Seuraavan Vanhan Terstamentin tapauksen ymmärrän, Siinä Iisakia suurempi voima Jumala vaati uhria:
22:2: ”Ja hän sanoi: ’Ota Iisak, ainokainen poikasi, jota rakastat, ja mene Moorian maahan ja uhraa hänet siellä polttouhriksi vuorella, jonka minä sinulle sanon.’” .
Mutta sitä en ymmärrä että miksi Kaikkivaltiaan Jumalan piti uhrata oma ainoa poikansa Jeesus! Mikä voima oli Jumalaa suurempi joka pystyi tätä vaatimaan? Jos Jumala on kaikkivaltias, niin miksi hänen piti alistua? Mitä jumala sai vastinetta uhrauksestaan?
Miksi Jeesus uhrattiin?
51
220
Vastaukset
- Feikki6
Samaa oon miettinyt ja kaiken lisäksi mitä Jumala oikeastaan uhrasi koska Jeesushan nousi kuolleista eikä Jumala oikeasti menettänyt 'ainokaista' poikaansa ?
Meitä kusetetaan olan takaa! :) - Kaikkiavaltiasko?
Ylempi taho varmaan suuttui sellaisesta kieroilusta.
"Mikä voima oli Jumalaa suurempi joka pystyi tätä vaatimaan?" Oletko kokenut rakkautta ystäävääsi kohtaan,rakkauden voima sai aikaan sen että Jumala antoi oman poikansa meidä edestämme ristin kuolemma koka he loivat ihmisen omaksi kuvakseen, tehkäämme ihminen kuvaksemme kaltaiseksemme siinä on se rakkauden voima joka myös Jeesuksen omia ajaa hyviin tekoihin toisen puolesta. Vastinen on meidän pelastus jota uskovat häneen se on kallis hinta ihmisestä.
Siksi olen suostunut hänen tahtonsa tietä kulkemaan kun tajuaa minkä uhrityön on tehnyt että pelastuisin ijankaikkiseen elämään. Ne jotka kääntävät selkänsä kerran ovat kauhun vallassa kun tajuavat mitä ovat menettäneet mutta myöhäistä.
Kaikkivaltiasko- miksi uhrattiin?
Kuules kuulija1. Jos sinä olisi kaikkivaltias, antaisitko rakkaan poikasi Saatanalle kidutettavaksi ja tapettavaksi? Kaikkiavaltiaana sinä voisit itse päättää ja sanoa meille piruparoille että menkää helvettiin. Omille suosikeillesi sanoisit että tervetuloa paratiisiin.
Vain joku suurempi voima voisi pakottaa sinut uhraamaan poikasi saatanalle muka meidän pelastamiseksi. - sijais uhri
Ehkä parhaiten asian ymmärtää vertaamalla asiaa parhaan ystäväsi tekoon. Ystäväsi rakastaa sua NIIN PALJON, että hän on valmis antamaan henkensä sun puolesta!
Tämä sun ystävä on Jeesus joka antoi henkensä sun puolesta, hän rakastaa sua niin paljon, että antoi oman henkensä ettei sinun tarvitse kärsiä!
Sua rakastava ystäväsi on valmis menemään vaikka kuolemaan sun puolesta, jos sinua sellainen uhkaisi. Nyt sinun ei tarvitse kuolla, mutta ystäväsi kuoli.
Riittääkö tämä vertaukseksi?- höpö.höpö
"Ystäväsi rakastaa sua NIIN PALJON, että hän on valmis antamaan henkensä sun puolesta!"
Jumala EI rakasta ihmisiä "NIIN PALJON", Jumala ei pidä eikä ole viehättynyt ihmisistä.
- Miksi uhrattiin?
Ymmärrän jos ystäväni on ihminen,se on valtava uhraus. Onnettomuuksissa sellaista sattuu, mies uhraa henkensä lastensa tai vaimon puolesta.
Mutta jos ystävä on Kaikkivaltias, sitä en ymmärrä. Hänhän voi pelastaa minut tai kenet tahansa mistä vaarasta tahansa. Ymmärrätkö? Hän voi estää minun joutumisen vaaralle alttiiksi? Miksi hän uhraisi itsensä, Kaikkiavaltias? Kuka sellaista uhria vaatii?
Ymmärrätkö kysymykseni? - uusi elämä K:ssa
Mun käsityksen mukaan Jumala joka muuten olisi aivan tuntematon ihmisille tulee juuri tässä inhimilliseksi ihmiseksi, koska hän samaistuu ihmisen kärsimyksiin tässä langenneessa ja saatanan vielä hallussa olevassa maailman ajassa.
Jeesukseen uskomalla ihmisillä on mahdollisuus elää ikuisesti, tätä mahdollisuutta ei muilla ole. Koska Jeesus kuoli ja Jumala nosti hänet ylös kuolleista, hän on ensimmäinen joka elää ikuisesti, hän toimittaa nyt ylipapin virkaa taivaassa, ja kaikilla ihmisillä on mahdollisuus Jeesuksen kautta päästä tänne taivaaseen.
Tämän tämä Jumalan tulo Jeesuksen kautta ihmiseksi on saanut aikaiseksi, voiton jopa kuolemasta.
Ylemmän ymmärrän Raamatun tietämykseni mukaan, mutta omasta puolestani olen sitä mieltä että ei tässä elämässä olisi muuten mitään tolkkua ja järkeä, jollei olisi tällaista mahdollisuutta elää kuoleman jälkeen ja päästä taivaaseen.
Jumala ja Jeesus antavat elämälle siis oikein kunnon tarkoituksen, joka jatkuu kuoleman jälkeen. Tästä maailman paras kirjakokonaisuus Raamattu ja sen uusi testamentti todistaa. - 1213
"Mutta sitä en ymmärrä että miksi Kaikkivaltiaan Jumalan piti uhrata oma ainoa poikansa Jeesus! Mikä voima oli Jumalaa suurempi joka pystyi tätä vaatimaan? Jos Jumala on kaikkivaltias, niin miksi hänen piti alistua? Mitä jumala sai vastinetta uhrauksestaan? "
Niinpä. Suosittelen etsimään vastauksen Raamatusta.
Minun nähdäkseni Jeesus uhrasi elämän ihmisille. Vähän samaan tapaan kuin sotilas uhraa elämänsä maalleen, kun puolustaa sitä. Jeesus käytti elämänsä meidän hyväksi, julistamalla Jumalan antamaa ilosanomaa. Siksi voidaan sanoa, että hän uhrasi meille elämänsä. - eppäilen
Nyt aliarvioit jumalaa. Hänkö ei keksinyt muuta tapaa ilmoittaa taivas-asiaansa meille syntisille kuin lähettää poikansa tänne ristiinnaulittavaksi? Kovin on mutkikasta, ei oikein vakuuta.
Eikö kaikkivaltiaalla ollut kaikki voima ja valta ilmoittaa asia jokaiselle suoraan.- sijais uhri
Raamatussa sanotaan myös että jos siemen ei putoa maahan ja kuole, se ei synnytä uutta elämää. Sama on Jeesuksen kanssa, ja hän kertoi tämän opetuslapsilleen ennen pois menoaan : "Teille on hyväksi että minä menen pois", ja kertoi myös tulevansa tapetuksi monien edestä.
Mutta perusperiaate on oikea : Kun siemen putoaa maahan ja kuolee, vain silloin se tuottaa uusia siemeniä. Samalla tavalla opetuslapsissa heräsi henkiin Jeesuksen Jumalalta saama pyhä henki, ja Apostolien teot lääkäri Luukkaan kertomana todistaa tästä:
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Ap. t. 2:1&rnd=1420391531661 - 1213
sijais uhri kirjoitti:
Raamatussa sanotaan myös että jos siemen ei putoa maahan ja kuole, se ei synnytä uutta elämää. Sama on Jeesuksen kanssa, ja hän kertoi tämän opetuslapsilleen ennen pois menoaan : "Teille on hyväksi että minä menen pois", ja kertoi myös tulevansa tapetuksi monien edestä.
Mutta perusperiaate on oikea : Kun siemen putoaa maahan ja kuolee, vain silloin se tuottaa uusia siemeniä. Samalla tavalla opetuslapsissa heräsi henkiin Jeesuksen Jumalalta saama pyhä henki, ja Apostolien teot lääkäri Luukkaan kertomana todistaa tästä:
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Ap. t. 2:1&rnd=1420391531661"Mutta perusperiaate on oikea : Kun siemen putoaa maahan ja kuolee, vain silloin se tuottaa uusia siemeniä. Samalla tavalla opetuslapsissa heräsi henkiin Jeesuksen Jumalalta saama pyhä henki,"
Olen samaa mieltä. Jeesuksen sanat ratkaisevat, mutta se, että Jeesus kuoli ja nousi kuolleista sai heidät luottamaan siihen sanaan niin vahvasti, etteivät he enää pelänneet oman henkensä edestä vaan julistivat rohkeasti. Voi olla, että sanoman levittämiseksi olisi muitakin tapoja, mutta itse uskon Jumalan valinneen parhaan tavan.
- kuin on?
Väitätkö tosissas että kaikkivaltiaalla ei ollut mitään muuta konstia ilmoittaa oma tahtonsa kuin antaa Saaatanalle tapettavaksi oma poikansa? Kauheaa!
Olis tehnyt valtavan maanjäristyksen, ukonilman ensiksi että ihmiset kuuntelee ja sitten valtavalla pauhulla kertonut asiansa. Eikö se olisi ollut tehokkaampaa viestintää kuin antaa poikansa tapettavaksi. Vieläkään ei moni edes ymmärrä sen uhrauksen merkitystä.- näin on
"Olis tehnyt valtavan maanjäristyksen, ukonilman ensiksi että ihmiset kuuntelee ja sitten valtavalla pauhulla kertonut asiansa."
Niin teki vanhan testamentin, Mooseksen aikana. Nyt kaikki kiusatut, heikot, syrjäytyneet, kidutetut, vähemmistöt voivat samaistua Jeesukseen, joka on myös ollut kiusattu, eikä ole jäänyt vain rikkaiden ja menestyneiden avuksi.
Jeesus onkin heikkojen apu ja lohdutus. Jumala tuli Jeesuksessa kaikkien ihmisten luokse, eikä jäänyt minkään rikkaan eliitin palvottavaksi.
- epäilijä
Eikö Jumalan Poika ollut myös kaikkivaltias? Eikö kaikkitietävän pitänyt kaikki tämä tietää? Miksi Hänet piti uhrata Saaatanalle?
Yksi selitys on että Isä uhrasi Poikansa Saaatanalle sen takia, koska tämä oli kaapannut paljon uskovien ihmisten sieluja. Jumalan piti maksaa lahjuksia että nämä kunnon sielut pääsivät vapauteen. Sitä on vaikea tietää onnistuiko vapautus koska Jumalahan petti Saaatanan, herätti poikansa kuolleista!
Onko nyt sitten niin että Jeesus hoitaa köyhät ja itse Jumala siunaa rikkaat ja mahtavat? - satua satua
Raamattu on taynnä satuja, jotkut pitävät sitä jumalan sanana. Onpa jumalan sana sekavaa.
- toivotaan
Kukaan ei ole vielä selvittänyt miksi ja kenelle Jeesus uhrattiin. Mutta ehkä vastaus löytyy?
- uusi alku
"Kukaan ei ole vielä selvittänyt miksi ja kenelle Jeesus uhrattiin. Mutta ehkä vastaus löytyy?"
Ei Jeesus itsekään puhunut uhrista, vaan sanoi opetuslapsille että "on hyväksi, kun minä menen pois".
Kun opettaja on oppinsa opettanut, on AINA hyväksi, kun hän lähtee. Muuten oppilaat jäävät auktoriteetin valtaan, eivätkä opi varsinaista oppia ollenkaan.
Sama asia periaatteessa ja siis käytännössä myös "siemenen kuolemassa".
- uhraus se oli
Eikö tässä ollut selvä uhraus, Isä antoi poikansa vapaaehtoisesti Saatanan käsiin tapettavaksi. Jos ei olisi ollut Saatanalla yliotetta, Isä ei olisi antanut poikaansa tapettavaksi. Meidän piruparkojen pelastamisen Hän olisi voinut hoitaa muulla tavalla jos kerran oli kaikkivaltias.
Outo väite siemenen kuolemasta. Eihän siemen kuole kun se itää. Sen kaikki solut ja geenit jatkavat elämää ja muodostavat uuden kasvin tai eläimen!- kuolematon sielu
"Outo väite siemenen kuolemasta. Eihän siemen kuole kun se itää. Sen kaikki solut ja geenit jatkavat elämää ja muodostavat uuden kasvin tai eläimen!"
"Väite" perustuu Jeesuksen sanoihin "Jos siemen ei putoa maahan ja kuole, se ei tuota uutta hedelmää", nykyaikana voidaan nyt siemenen "muuttuminen" mullassa nimetä uusiksi sanoiksi millä muotoa tahansa.
Ei ihminenkään kuole oikeasti, vaan sielu jää henkiin, ruumis maatuu ja katoaa maaksi takaisin.
- Kaikkivaltiasko?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/2191586
Ylläolevan Vanhan Terstamentin tapauksen ymmärrän, Siinä Iisakia suurempi voima Jumala vaati uhria: VeeTin Sir
tä. - Saatanako?
Niin, mutta mikä voima vaati Jeesuksen tappamista?
- se on keksittyä
Nyt se selvisi. Jeesusta ei uhrattu kenellekään. Juutalaiset eivät odottaneet edes messiasta, joka kuolisi muiden syntien puolesta. Jotkut Jeesuksen opetuslapsista uskoivat nähneensä teloitetun herransa henkiin heränneenä. Aluksi tämän näkemyksen vastustajana toiminut Paavali tutkiskeli Jesajan kirjaa ja vakuuttui Jeesuksen herruudesta. Hän kehitteli sitten monimutkaisen, barbaarisen sovitusuhriteologian, joka päätyi lopulta kirkon tunnustuskirjoihin.
- Nyt se selvisi
Eli miehittäjävaltio tuomitsi kuolemaan yhden kapinallisen. Vasta jäljestäpäin häneen liitettiin syntien sovitusoppi!
- JonesHenry
Synnin palkka on KUOLEMA, ei ikuinen kidutus helvetissä!
Ja jonkun täysyi tuo palkka maksaa! Harva meistä kykenisi maksamaan edes kymmenysosaa kaikesta siitä, mitä me olemme Jumalalle velkaa! Se on hyvä pitää mielessä!- oletkolammas
synnymme tänne ihmisten nussiessa toisiaan eli tahtomattamme. ja sitten muka olemme velkaa jotain jumalalle?? itse asiassa jumala olisi sadistina luojana velkaa ihmisille. annammeko me anteeksi sairaudet, luonnonmullistukset tai vedenpaisumuksen joukkomurhan? kysymys on paremminkin näin päin
- Jahve on sadisti
Oletko tosissasi? Jumala uhrasi poikansa itselleen minun syntieni tähden?
Mitä järkeä siinä on? Voisihan kaikkivaltias sanoa suoraan että te piruparat saatte mennä Saatanan huomaan. Ja kaverit kutsuisi paratiisin iloon niimien ja neitsykkäisten pariin! - tietämätön
Onko Jahve sama kuin meidän kristityiden Jeesus?
- oikea uhraus
Jeesus oli pakko antaa Saatanalle maksuksi hänen kaappaamistaan sieluista!
- GDAE
"Isäni, jos tämä malja ei voi mennä minun ohitseni, minun sitä juomattani, niin tapahtukoon sinun tahtosi".
"Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?"
Niin, miksi?
Vastaus on tässä, mutta onko ymmärrystä käsittää se?
7 Niin Herra kysyi saatanalta: "Mistä sinä tulet?" Saatana vastasi Herralle ja sanoi: "Maata kiertämästä ja siellä kuljeksimasta".
8 Niin Herra sanoi saatanalle: "Oletko pannut merkille palvelijaani Jobia? Sillä ei ole maan päällä hänen vertaistansa; hän on nuhteeton ja rehellinen mies, pelkää Jumalaa ja karttaa pahaa."
9 Saatana vastasi Herralle ja sanoi: "Suottako Job pelkää Jumalaa?
10 Olethan itse kaikilta puolin suojannut hänet, hänen talonsa ja kaiken, mitä hänellä on; olet siunannut hänen kättensä työn, ja hänen karjalaumansa ovat levinneet ympäri maata.
11 Mutta ojennapa kätesi ja koske kaikkeen, mitä hänellä on: varmaan hän kiroaa sinua vasten kasvojasi."
12 Niin Herra sanoi saatanalle: "Katso, kaikki, mitä hänellä on, olkoon sinun käsissäsi; älä vain koske kädelläsi häneen itseensä". Ja saatana meni pois Herran edestä.
...
1 Ja kun eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat ja asettuivat Herran eteen, tuli myöskin saatana heidän joukossansa ja asettui Herran eteen.
2 Niin Herra kysyi saatanalta: "Mistä sinä tulet?" Saatana vastasi Herralle ja sanoi: "Maata kiertämästä ja siellä kuljeksimasta".
3 Niin Herra sanoi saatanalle: "Oletko pannut merkille palvelijaani Jobia? Sillä ei ole maan päällä hänen vertaistansa; hän on nuhteeton ja rehellinen mies, pelkää Jumalaa ja karttaa pahaa. Vielä hän pysyy hurskaudessansa, ja sinä olet yllyttänyt minut häntä vastaan, tuhoamaan hänet syyttömästi."
4 Saatana vastasi Herralle ja sanoi: "Nahka nahasta; ja kaikki, mitä ihmisellä on, hän antaa hengestänsä.
5 Mutta ojennapa kätesi ja koske hänen luihinsa ja lihaansa: varmaan hän kiroaa sinua vasten kasvojasi."
6 Herra sanoi saatanalle: "Katso, hän olkoon sinun käsissäsi; säästä kuitenkin hänen henkensä".
.
9 Niin hänen vaimonsa sanoi hänelle: "Vieläkö pysyt hurskaudessasi? Kiroa Jumala ja kuole."
Jobin kertomus on meille opetuksena Jeesuksesta. Siitä kuinka Jeesus oli Jumalalle kuuliainen kuolemaan asti ja kuinka se tie johtaa elämään.
Koska saatana ja ihmiskunta on kapinassa Jumalaa vastaan, Jumalan pitää näyttää mihin Hänen pyhien lakiensa rikkominen johtaa, ja siksi sallia maailmassa tapahtuvat kauheudet. Toisaalta Jumala on Jeesuksessa näyttänyt esimerkin mihin hänen lakiensa noudattaminen johtaa, ylösnousemukseen ja elämään. Se toinen tie johtaa lopulta kuolemaan ja kadotukseen. Jumala ei salli pahuuden jatkua enää kauaa. - Saa-tana on Jumala!
Olipa kaunis satu!
Miksi kaikkivaltias vetkuttelee Saa-tanan edessä. Jos hän olisi kaikkivaltias niin näyttäisi Saa-tanalle taivaan merkit ja hoitaisi omansa. Mutta jumala ei ole kaikkiavaltias vaikka niin kehuu. Kaikkivaltias hoitaisi homman kerralla kuntoon!
Kaikkivaltiaan ei tarvitse neuvotella saatanoiden kanssa!- ghgf
Ja itse asiassa yhden Luojan skenaariossa kaikkihan on Luojan käres, eli syytä ja ansiota ihan miten vaan.
- GDAE
Niin totta, että saatana on kohottanut itsensä jumalaksi ja myös ihminen on kohottanut itsensä jumalaksi ja Jumala voisi tietysti koska tahansa kaikkivaltiudessaan hoitaa asian, mutta Jumala on nähnyt hyväksi ja rakkaudelliseksi pelastaa ne ihmiset, jotka katuu Jumalan periaatteiden hylkäämistä. Ja miten sitä voisi katua mitään, jos Jumala tekisi heti pahoista teoistamme lopun???? Kun kerran ihminen epäilee Jumalan hyvyyttä, pitää ihmisen päästä näkemään ja kokemaan mitä synnin seuraukset on. Samalla saatana ja kaikki maailmankaikkeuden henkiolennot näkee kumpi on oikeassa Jumala vai saatana. Turha laittaa Jumalan piikkiin maailman pahuutta. Kaikki oli hyvää, kun Jumala loi maailmoja; pahaa ei tehty, kun Jumala sai hallita. Saatanan tuotua oman vaihtoehtonsa näemme tässä pikku koelaboratoriossamme mitä siitä seuraa.
Jos rakastat, et pidä muita Jumalia, koska Jumala on rakkaus luonteeltaan.
Jos seuraat rakkaudellista Jumalaa, rakastat myös lähimmäistäsi, et tee hänelle pahaa, et himoitse hänen omaansa, et himoitse häntä, et valehtele hänestä, et laita omaa etuasi toisen edelle, kärsit jopa vääryyttä ja luovut kostosta lähimmäisen hyväksi.
Jumala antaa rakkauden takia mahdollisuuden ja voiman palata takaisin harharetkiltä. Mutta myös rakkauden nimissä kaikkivaltias hoitaa homman lopulta saatanoineen päivineen kuntoon.
- monta
Mutta jumaliahan on kaksi, ehkä enemmänkin kristittyjen uskomusten mukaan.
- free-witch
Harvempi vaan noita uskomuksia tykkää oikeasti noudattaa, eihän se olis enää kivaa.... ;)
- korkeampi voima?
Ei nyt puhuta mistään uskomuksien noudattamisesta vaan sanan tulkitsemisesta. Edelleen kysymys kuuluu, Kenelle Jeesus uhrattiin?
- JonesHenry
Synti on pohjimmiltaan EPÄONNISTUMISTA!
http://www.hebrew4christians.com/Meditations/Chata_ah/chata_ah.html
Kuinka moni meistä on saanut jonkun taudin tai sairauden puhtaasti OMAA
EPÄONNISTUMISTAMME!!?
https://www.youtube.com/watch?v=58hErf625CA
Tämän takia sanotaan
"Ja kuitenkin: hän kantoi meidän kipumme,
otti taakakseen meidän sairautemme.
Omista teoistaan me uskoimme hänen kärsivän
rangaistusta,
luulimme Jumalan häntä niistä lyövän ja kurittavan,
5 vaikka meidän rikkomuksemme olivat hänet
lävistäneet
ja meidän pahat tekomme hänet ruhjoneet.
Hän kärsi rangaistuksen,
jotta meillä olisi rauha,
hänen haavojensa hinnalla
me olemme parantuneet."
Jesajan kirja luku 53 jakeet 4-5
"Häntä herjattiin, mutta hän ei vastannut herjauksella, hän kärsi, mutta ei uhkaillut, vaan uskoi itsensä oikeamielisen tuomarin haltuun. Itse, omassa ruumiissaan, hän "kantoi meidän syntimme" ristinpuulle, jotta me kuolisimme pois synneistä ja eläisimme vanhurskaudelle. "Hänen haavansa ovat teidät parantaneet." Te olitte "eksyksissä niin kuin lampaat", mutta nyt te olette palanneet sielujenne paimenen ja kaitsijan luo."
Ensimmäinen Pietarin kirje 2 luku jakeet 23-25 - Setä-Gabe
Jeesus uhrattiin koska Raamattu on rasistinen teos ja on pahempaa kuin moni muu tarina!
- mikä selitys
Älähän sotke, minä kysyn niiltä jotka uskoo kirjan olevan kirjaimellisesti totta.
- sairasta puhetta
"Ja kuitenkin: hän kantoi meidän kipumme,
otti taakakseen meidän sairautemme."
Vanhan testamentin jumala on sadisti. Sanoo olevansa kaikkivaltias. Eli pystyisi tekemään mitä tahansa meille syntisille, voisi asettaa mitä tahansa ehtoja ja rangaistuksia. Mutta että uhraisi oman poikansa! Kaikkivaltias!
Tällaiset puheet ovat ihmisten keksimiä, järjettömiä, sairaita!- JonesHenry
"Vanhan testamentin jumala on sadisti. Sanoo olevansa kaikkivaltias. Eli pystyisi tekemään mitä tahansa meille syntisille, voisi asettaa mitä tahansa ehtoja ja rangaistuksia. Mutta että uhraisi oman poikansa! Kaikkivaltias!"
Ei ole mahdollista! Jumala on OMIEN LAKIENSA alainen!
Jos joku ihminen tekee virheen, jonka seurauksena tulee sairaaksi, niin SYNTI ON HÄNEN!
Me olemme täällä KOKEMASSA ASIOITA! Myös epäonnistumisia!
Ei Jumala voi noin vain ottaa tuota syntiä pois! Jonkun ON KÄRSITTÄVÄ synnin rangaistus!
Näin se toimii! Valitettavasti vaihtoehtoja ei ole, olisipa synti kuinka inhimillinen tahansa! - kysyvä ei eksy
JonesHenry kirjoitti:
"Vanhan testamentin jumala on sadisti. Sanoo olevansa kaikkivaltias. Eli pystyisi tekemään mitä tahansa meille syntisille, voisi asettaa mitä tahansa ehtoja ja rangaistuksia. Mutta että uhraisi oman poikansa! Kaikkivaltias!"
Ei ole mahdollista! Jumala on OMIEN LAKIENSA alainen!
Jos joku ihminen tekee virheen, jonka seurauksena tulee sairaaksi, niin SYNTI ON HÄNEN!
Me olemme täällä KOKEMASSA ASIOITA! Myös epäonnistumisia!
Ei Jumala voi noin vain ottaa tuota syntiä pois! Jonkun ON KÄRSITTÄVÄ synnin rangaistus!
Näin se toimii! Valitettavasti vaihtoehtoja ei ole, olisipa synti kuinka inhimillinen tahansa!" Jumala on OMIEN LAKIENSA alainen!"
Missä kohtaa Raamatussa muuten tämä lukee?
- kenelle uhrattiin?
"Ei Jumala voi noin vain ottaa tuota syntiä pois! Jonkun ON KÄRSITTÄVÄ synnin rangaistus!"
Jos olisi olemassa ihan oikea kaikkivaltias Jumala, hän voisi tehdä mitä tahansa.
Laikihan on jonkin yhteisön itselleen tekemä järjestyssääntö. Mitä ihmettä oikea Jumala sellaisella tekisi? Kenen kanssa hän laatisi yhteiset sopimukset, Saatananko kanssa?- JonesHenry
"Kenen kanssa hän laatisi yhteiset sopimukset, Saatananko kanssa? "
No...Jumala ei varsinaisesti SOVI mitään KENENKÄÄN KANSSA! Hän kuitenkin välillä SALLII että pahoja asioita tapahtuu! Minusta se on suoraan sanoen VÄÄRIN! Haluaisin uskoa IHAN YHTÄ PALJON KUIN SINÄKIN, ettei se olisi totta...mutta Raamatussa silti sanotaan toisin:
Saatana tahtoo koetella Jobia
Eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat koolle ja asettuivat Herran eteen. Myös Saatana oli heidän joukossaan. Herra kysyi Saatanalta: "Mistä sinä tulet?" Saatana vastasi: "Olen kuljeksinut pitkin ja poikin maita mantereita." Herra kysyi: "Oletko pannut merkille palvelijani Jobin? Ei ole maan päällä toista hänen kaltaistaan, niin vilpitöntä ja nuhteetonta ja jumalaapelkäävää, ei ketään, joka niin karttaisi kaikkea pahaa."
Saatana vastasi Herralle: "Miksi ei Job olisi jumalaapelkäävä? Sinähän olet sulkenut hänet suojelukseesi, hänet ja hänen perheensä ja omaisuutensa. Olet siunannut kaiken mihin hän ryhtyy, ja hänen karjansa leviää yli maan. Mutta ojennapa kätesi ja tartu siihen mitä hänellä on. Saat nähdä, että hän kiroaa sinua vasten kasvoja!"
Herra sanoi Saatanalle: "Hyvä on. Saat tehdä mitä haluat kaikelle mitä hänellä on. Mutta häneen itseensä et saa koskea." Sitten Saatana lähti pois Herran edestä.
Jobin kirja ensimmäinen luku jakeet 6-12
- yksnkertaista
"Miksi Jeesus uhrattiin"
Koska Jumala on paitsi rakkaus, myös Pyhä.
Syntinen ei voisi päästä ilman armahdusta Jumalan yhteyteen.
Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman ITSENSÄ kanssa (2 Kor 5:19)- yksinkertaista
Ihmisen veri ei yksin riitä:
Ps. 49:7 Kukaan ei voi veljeänsä lunastaa eikä hänestä Jumalalle sovitusta maksaa.
Jeesuksen täytyy olla myös Jumala, koska Jumala on lunastaja:
Ps. 31:5 Sinun käteesi minä annan henkeni, sinä, Herra, lunastat minut, sinä uskollinen Jumala.
Ps. 49:15 Mutta minun sieluni Jumala lunastaa tuonelan vallasta, sillä hän ottaa minut huomaansa.
- itsensä kanssa?
Eikö kaikkivoipa jumala voisi tehdä meidän syntisten kanssa ihan mitä haluaa? Eikö hänellä ole kaikki valta asettaa millaisia ehtoja ja kokeita tahansa, armahtaa jollain tapaa minkä katsoo sopivaksi? Heittää meidät naapurinsa Saa-tanan tontille jne.
Miten itsensä kanssa sovitaan? - Saa-tana ylin jumala
Saa-tana määrää sekä maailmassa että taivaassa! Jumalako nuijii palestiinalaisia, ei, vaan Saata-tana.
- kaikkivaltiasko
Eipä ole vieläkään tullut asiallista vastausta, miksi Jumala uhrasi oman poikansa?
- Ateisti
Asiahan on niin, että aabraham oli unohtanut uhrata lampaan Iisakin synnyttyä, joten hänen omatuntonsa soimasi häntä. Hän valehteli pojalleen, että aavikolla odottaa uhri, joka sitten uhrataan Siis hän olisi uhrannut oman poikansa, koska uskoi jumalan niin vaativan. Hän ei kuitenkaan uskonut, että jumalansa voi häntä suojella, kun hän meni egyptiin nälkää pakoon kauniin vaimonsa saaran kanssa. Hän sanoi saaralle: sanotaan että minä olen sinun veljesi, niin minä saan elää sinun vuoksesi. No. Faarao otti saaran itselleen köyrittäväksi ja aabraham sai lampaita ja vuohia_ Jeesushan oli majatalonpitäjän poika, senhän sanoi jeesus itse: "Minun isäni kodissa on monta asuinsijaa" Kenellä on enemmän, kuin majatalonpitäjällä? >>Mitään jumalaa ei oikeasti ole, eikä voi, eikä saa olla<<
- järkeä
Älähän sotke tärkeää keskustelua, kysyn uskovaisilta miten he tulkitsevat raamatun tekstiä! Pitäähän siinä olla jotain järkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1472467
- 1761694
- 921588
- 691533
- 79914
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6895- 68861
- 59825
- 61798
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes152745