Olisko muija tai itse laittanut joskus kossupullon piiloon. Löytyi työkalupakista. Taitaa olla omia kätköjä.
Nyt kuitenkin tilanne on sellainen, että flunssaa puskee päälle vauhdilla ja aikaa on paljon. Jos jois tuon pullon pois kuleksimasta, 70 cl näyttää olevan, eli isompi pullo.
Mitä mieltä olette, juonko pullon pois tässä iltapäivän ratoksi?
Voin halutessanne kommentoida päihtymistilaani alusta pullon loppuun saakka. Päihtyneenä olen yleensä hyvin seurallinen ja lupsakka mies, eikä minusta yleensä alkoholia nauttineena tule mieleeni alkaa myöskään laulamaan saati soittamaan mitään istrumenttia.
Alkoholin vaikutuksen alaisena kuuntelen yleensä musiikkia, enempi tuota 60 - 70-lukujen melodista ja raskaampaakin musiikkia, keskustelen myös monista mielenkiintoisista asioista ja ihmisistä.
Voitte tokin kysellä minulta juomasessioni aikana, mitä mieleen pilkahtaa, minä kyllä vastaan niin kauan kuin näppis pysyy sormien alla.
Aika vähäjuomanen olen, mietin vaan, että tuosta määrästä saattaa sormetkin jo sössöttää.
Löytyiskö juopottelukaveria täällä maailman menoissa vai jätänkö minäkin korkin kiinni?
Nyt kuitenkin tilanne on sellainen, että flunssaa puskee päälle vauhdilla ja aikaa on paljon. Jos jois tuon pullon pois kuleksimasta, 70 cl näyttää olevan, eli isompi pullo.
Mitä mieltä olette, juonko pullon pois tässä iltapäivän ratoksi?
Voin halutessanne kommentoida päihtymistilaani alusta pullon loppuun saakka. Päihtyneenä olen yleensä hyvin seurallinen ja lupsakka mies, eikä minusta yleensä alkoholia nauttineena tule mieleeni alkaa myöskään laulamaan saati soittamaan mitään istrumenttia.
Alkoholin vaikutuksen alaisena kuuntelen yleensä musiikkia, enempi tuota 60 - 70-lukujen melodista ja raskaampaakin musiikkia, keskustelen myös monista mielenkiintoisista asioista ja ihmisistä.
Voitte tokin kysellä minulta juomasessioni aikana, mitä mieleen pilkahtaa, minä kyllä vastaan niin kauan kuin näppis pysyy sormien alla.
Aika vähäjuomanen olen, mietin vaan, että tuosta määrästä saattaa sormetkin jo sössöttää.
Löytyiskö juopottelukaveria täällä maailman menoissa vai jätänkö minäkin korkin kiinni?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Aiotko panna vaimoasi humalassa tänään? Alappa laulamaan.
Minä en ole pannut vaimoani kahteen päivään. Johtneeko siitä että olen selvinpäin.
Oon sellainen supliikkimies päihtyneenä ja yleensä löydän illalla itseni vaimon kanssa saman lakanan alta tai siis päältä.
Kyllä se selvinkinpäin käy, silloin se on kuin virkamiesmäistä työskentelyä.
Aloititko juomaan? Ja vieläkö on viinaa vai joitko jo kaikki?
Minulla olisi rommia ja kaljaa, muttei viitsi juoda kun aamulla aikainen herätys.
En aloittanu vielä, nyt on ns. päätöksen aika, otanko. Sulla myös, otetaanko?
Ota sä vaan! Ota munkin puolesta, eli juo kaksin käsin:)
Jospa sitten. Korkkasin pullon ja lasissa kossu-tuoremehu, suhde1/1. Se on sitten kippis! Katotaan, miten käy.
Nyt lähtee.
Työnnä löylykauha perceeseesi ja syö pascaa sillä kauhalla anaalistasi..
Pidä herkkusi.
Teen tämän myös kiinnostuksesta käytökseeni ja ulosantiini yleisellä keskustelupalstalla. Luulisin kuuntelevani välillä musiikkia Youtubesta
ja osallistun jossain määrin keskusteluihinkin. Mutta mieluummin kommentoisin tässä ketjussa, näin luulisin sen olevan parempi.
Kossu maistuu hyvältä kylmän tuoremehun kanssa, ei jäitä.
Aika vahva paukku, tai siis oli tuo eka. Ehkä n. 6cl kossua, mehua kyytipojaksi. Poskia jo kuumottaa ja röökiä tekee mieli jatkuvasti.
Oma suhteeni alkoholiin on hyvin kaksijakoinen, rakastan ja vihaan sitä, tai ehkä nyt kun aikaa on mennyt, niin suhtautuminen on hieman pelkoa herättävä, koska kyse on myrkystä ja ei se krapulakaan mikään herkullinen olotila ole. Joskus vaan tuli ns. otettua isommalla kupilla, nyt rauhallisemmin ja todella harvoin. Ei saa päästää humalatilaa päällimmäiseksi. Katotaan, miten käy. :)
Poltat muuten kurkkusi limakalvot tuolla kun on flunssa eli huominen on varmasti todella mielekiintoinen.
Olet oikeassa, lievennän paukkuja ja teen yhden kuumaan mustaherukkamehuun.
Ajattelin juoda tuon pullon viimeistään klo 21 mennessä, onhan tässä vielä aikaa.
Sellainen nousujohteinen lievä päihtymistila päällänsä. :)
Löysin Espanialaista 10-pulloa viiniä kellaristani...oli unohtunut juoda...täytyy korjata asia!
No eiku maistelemaan. :) Kanarialla tulee usein maisteltua sitä hunajarommia tai karkkivodkaa. Karkkivodka taitaa olla aika uusi juttu, mutta on se hyvää, kun ei paljoo juo.
Viimeisestä dokaamisestani taitaa olla aikaa pari kuukautta.
Päähänhän tämä menee, ei voi mitään. Se kai se on tarkoituskin, eli sinne päähän menköön ja tuokoon aamuyöksi ilkeän olotilan, jos ei uni voita.
Muita positiivisia vaikutuksia tällä hetkellä; hauskempi sairastaa flunssaa ja ei tarvii lähtee ulos.
Jos katselis/kuuntelis samalla musaa. Siitäpä tuli mieleeni, että näin eläinihmisenä kunnioitan espanjalaisia, miten he osaavat syventyä koiran koulutukseen ja viedä taidon näin pitkälle. :)
http://www.youtube.com/watch?v=4X-u1X6y59o&feature=endscreen&NR=1
p.s. vielä yhdet ja sitten neljännet. Kippis.
No niin, tässä on muutama paukku otettu ja lueskeltu maailman menoakin. Onpahan tuo maailma ollut joskus huonommassakin jamassa, vaikkei hyvältä näytä nytkään.
Onneksi tuota musiikkia riittää ja siitäkin pitää riidellä :|
https://www.youtube.com/watch?v=GMMvkZNMEmA
Valitettavasti minusta ei saa juomaseuraa. Vielä 95 vrk kieltolakia voimassa.
Ahaa, ootko Matti Nykänen vai samaa porukkaa, eli 100 vrk raittiina? Ei siinä mitään, tän illan jälkeen ei oo kossua ja ilman olen minäkin.
Tuosta viinalakosta vai miten sen nyt itsekukin sanoo.. Ehkä se helpompaa porukalla kuin yksin. Vaikka nyt olen täällä pienessä soseessa ja nousuhumalassa, kerron yhden jutun.
Juomalakko on aina ok, siihen vaan tarvii fiiliksen ja huumorin kanssa päätöksen. Alkoholin suurkulutuksen voi heittää pois vain silloin kun sinä sitä haluat. Ideaali tilanne on se, että vaikka tykkäät alkoholista, ei se hallitse sinua. Itse jätin alkoholin aikoinaan terveyssyistä, mutta en sanonut alkoholille hyvästejä. Nyt se ei hallitse minua, mä osaan hallita juomistani. Mikään painostava tipaton tammikuu ei auta kaikkia, jokainen tekee sen viinapaussin ihan itse.
Itselle tuo alkoholi tuli liianin tutuksi, vaikka tissuttelin sitä. Henki meinas mennä ja se oli hyvä syy lopettaa koko pämppääminen. No miksi nyt juon?
Tämä alkosessio on nyt vaan sellainen vanhan muistelu ja nyt olen varma, ettei se vie enää mennessään. Puoli pulloa kossua mennyt ja mukava nousuhumala alkaa laantua.
Onhan tuota alkoholia tullut elämässä nautittua varmaan aika helevetin paljon, *mitähän kaikkea silläkin rahalla olis tehny?* En mä sitä ajattele. Ajattelen, että se oli silloin hauskaa ja nyt on tilanne toinen. Humalassa on kiva olla, mutta todellisessa selvässä olotilassa vielä mukavampi.
Mutta nyt ajattelin tuhota tuon kossun, en taida pystyä. En tykkää täsatä humalatilasta.
Täältä tullaan..... oon jo hiprakassa mut kait vielä tarjoot ? Kerroppas osoite.
Oikee on asenne, mutta juon tuon pullon tyhjäksi helposti. Jos olet naapuri ni, mikä ettei ryypylle.
Akkoja tässei katota, jos ei ole luonnostaan loppasuu. Mutta mikä jottei, likkojen kanssa kiva höpistä ja sitä kautta saattaa vaikka päästä perimmäiseen tarkoitukseen. :)
Aletaanpas katsella mahdollisia ryyppykavereita armaasta suomen maasta. Kenen kanssa ryyppäisit? Kenen et? Anoppi, oma tai kaverin?
Anopin kanssa en ryyppäisi, oli se anoppi kenen tahansa. Anopeilla on vain yksi taka-ajatus ja kunto ei kestä välttämättä sitä. No joo, ehkä tulille saisi ja sitten unta palloon.
Se kossu on varmaan jo loppu, joten pirsi persiin alle ja kapakkiin jatkoille !
Ijhan pakko vastata.... Oli niin hyvä viestisi.
Ei se kossu ole vielä loppu, ei jaksa eikä huvita enempää juoda, mutta otanpa vielä pienet ennen nukkumaan menoa. En petä, enkä tekisi sitä koskaan, En ikinä. Enkä pirssiä tilaa. omaan sänkyyn matkaa jotain 10 metriä ja pian lämpöisessä kainalossa. :
Niin, veikkaisin humalatilani olevan nyt jotain aika kiitettävä, jos noin vois artikuloida. Päissäänhän minä kansankielellä ja ajattelin mennä nukkumaan.
Kuiteskin jotenkin vainu tallella ja tietää, mitä tehdä... siis nukkumaan ja nauttimaan mahdollisesta aamukrapulasta.
Nyt suunnistan peiton alle ja toivotan kaikille hyviä unia..
Menihän se ilta näinkin. :)