Vuodenvaihteen kuntaliitoksia

antreas1

Uutisen mukaan kaksi kuntaa muuttuvat "kaksikielisiksi"!

Eihän ne ihmiset mitenkään muutu ainakaan kaksikielisiksi!

Mm katukilvet lisätään ainakin pönttöruotsinkielisiksi. Ja mitä maksaa? Veikkaanpa 500.000 euroa. Lohjan kokemuksen mukaan joku vuosi sitten.

Kait tämänkin valde maksaa, VELKARAHALLA!

No hätä jos ei ole lapsenlapsia mutta jos on niin heille on v-mäistä maksaa tämäkin täysin idioottimainen turha kustannus.

8

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hullut banjot

      Joko on väkivaltaa ollut niillä alueilla.

      • laplapslaps

        E i ole veronmaksajia raitilla näkynyt.

        Lapsenlapset tulevat sitten myöhemmin kyselemään kun maksun aika on!


    • Tatatatata

      Se alkaa sitten kun joku kansanedustaja vierailee kunnassa.

    • 5jwr

      Näissä tapauksissa katukilvet tulevat myös suomeksi. Elleivät kunnat olisi anoneet vapaaehtoista kaksikielisyyttä heille ei olisi myönnetty valtionavustusta heidån ylläpitämileen suomenkielisille palveluille. Toisessa kunnassa on noin 70 suomenkielistä (mutta kolme kertaa enemmän muunkielisiä) ja toisessa noin 300 suomenkielistä.

      • Niinpä.

        ELI kaksikielisyys-kustannukset ovat paljon pienempiä kuin valtiontuet tuovat rahaa.

        Ja sehän on koko uudistuksen tarkoituskin! Eli tuoda rahaa "kaksikielisille" kunnille, kun surukuntia ei kohta ole yhtäkään mantereella.

        Tuostakin kielisikailusta kärsivät rehellisesti suomenkieliset kunnat, jotka ovat maksumiehinä.

        Samalla valtio lahjoo suomenkielisä kuntia keinotekoiseen kaksikielisyyteen.

        Erittäin härskiä ja läpinäkyvää svekoilua taas, mutta valtamedia on asiasta taas hiljaa!?


      • haisu göran
        Niinpä. kirjoitti:

        ELI kaksikielisyys-kustannukset ovat paljon pienempiä kuin valtiontuet tuovat rahaa.

        Ja sehän on koko uudistuksen tarkoituskin! Eli tuoda rahaa "kaksikielisille" kunnille, kun surukuntia ei kohta ole yhtäkään mantereella.

        Tuostakin kielisikailusta kärsivät rehellisesti suomenkieliset kunnat, jotka ovat maksumiehinä.

        Samalla valtio lahjoo suomenkielisä kuntia keinotekoiseen kaksikielisyyteen.

        Erittäin härskiä ja läpinäkyvää svekoilua taas, mutta valtamedia on asiasta taas hiljaa!?

        Fy fa. Vi tääl tomaattibunkeris livet yht desperatisk ku Adolf i 1945.


    • En ole aivan perillä RKPn asioista mutta olen ymmärtänyt että RKP ainuana hallituksessa vastusti tätä uudistusta just tämän takia. Ennen voitiin saada tukea kielivähemmistölle suunnatun työn lisäkustannuksia varten, mikä minusta olisi reilu ja oikeudenmukainen. Eihän tulisi saada ylimääräistä valtiontukea joka menee kunnan tavanomaiseen ja kaikissa kunnissa ylläpidettävään toimintaan. Kun saa kaksikielisyyden takia rahaa niin se tietenkin silloin kuuluisi mennä sen kunnan kielvähemmistön hyödyksi esim kielilisiä ja kielenkääntäjiä varten.

      "Tuostakin kielisikailusta kärsivät rehellisesti suomenkieliset kunnat, jotka ovat maksumiehinä." Tilanne on kuitenkin että suurin osa rannikon kunnista ovat valtiontalouteen tuottavia kuntia niin kyllä nämä rahat tulevat kaksikielisten kuntien alueelta.

      "mutta valtamedia on asiasta taas hiljaa!" Ainakin ruotsinkielisissä lehdissä on tästä kirjoitettu.

      • Kuules!

        Siis on aivan VARMA, että tämä svekohallitus ei tee yhtäkään kielipäätöstä ilman RKP:n hyväksyntää! Asiahan on aivan selvä. Kaksikielisyystukia nostettiin, kun viimeisetkin ruotsinkieliset kunnat poistuvat.

        Vai ovat "surukunnat "valtiolle tuottavia kuntia"? Arvaapa miksi? Koska RKP on vuosikymmenten kestävän yhtäjaksoisen hallitusputkensa aikana kanavoinut jatkuvasti aluetukea ja kaikenlaista muuta valtion tukea surualueille.

        Tiedetään kyllä, että vain surumediassa käsitellään kieliasioita tässä maassa! kero jotain uutta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      55
      1172
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      151
      1141
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1075
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      82
      956
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      45
      874
    6. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      55
      818
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      54
      770
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      765
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      71
      711
    10. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      692
    Aihe