Risperdal lääke

Olen syönyt risperdal nimistä lääkettä psykoosiestolääkkeenä vuoden verran. Lihoin lääkityksen alottamisen jälkeen 50 kiloa. Olen syönyt terveellisesti enkä ole syönyt roskaruokaa. Onko kukaan muu lihonnut risperdal lääkityksen aloitettua?
162382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Lähes poikkeuksetta käyttäjät lihoavat risperidonin, ja muidenkin neuroleptien, käytön myötä, koska aine sekoittaa normaalia aineenvaihduntaa. Vielä erityisen pahamainen erikseen mainittava on olantsapiini. Risperidoni on taas tutumpi gynekomastian aiheuttajana.

Äänestä

Sama kokemus! Painoin alle 45 kiloa ja pituus on sen verran että oli reilusti alipainoa, söin kun syömishäiriöinen ja meinattiin psykiatriselta siirtää kotiinpääsyn paikkeilla syömishäiriöosastolle mutta en koskaan myöntänyt laihduttavani tahallaan. Nyt painan melkeen 55 kiloa ja paino nousi risperdalin aikana. Lääke vaihdettiin ja paino ei noussut enään muttei pahemmin ole laskenutkaan mutta sentään uusi lääke ei lihota. Pyydä lääke vaihtoon.

Äänestä

14 4 mikä uusi lääke sinulle määrättiin?

Äänestä

Tämä lääke tuhosi elämäni. Lopetuksen jälkeen (vuodenvaihteessa ) en ole juurikaan nukkunut. Teki tuhoa aivoissa.

Lääke aloitettiin pakolla suljetulla osastolla sairaalassa Suomessa, mitään ei ollut tehtävissä lääkkeen välttämiseksi. En ollut harhainen, psykoottinen tai kenellekään vaarallinen, silti voidaan Suomessa kansalainen tuomita pahempaan kuin vankila ilman oikeudenkäyntiä. Toimintakyky/elämäntapa vain oli jonkin verran erilainen. Lääke ei auttanut yhtään ja aiheutti sietämättömän hankalan olon.

Ja paino nousi ilman herkkuja pelkällä osastoruualla noin kilon viikossa.

Äänestä
  • Risperdalin ja osastojakson aikana tuli syvä masennus sekä ahdistus ja pelko. Risperdal vei KAIKKI seksuaaliset halut, kyvyt ja mielikuvat. Ennen normaali seksuaalisuus ei ole palannut, vaikka lääke on lopetettu. Nyt minkäänlainen ärsyke ei herätä mitään halukkuutta. Onko muilla vastaavaa? Risperdal on siis kemiallisesti kastroinut minut.

    Äänestä

  • Oikeusmurha kirjoitti:

    Risperdalin ja osastojakson aikana tuli syvä masennus sekä ahdistus ja pelko. Risperdal vei KAIKKI seksuaaliset halut, kyvyt ja mielikuvat. Ennen normaali seksuaalisuus ei ole palannut, vaikka lääke on lopetettu. Nyt minkäänlainen ärsyke ei herätä mitään halukkuutta. Onko muilla vastaavaa? Risperdal on siis kemiallisesti kastroinut minut.

    Voi aiheuttaa pysyviä aivovaurioita ihan suhteellisen lyhyessäkin käytössä, mm. seksuaalitoimitojen ja -halujen vähentymisen tai kadon. Olen pahoillani puolestasi.

    Äänestä

  • Oikeusmurha kirjoitti:

    Risperdalin ja osastojakson aikana tuli syvä masennus sekä ahdistus ja pelko. Risperdal vei KAIKKI seksuaaliset halut, kyvyt ja mielikuvat. Ennen normaali seksuaalisuus ei ole palannut, vaikka lääke on lopetettu. Nyt minkäänlainen ärsyke ei herätä mitään halukkuutta. Onko muilla vastaavaa? Risperdal on siis kemiallisesti kastroinut minut.

    Samoin Risperdal aiheuttaa miehille naisten rinnat!
    http://www.madinamerica.com/2015/02/one-thousand-boys-grew-breasts-probably-caused-common-psychiatric-medication/#more-53805

    Äänestä

Ihminen reagoi lääkkeisiin hyvin yksilöllisesti. Risperdal tietääkseni kuitenkin painon nousun kannalta suht monelle vielä helppo tapaus. Joku jo mainitsikin olantsapiinin. Käytän kauppanimiä, koska ne ovat helpompia tunnistaa. Zyprexa lienee kai kuitenkin niitä pahimpia aineenvaihdunnan seisauttajia. Tosin oma ajatukseni koulutuksellisesti on se, että nesteen kerääntymistä toki tapahtuu mutta se lienee kuitenkin esim. juuri 50kg/vuosi tasolla aika marginaalista. Jostainhan se liiallisen energiamäärän kerääntyminen johtuu ts. Energian saanti ylittää reilusti kulutuksen. Se, mitä vertaisryhmissä on pohdittu on aika selittävää; keskellä yötäkin herää syömään ja neurolepti vaikutuksesta 'unohtaa' jääkaapilla käynnin hetkessä. Sama saattaa toistua jatkuvasti. Monet myöntävät myös tietoisen ylensyönnin. Totuushan toki on kuitenkin se, että eihän energia lisäänny, eikä häviä nappeja popsimalla. Niiden energia-arvo on olematon. Ongelma tosin on todellinen mutta itsekin a-tyypin neuroleptiä käyttävänä, Ketipinor 600mg ei painoni ole lisääntynyt laisinkaan, vaikka tälläkin lääkkeellä on monikin lihonnut todella paljon. Jos asiaan kykenee, sairaudentilastaan riippuen reagoimaan niin mikään lääke ei energian olemusta muuta. Itse olen pystynyt koulutukseni antamien tosi-asioiden vakuuttamana säännöstelemään energian saantia, aineenvaihdunnan hidastumisen mukaisiin lukemiin mutta ongelma on todellinen ja tuo paljon muita ongelmia psyykisen hoidon vanavedessä.

Äänestä

Lääke saa himoitsemaan ruokaa.

Mitä enemmän syöt hiilihydraatteja, sitä enemmän lihot.

"Hiilihydraatit sokerin ja tärkkelyksen muodossa muuttuvat kehossamme heti energiaksi. Ne ovat huokeimpia ruoka-aineitamme mutta samalla kenties huonoimpia; tämä koskee etenkin sokeria. Ne palavat heti eivätkä aiheuta kylläisyydentunnetta. Niistä saadaan "tyhjiä kaloreja"; mikäli keho juuri sillä hetkellä niitä tarvitsee ne tuottavat nopeasti energiaa mikä on äkkiä käytetty ja jättää jälkeensä hiukaisevan näläntunteen. Mikäli hiilihydraatteja käytetään enemmän kuin keho tarvitsee, ylijäämä varastoituu kehoon rasvana. Hiilihydraatteja saamme perunasta, sokerista, leivästä, jauhoista ja ryyneistä."

(Keittotaidon kultainen kirja, vuodelta 1962, perustuu ruotsalaiseen teokseen Bonniers Kokbok, 1960.)

Tämä tietohan on uusinta uutta taas 2000-luvulla!

Laitosruoka on pelkkää hiilaria. Ja kaikki hyvät ravintoaineet puuttuvat.

Syöthän ravintolisiä?

B:eet
C-vitamiinia 500µg/vrk
D-vitamiinia 100µg/vrk
Magnesium (sitraattimuoto) 400µg/vrk
Omega 3
K2-vitamiinia 50-100µg/vrk

mm. Citymarket ja iHerb myy edullisesti vitamiineja.



Ravinnosta ja ravintolisistä, joilla korjataan ravintoainepuutokset, jotka aiheuttavat myös aivojen toimintahäiriöitä ei saa kuitenkaan sellaisia voittoja kuin uusista synteettisistä lääkkeistä, joita lääketehtaat kehittelevät.



Psykiatriasta on tullut lääketeollisuuden kultakaivos. Pitäisi olla tieteellisesti perusteltua, että psyykenlääkkeiden käyttö on hyödyllisempää kuin ei-käyttö.

http://www.anttiheikkila.com/blogi/masennuslaakkeet/


Vaadi päästä julkisella puolella terapiaan ja keskustelemaan. Psykiatrit ja yleislääkärit yrittävät painostaa ja mainostaa SSRI-lääkkeiden käyttäjäksi, mutta kannattaa pysyä lujana. Vaadi pelkkää keskusteluterapiaa ongelmiisi.

Ja ennenkaikkea ravinnolla on todella suuri merkitys myös aivojen toimintaa ja tästähän löytyy tuhansia tutkimuksia. Kokeile ja hämmästy.

Äänestä

joo, täälläkin tuli vuodessa lisää 13 kg. Mut näyttäis et ei enää nousis (onnex...)

Tarkkana saa olla

Äänestä

Voiko kyseinen lääke aiheuttaa miehelle naiselliset tissit? Lähteekö kyseiset tissit pois kun lääkkeen lopettaa? Painoa on kyllä tullut lisää noin 15kg ja lyhyessä ajassa.

Äänestä

Noin neljän kuukauden kokemus Risperdal -tyyppisistä lääkkeistä. En huomannut niillä olevan juuri mitään vaikutusta missään suhteessa, mutta ei niistä haittaakaan ollut. Annostus oli ehkä liian pieni suhteessa äänien voimakkuuteen. Äänet ovat heikentyneet myöhemmin vähitellen ilmiön ymmärtämisen kautta. Tärkeintä on hallita omat tunteensa. Aivot lakkaavat vähitellen, parissa vuodessa, pyörittämästä ongelmallisimmiksikin koettuja ääniä tietoisella tasolla, jos niihin ei sitoudu lainkaan tunnetasolla. Tuossa suhteessa ei auta muu kuin kärsivällisyys.

Risperdal voi kuitenkin olla hyödyllinen psykoosien ennaltaehkäisyssä ja rauhoittavat tasaamassa psykoosin alun shokkia. Ilmeisesti neuroleptit ja rauhoittavat lääkkeet voivat yleisemminkin aiheuttaa painonnousua yleisen aktiviteettitason laskun seurauksena. Aivot kuluttavat merkittävän osan ihmisen energiasta, joten ei ole paljon muita tehokkaita vaihtoehtoja kuin vähentää ruoan kalorimäärää entisestään, jos haluaa painon pysyvän ennallaan.

Äänestä

mulla nousi 30kg paino kun aloin saamaan risperdalia.edes lääkkeen vaihto ja säännöllinen kuntoilu ei ole saanut kiloja pois. toki syön joskus roskaa.

Äänestä
  • Neuroleptit vaikuttavat aineenvaihduntaan niin konkreettisesti, että lähes tulkoon kaikki alkavat lihota vaikka ruokavaliota ei muuttaisi mitenkään. Lisäksi aine lisää nälän tunnettu ja ohjaa syömään useammin mielihyvän tunteen kadottua (kutsutaan anhedoniaksi) muusta tekemisestä.

    Äänestä

Kannattaa lopettaa Risperdal psykoosilääkkeen käyttö. Minulla nousivat prolatiini arvot Risperdalin psykoosilääkkeen takia, jonka takia mahdollisesti tuli adenooma kasvain aivolisäkkeeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lihonnut kirjoitti:

Olen syönyt risperdal nimistä lääkettä psykoosiestolääkkeenä vuoden verran. Lihoin lääkityksen alottamisen jälkeen 50 kiloa. Olen syönyt terveellisesti enkä ole syönyt roskaruokaa. Onko kukaan muu lihonnut risperdal lääkityksen aloitettua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu