Pelkään autolla ajamista ihan kamalasti.. kuinka pystyn hallitsemaan autoa, meneekö ajaminen hyvin ja osaanko ajaa oikein. Minulla on kyllä ajokortti, mutta autokoulun jälkeen olen ajanut vain muutamia kertoja. Entä jos auto sammuu pahassa paikassa? luulen, että pelkoni johtuu siitä, kun aikoinani autokoulussa minulla oli kamalan agressiivinen miesopettaja, joka aina raivosi ja huusi pienimmästäkin asiasta. heti jos säädin peilin millinkin väärin niin se raivosi. ja itse olen ujo nainen.. Inssi kuitenkin meni todella hyvin ja sain paljon kehuja inssiltä. Miten pääsen pelostani eroon? :((
Autolla ajaminen pelottaa!
Duomen surkein kuski
495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rohkeasti vain liikenteeseen. Harjoittele (esim. liikkeelle lähtöä yms. ) ensin jossain hiljaisemmilla teillä, joissa ei ole paljon liikennettä. ja vähitellen siirryt vilkkaammille teille.
Näin tein myös itse silloin joskus kun sain ajokortin. Harjoittelin aluksi jossain syrjäteillä peruutuksia, jarrutuksia, liikkeelle lähtöä mäessä jne..
No ei ole tästäkään aiheesta ollu kuin parinsadan viestin keskusteluja ihan äskettäin, miksi pitää taas aloittaa.
Perusta oma palsta. Siellä saat määrätä mitkä aloitukset ovat turhia ja mitkä eivät.
On se niin tyhmää tehdä just käsitellystä aiheesta uusi aloitus, niin tyhmää niin tyhmää että. Ja varsinkin noin typerästä aiheesta.