Kyselisin nyt muitten kokemuksia lisäravinteista, eritoten sitä että mitenkä paljon ne voivat vaikuttaa voimatasoihin?
Toki ymmärrän että kaikki on kovin yksilöllistä että miten ne lisäravinteet vaikuttaa, ja ymmärrän senkin että tuskin niillä mitään kovin suuria ihmeitä tehdään. Mutta pienikin lisähyöty on aina tervetullutta.
Mutta kertokaa nyt kuitenkin millaisia kokemuksia teillä on? Esimerkiksi paljonko olette saaneet siihen kuuluisaan penkkitulokseen lisää ottamalla lisäravinteita käyttöön? Tai ihan mihkä vaan tulokseen? Ja millaisista ravinteista olette parhaiten hyötyä saaneet?
Esim olen kuullut että jotkut yksilöt voivat saada huomattavan hyödyn esim kreatiinista. Itse en ole vielä muita lisäravinteita käyttänyt kuin proteiinia ja hiilareita, ja niitäkin vain silloin tällöin palautusjuomana. Suht kunnollista treenitaustaakin on itselläni vain vajaa vuosi vasta.Tarkoitus olisin kuitenkin ottaa kokeiluun ainakin kreatiini jossain vaiheessa ehkä jotain muitakin,
Niin ihan sillä kyselisin muitten kokemuksia ensiksi :)
Lisäravinteet ja voimatasot?
1
191
Vastaukset
Kreatiini on nimensä mukaan lisäravinne. Se on lihasten polttoainetta, tai oikeammin sen esiaste josta muodostuu ATP:tä. ATP taasen on se aine, jota lihassolut käyttävät energiakseen korkeatehoisissa suorituksissa, kuten lähellä maksimivoimaa tehtävissä nostoissa.
Se auttaa oikeastaan vain ja ainoastaan sarjakestävyyteen siellä 3-8 toiston liepeillä, eli painoilla millä saisit muuten 5 toistoa meneekin 6 toistoa jos olet tankannut kunnolla kreatiinia. Se ei siis itsessään tee sinua yhtään vahvemmaksi, mutta jos hyödynnät sen antaman lisätehon treenaamalla entistä kovemmin, niin kehityt luonnollisesti hieman nopeammin.
Lisäksi kreatiini kerää nestettä lihaksiin ja sidekudoksiin, joten se saa sinut näyttämään hieman isommalta ja lisäksi solunsisäiset nesteet toimivat jossain määrin niveliä suojaavana "voitelukerroksena".
Kreatiinista pitää tosin huomioida se, että sen toimivuus on todella yksilöllistä, ja riippuu hyvin pitkälti myös ruokatottumuksista. Jos syöt jo muuten paljon kalaa ja puhdasta lihaa, verta ja sisäelimiä niin saat todennäköisesti ruoasta jo niin paljon kreatiinia että lisänä otettu jauhe ei auta enää yhtään mitään. Se on kuitenkin aika halpaa tavaraa, joten kannattaa ihmeessä kokeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1242637
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562077Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.241691- 1291518
- 681283
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641278Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711200- 891055
- 90969
- 127920