Jeesuksen veri pesee pois synnit.
Jeesuksen veri pesee
puhtaaksi
956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei kai taas!
Kaikki totista Jumalaa tuntemattomat kansat, jotka eivät ole perehtyneet juutalaisiin veriuhrimenoihin, oppisivat ehkä helpommin ymmärtämään Jumalan tahdon puhdistavan mielemme,, ajatuksemme ja kaikki tekojemme vaikutukset kuin Vanhan liiton esikuvana käyttämä lihan veri.
Heprealaiskirje 10
8 "Hän sanoo siis ensin: "Uhreja ja lahjoja, polttouhreja ja syntiuhreja sinä et halunnut, ne eivät sinua miellyttäneet", vaikka näistä uhreista on laissa määräykset. [Matt. 9:13, Matt. 12:7]
9 Mutta sitten hän sanoo: "Tässä olen. Olen tullut täyttämään sinun tahtosi." Hän siis kumoaa nuo määräykset asettaakseen niiden tilalle Jumalan tahdon. [Matt. 3:15]
10 Tämän tahdon mukaisesti meidät on pyhitetty ainutkertaisella uhrilla, kun Jeesus Kristus uhrasi oman ruumiinsa." [Hepr. 9:12,28]
Heprealaiskirje 1
9 "Sinä rakastit oikeutta ja vihasit vääryyttä. Sen tähden Jumala, sinun Jumalasi, on voidellut sinut riemun öljyllä, sinut, ei kumppaneitasi." [Ap. t. 10:38]
Aivan !! Mutta joilla on niin heikko Jeesuxen Veri että se on niin vesitetty ettei siitä tulee puhdasta jälkeä vaan vain kymmenes osa synneistä sillä on voima pestä ja loput jos ehkä on tarkoitus saada puhtaax edes vie tuhat vuotta !!
Luuletko sinä, savonarola. että Jumalan tahto on niin heikko ja vesitetty Jeesuksen veri, ettei kykene ainutkertaisella pesulla syntistä puhdistamaab?
Heprealaiskirje 10
10 "Tämän - t a h d o n - m u k a i s e s t i - meidät on pyhitetty ainutkertaisella uhrilla, kun Jeesus Kristus uhrasi oman ruumiinsa." [Hepr. 9:12,28]
Älkää hyvt ihmiset juoko verta tai muututte vampyyreiksi!
Kannattaa myös perehtyä ALKUKIELEEN ja mitä "synti" oikeasti Heprealaisille tarkoitti!
http://www.hebrew4christians.com/Meditations/Chata_ah/chata_ah.html
Uskovaisten verellä läträäminen on kuvottavaa ja vastenmielistä.
>> Jeesuksen veri pesee >>
Aamen! Kiitos, kunnia ja ylistys aina ja iankaikkisesti!
12. ja he sanoivat suurella äänellä: "Karitsa, joka on teurastettu, on arvollinen saamaan voiman ja rikkauden ja viisauden ja väkevyyden ja kunnian ja kirkkauden ja ylistyksen".
13. Ja kaikkien luotujen, jotka ovat taivaassa ja maan päällä ja maan alla ja meren päällä, ja kaikkien niissä olevain minä kuulin sanovan: "Hänelle, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsalle ylistys ja kunnia ja kirkkaus ja valta aina ja iankaikkisesti!"
Ilm. 5.
Jeesus ansaitsi itselleen seurakunnan omalla verellänsä.
28. Ottakaa siis itsestänne vaari ja kaikesta laumasta, johon Pyhä Henki on teidät pannut kaitsijoiksi, paimentamaan Herran seurakuntaa, jonka hän omalla verellänsä on itselleen ansainnut.
Apt. 20.
Herramme Jeesuksen Kristuksen veren ansio kattaa myös ajan, jossa me elämme ja myös tulevat päivät, siihen saakka kunnes armon aikakausi loppuu.
Jumalan seurakunta koostuu Jeesuksen omalla verellään itselleen ansaitsemista.
Ja vain pukeutumalla Kristuksen antamiin häävaatteisiin pääsee perille.
12. Ja hän sanoi hänelle: 'Ystävä, kuinka sinä olet tullut tänne sisälle, vaikka sinulla ei ole häävaatteita?' Mutta hän jäi sanattomaksi.
Oma hurskastelu ei riitä, oma syntiensä sovittaminen ei riitä.
Sian veri pesee yhtä tehokkaasti.