Herrassa Jeesuksessa Kristuksessa teitä kaikkia tervehdin,
Moni on ottanut itselleen tava olla uskovainen, niin että siihen tapaan kuuluu pahat hairahdusket uskon tieltä.
Mutta tämä ei ole se oikea tapa elää uskossa, vaan jokaisen tulisi saada oma itsensä, eli astiansa hallintaan kaiken laisilta lihan himoilta. Ja tämä siis on Jumalan tahto meitä kaikkia kohtaan, että me pyhitymme.
Jos te janoatte sitä huumaa, jota nyt janoatte, niin uskoakseni ei ole teillä muuta tietä, kuin kompuroida ja eksyä Jumalasta.
Pysykää erossa hurmahenkisyydestä ja tulkaa pyhiksi
Kehoittaen
Mikko Ainasoja
Jahven, sekä Herran Jeesuksen Kristuksen palvelija ja valittu opettaja
Moni on ottanut itselleen tava olla uskovainen, niin että siihen tapaan kuuluu pahat hairahdusket uskon tieltä.
Mutta tämä ei ole se oikea tapa elää uskossa, vaan jokaisen tulisi saada oma itsensä, eli astiansa hallintaan kaiken laisilta lihan himoilta. Ja tämä siis on Jumalan tahto meitä kaikkia kohtaan, että me pyhitymme.
Jos te janoatte sitä huumaa, jota nyt janoatte, niin uskoakseni ei ole teillä muuta tietä, kuin kompuroida ja eksyä Jumalasta.
Pysykää erossa hurmahenkisyydestä ja tulkaa pyhiksi
Kehoittaen
Mikko Ainasoja
Jahven, sekä Herran Jeesuksen Kristuksen palvelija ja valittu opettaja
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ap. 10:
9. Ja seuraavana päivänä, kun he olivat matkalla ja lähestyivät kaupunkia, nousi Pietari noin kuudennen hetken vaiheilla katolle rukoilemaan.
10. Ja hänen tuli nälkä, ja hän halusi ruokaa. Mutta sitä valmistettaessa hän joutui hurmoksiin (-38)
9. Seuraavana päivänä, kun miehet olivat matkalla ja jo lähestyivät kaupunkia, Pietari nousi kuudennen tunnin vaiheilla katolle rukoilemaan. 10. Hänen tuli nälkä ja hän halusi ruokaa, mutta sillä aikaa kun ateriaa valmistettiin hän joutui hurmoksiin. (-92)
Kun he seuraavana päivänä olivat matkalla ja lähestyivät kaupunkia, Pietari nousi noin 6 tunnin* vaiheilla katolle rukoilemaan.
10. Hänen tuli nälkä, ja hän halusi ruokaa. Sitä valmistettaessa hän joutui hurmoksiin. (JKR)
9. Toisena päivänä, kuin he matkassa olivat ja kaupunkia lähestyivät, meni Pietari ylös katon päälle rukoilemaan, liki kuudetta hetkeä.
10. Ja kuin hän isosi, tahtoi hän suurustaa. Mutta kuin he hänelle valmistivat, tuli hän horroksiin, (Biblia)
9. Kun seuraavana päivänä olivat matkalla ja lähestyivät kaupunkia, Pietari nousi noin kuudennen tunnin vaiheilla katolle rukoilemaan.
10. Hänen tuli nälkä ja halusi ruokaa. Mutta kun sitä valmistivat, joutui hurmoksiin.
(AS Uusi Testamentti)
10. Y aconteció que le vino una grande hambre, y quiso comer; pero mientras disponían, sobrevínole un éxtasis;
=10. Ja tapahtui, että hän tuli nälkä ja halusi syödä; mutta kun he valmistivat, hän vaipui transsiin; / ekstaasiin
- sulleko ei kelpaa Jumalan Sanan ilmoitus?
Ihminen Jumalan Pyhän Henhen vaikutuksesta voi joutua hurmoksiin, tai millä nimellä sitä nyt itsekuin haluaa nimittää, eikä siinä ole väärää.
Jo Vt:n aaikoihin Jumalan mieehet joutuivat hurmoksiin.
Puuttuuko sinulta Pyhän Hengen kaste? Onko Jeesus saanut kastaa sinut Pyhässä Hengessä ja tulessa?
Jumalan Hengen vaikutuksesta nähdään näkyjä Jumalan maailmoista, profetoidaan, armolahjat toimii, yms.
Puhut viestissäsi asioista, jotka eivät kuulu ko asiaan.
Sanot itseäsi opettajaksi? Kumoat Jumalan Sanaa, onko se oikeata opettamsita?
" Jahven, sekä Herran Jeesuksen Kristuksen palvelija ja valittu opettaja "
- Joka itseään suosittelee, se ei koetusta kestä, on kirjoitettu.
Hurmoksissa oleminen Jumalan Pyhän Hengen vaikutuksesta ei pyhyyttä turmele.
Älkää nyt vain kuvitelko ihmiset, että tällä hurmiolla, tarkoitetaan jotakin häpeällistä hurmostilaa, joka on jo liian häpeällistä seurata edes.
Tämä sana hurmio on ehkä vähän harhaan johtava, sillä kyseessä on tila, jossa ihminen ottaa näkyä vastaan tilassa johon joutuu ja joka on kuin syvä uni.
Ja tuon kyseisen hurmion kreikan kielinen alkusana on ekstasis, joka kääntyy myös sanaksi tarnssi, eli vaipua johonkin tilaan, jossa ympäröivä maailma jää pois.
Mutta niin sanottu hurmahenkisyys, tai hillittömyyys on lihallista toimintaa ja eksyttää ihmiset todellisesta Jumalan ja Herran tuntemisesta.
Kavahtakaa kaikkea tuollaista hillittömyyttä, sillä se sotii Henkeä vastaan.
Jumala on pyhä. Olkaa pyhät kuten hän on.
Tässä on kaksi videosarjaa, joissa otetaan kantaa pyhää henkeen, pyhän hengen kasteeseen ja uudelleen syntymiseen.
https://www.youtube.com/watch?v=Rj9T1Kj1dbs
https://www.youtube.com/watch?v=kkdlFGPjxtM
Katso vailla ennakkoluuloja ja ennakkokäsityksiä!
Ei mulla ole mitään ennakkoluuloja.
Eikä ennakkokäsityksiä.
Olen Raamattua lukenut yli kolmekymmentä vuotta.
Siunausta!
t. The Hurmio
Oho, melko pitkään olet sanaa saanut lukea. Nyt saat jo hieman oikaista ja käydä vaikka postilaatikolla ; ) Eiköhän pikkuhiljaa vesikin ala viiniksi tulla, luulisi ainakin.. Aikamoista, siinä on kyllä raamattua luettu koko lailla paljon, tai sitten on pahuksen hidas lukija..
Nyt mikko kipin kopin etsimään sitä ristiä ja Herran tuntemista. Et saa jatkaa antikristuksena. Tiedämme kuka yksin on Herra, kukaan meistä ei kaipaa sokeaa taluttajaa, mene ja osta itsellesi elämä Jeesuksesta Kristuksesta jotta saisit silmät ja korvat. Jatkona vain yksi jae, jos ymmärrät sen, niin siitä pikkuhiljaa tavaten koko luku ja Raamattu. Jos todella luulet jotain tietäväsi, niin et ole edes alussa.
Kuinka te voisittekaan uskoa! Te kärkytte kunniaa toisiltanne ettekä etsi sitä kunniaa, joka tulee yhdeltä ja ainoalta Jumalalta. [
Pariin kertaan olen Ramatun lukenut,ainoastaan litaniat kuka
oli kenenkin poka lintsasin. Kauhistuin kansanmurhia,lasten
keittämistä ja syömistä. Elisa kirosi lapset Herran nimeen ja
heti tuli metsästä kaksi karhua ja tappoi 42 pikkupoikaa.
Tottelemattomat lapset on vietävä kaupungin portille kivitettäväksi.
Ihmiset ovat hirvittäviä petoja kun tuollaisia oppeja kirjoitetaan.
Ilmankos katolisen kirkon tuomioistuin inkvisitio tuomitsi ihmisiä
roviolle,noituudesta ym.