On aika tämä VIIKON persu kohulle ja persujen tolloilulle;
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1420435862876.html
Kansanedustaja erotti avustajansa
Perussuomalaisten kansanedustajan Mika Niikon ex-avustajalle maksettiin IS:n tietojen mukaan mittavat korvaukset työsuhteen päättämisestä.
Perussuomalaisten kansanedustajan Mika Niikon (ps) entiselle avustajalle maksettiin IS:n tietojen mukaan yli 20 000 euroa korvauksia työsuhteen päättämisestä.
Niikon entinen avustaja jätti Helsingin käräjäoikeudelle haastehakemuksen työsuhteensa päättämisestä
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1420435862876.html
Kansanedustaja erotti avustajansa
Perussuomalaisten kansanedustajan Mika Niikon ex-avustajalle maksettiin IS:n tietojen mukaan mittavat korvaukset työsuhteen päättämisestä.
Perussuomalaisten kansanedustajan Mika Niikon (ps) entiselle avustajalle maksettiin IS:n tietojen mukaan yli 20 000 euroa korvauksia työsuhteen päättämisestä.
Niikon entinen avustaja jätti Helsingin käräjäoikeudelle haastehakemuksen työsuhteensa päättämisestä
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eikä ollut ensimmäinen;
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi viime kesänä valtion maksamaan kansanedustaja Reijo Hongiston (ps) ex-avustaja Tiina Arlinille yhdeksän kuukauden palkan ja muita etuuksia todettuaan tämän joutuneen laittoman irtisanomisen kohteeksi. Oikeuden mukaan myös työsopimuksen määräaikaisuus oli perusteeton.
Jo kaksi persujen tohellusta tullut veronmaksajien maksuun!
Katainen tilasi himaselta kalenterin ilman kilpailutusta,joka maksoi
700,000,eikä edes joutunut vastuuseen.
Kaikki on suhteellista?
pikku ero; tuo asia tutkittiin korkeimassa oikeudessa eikä mitään laitonta ollut.
persu juttu taas määrättiin maksamaan.
Ei tuo aloitusjuttu mikään kohu ole.
no näitä ilmestyy joka viikko, persu ei petä tässä asiassa
"Persu kohu - taas! "
Ehkä paremminkin harkittu vaalitemppu. Niitä on nyt kritisoitu viikonvaihteessa.
Eikös Persut olekkaan Työväenpuolue?
Buhahhahhaaa!!!
Minusta televisiossa esitetty elokuva Juoppohullun päiväkirja kuvasi hyvin persuja ja heidän luulojaan . Alku oli jo hyvä jossa poliisit hyökkäsivät täysin ulkopuolisen afrikkalaisen kimpuun ja töissä käyvän mamun mollaaminen joka silti säilytti tyyneytensä , puhumattakaan AA-kerhon sotkeminen jeesusteluun . Ihan persu tyyliä. Kolmikko toi hyvin mieleen teukan ,juhan ja allah-noha puheet ja sekoilut.
Teukka on opettaja. Asia on todistettu . Teukalla kun on toi viinaongelma ,häntä janottaa väärässä paikassa. No asian päätti korjata työkaveri Juha ,joka vei Teukalle raittiussanoman ja kertoi viinan kiroista. Teukka kuunteli Juhan jutut ja sai Juhan tarkistelemaan kantansa asiasta uudestaan, jonka seurauksena Juha rupesi juomaan ja pani vähän ranttaliksi Espanjassa , yritti tietty salata asian . Juttu kumminkin vuoti julkisuuteen.
Onhan toi Teukka sentään saannut jotain aikaan kansanedustajakautenaan, nimittäin Juhan juomaan.
Tulosta on tullu omien rivissä
Voi kun mielenkiintoista. Äänestän Teukkaa, mutta vais sieluni sopukoissa. Olen nääs ihan eri vaalipiirissä, Kiteellä kirkasta juimassa!
On noi persut tosi rupusakki porukkaa.
miten näitä ilmestyy koko ajan?!?!
Milloin ne riitelee keskenään, potkii tosiaan pois tai muuten vaan sekoilee?!!
Sais aika paksun leikekirjan kun keräisi persujen kaikki sekoilut viime vuosilta,
kärjessä ois varmaan seikkailut;
- Kikkeli- Teuvo ja
- Kakka - Juha Epsanjassa osa 31 "mitään en ottanut"
Vaalilupaukset Känni-Teuvo; "olen raitis"
James Potkukelkka
Nolla-ahon seikkailut
hehh, joo toi parivaljakko Teuvo ja Juha on kyllä melkoisia,
siinä tollo auttaa toista tolloa..
miten ihmiset on näitä äänestänyt?
Hakkarainen on kulttihahmo Hondurasissa
Rasistiksi leimattu kansanedustaja Teuvo Hakkarainen on Hondurasissa kultti-hahmon asemassa.
Hänen entinen sahansa on myyty huumejengeistään tunnettuun kehitysmaahan.
Hakkaraisen sahateollisuuden mallia on kopioitu Hondurasin ja Nigaraguan sahoilla. Kansanedustajana Viitasaaren mies neuvoo suomalaisia päättäjiä, miten kehitysyhteistyörahat eivät häviä poppaukkojen taskuihin.
Maineensa Hakkarainen loi 1990-luvun alkupuolella, jolloin hän möi vanhan sahansa Hondurasiin. Sitten suomalaissahuri kävi vapaaehtoistöinään kymmenkunta kertaa kouluttamassa paikallisista pyörösahojen teroittajia ja käyttäjiä. Hakkarainen arvosteleekin perinteistä kehitysyhteistyötä tehottomaksi.
- Kehitysyhteistyön nimissä lähetään usein kalliita koneita köyhiin maihin. Niille käy usein kuin venäläisille panssareille, ruostuvat paikoilleen. Koneiden käyttäjille pitää opettaa perustaidot ja kuinka vempaimet huolletaan, neuvoo Hakkarainen.
Hakkaraisen asiantuntemuksella Hondurasin sahalle hankittiin varaosia ja työkaluja Suomesta.
- Järjestelmän pitää toimia investoinnin jälkeenkin. On huolehdittava, että poppaukot eivät pilaa koneita. Kävin itse valvomassa Väli-Amerikan poikien touhuja, etteivät kehitysrahat mene korruptoituneen koneiston taskuihin.
"Jokainen tuntee"
Väli-Amerikassa 13 vuotta ollut ulkoministeriön tekninen maajohtaja Matti Kontro tutustui Hondurasissa Hakkaraiseen. Kontro sanoo, että harva tietää, miten tunnettu henkilö Hakkarainen on Väli-Amerikassa.
- Jokainen sahamies Hondurasissa ja Nicaraguassa tuntee Hakkaraisen. Milloin tahansa hän tuleekin Väli-Amerikkaan, miehelle tarjotaan ilmainen ylöspito. Paikalliset ihastuivat Hakkaraisen kansanomaiseen tyyliin ja huippuluokan ammattitaitoon.
Kontro sai puhelinsoiton Hondurasista, kun Hakkaraisesta tuli kansanedustaja.
- Puheet Hakkaraisen rasismista olivat kantautuneet Hondurasiin asti. Paikalliset ystävät soittivat, että jos Hakkarainen on rasisti, ei ulkomaalaisilla Suomessa ole mitään hätää.
Kontro sanoo, että Suomi saisi ottaa oppia Hakkaraisen kehitysyhteistyömallista.
- Viitasaaren miehen sahakaupoissa ei ole tuhlattu valtion rahoja. Pääomat ja osaaminen siirtyivät yritykseltä yritykselle.
missään ei kerrota mikä oli erottamisen syy?