Lisäravinteet ja voimatasot?

Salirr3

Kyselisin nyt muitten kokemuksia lisäravinteista, eritoten sitä että mitenkä paljon ne voivat vaikuttaa voimatasoihin?
Toki ymmärrän että kaikki on kovin yksilöllistä että miten ne lisäravinteet vaikuttaa, ja ymmärrän senkin että tuskin niillä mitään kovin suuria ihmeitä tehdään. Mutta pienikin lisähyöty on aina tervetullutta.
Mutta kertokaa nyt kuitenkin millaisia kokemuksia teillä on? Esimerkiksi paljonko olette saaneet siihen kuuluisaan penkkitulokseen lisää ottamalla lisäravinteita käyttöön? Tai ihan mihkä vaan tulokseen? Ja millaisista ravinteista olette parhaiten hyötyä saaneet?

Esim olen kuullut että jotkut yksilöt voivat saada huomattavan hyödyn esim kreatiinista. Itse en ole vielä muita lisäravinteita käyttänyt kuin proteiinia ja hiilareita, ja niitäkin vain silloin tällöin palautusjuomana. Suht kunnollista treenitaustaakin on itselläni vain vajaa vuosi vasta.Tarkoitus olisin kuitenkin ottaa kokeiluun ainakin kreatiini jossain vaiheessa ehkä jotain muitakin,
Niin ihan sillä kyselisin muitten kokemuksia ensiksi :)

1

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kreatiini on nimensä mukaan lisäravinne. Se on lihasten polttoainetta, tai oikeammin sen esiaste josta muodostuu ATP:tä. ATP taasen on se aine, jota lihassolut käyttävät energiakseen korkeatehoisissa suorituksissa, kuten lähellä maksimivoimaa tehtävissä nostoissa.

      Se auttaa oikeastaan vain ja ainoastaan sarjakestävyyteen siellä 3-8 toiston liepeillä, eli painoilla millä saisit muuten 5 toistoa meneekin 6 toistoa jos olet tankannut kunnolla kreatiinia. Se ei siis itsessään tee sinua yhtään vahvemmaksi, mutta jos hyödynnät sen antaman lisätehon treenaamalla entistä kovemmin, niin kehityt luonnollisesti hieman nopeammin.

      Lisäksi kreatiini kerää nestettä lihaksiin ja sidekudoksiin, joten se saa sinut näyttämään hieman isommalta ja lisäksi solunsisäiset nesteet toimivat jossain määrin niveliä suojaavana "voitelukerroksena".

      Kreatiinista pitää tosin huomioida se, että sen toimivuus on todella yksilöllistä, ja riippuu hyvin pitkälti myös ruokatottumuksista. Jos syöt jo muuten paljon kalaa ja puhdasta lihaa, verta ja sisäelimiä niin saat todennäköisesti ruoasta jo niin paljon kreatiinia että lisänä otettu jauhe ei auta enää yhtään mitään. Se on kuitenkin aika halpaa tavaraa, joten kannattaa ihmeessä kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe