rajattomat :))
Mihin Jeesuksen kuninkuus perustuu?
Ei aikaan tähän, vai?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9823701/#comment-49138876
"Mutta alkuperäiseen kommenttiin liittyen vastaan, että Jeesus oli äpärä. Siitäkin huolimatta, että ilmaisu on ruma.
Antti-pappi "
Jeesuksen oppeja ja hänen poliittisuuttaan monet uskovat karttavat viimeiseen asti. Niille ei ole tälläkään palstalla mitään sijaa, ne vaietaan kuoliaaksi heti kättelyssä tai tyrmätään sanomalla ettei hänen puheillaan ole suuressa kokonaisuudessa mitään merkitystä.
Ei kai se jos Jeesuksen kuninkuus on maailmalle vierasta, tarkoista sitä etteikö tuo kuninkuus olisi silti ihan pysyvää, vartoessaan valtansa realisoitumista myös näkyväisissä?
Eiköhän Jeesus kumminkin ole Jumalallisuuksineen ainakin "hiukan" Kuninkaallisempi kuin kukaan maallinen kunkku!
Mutta onhan monta tapaa pilkatata Jeesusta joten se siitä...
Ei tässä mitään pilkata, vaan nimenomaan päinvastoin: on tarkoituksena katsella sitä millaista kuninkuutta hän edustaa.
"Mutta alkuperäiseen kommenttiin liittyen vastaan, että Jeesus oli äpärä. Siitäkin huolimatta, että ilmaisu on ruma.
Antti-pappi "
Kutsuukohan Antti-pappi kastetilaisuudessa lasta äpäräksi, jos tämä on syntynyt avioliiton ulkopuolella?