Kiveskiertymä?

Poju 16v

Elikkäs oikea kives ja alavatsa kipuillut nyt about kuukauden. Olisiko mahdollista että kives ei olisi täysin kiertyny mutta silti hieman kiertynyt? Sillä olen huomannut että kivekseni voivat kääntyä vaikka 180 astetta mutta se ei satu paljo yhtään! Olen yleensä kääntänyt kiveksen takaisin normaaliin asentoon. Eli olisiko mahdollista että lääkäri kiinnittäisi kivekset etteivät ne enää pyöris miten sattuu? Myös oikean puoleinen kives on noussut ylös mutta ei kumminkaan turvonnut, joten itse veikkaisisin kiertymää, joka ei ole kumminkaan tukkinut verenkiertoa ainakaan kokonaan.
Olen käynnyt ultrassa ja 2 viikon päästä on aika urologille, saa nähdä mitä sieltä tulee sanomista.
Kokemuksia ja muita vinkkejä otetaan vastaan.

4

3600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • catfish7

      pakko kysyä tässä samassa ketjussa tätä samaa asiaa. Mulla tuntui muutama päivä sitten kives kiertyvän mutta sain sen ilmeisesti kierrettyä takaisin itse. Tai näin ainakin luulen. Oireet kiertymän ajan olivat kiveksen nousu ylös ja nopeasti alkanut kova kipu kiveksessä ja alavatsassa. Tunne meni ohi muutamassa minuutissa kun sain kiveksen jotenkin itse muljautettua.
      Olenkin tämän tapahtuman jälkeen miettinyt kovasti, että voiko kiertymä jäädä päälle osittain? Muutaman päivän kuluessa alavatsassa ja kiveksessä on tuntunut joitakin kertoja pieniä vihlasuja. Kipu on silti ollut todella pientä. Kives ei ole kosketusarka. Olen kiviäni tunnustellessani kuitenkin pistänyt merkille, että kyseinen ehkä kiertymälle mennyt kives olisi jotenkin eri asennossa kuin ennen. En kuitenkaan ole varma onko se eri asento kuviteltua.
      Kertokaa nyt joku älykkö voiko kiertymä olla vain esim 180° ja näin ollen tukkimatta kokonaan verisuonia ja olla aiheuttamatta suurempia kipuja tai turvotusta tai muita tyypillisiä oireita?

      • Jöygen

        Itsellä saman laisia kokemuksia. Tällä hetkellä oikean puolisen kiveksen yläpuolella alavastassa lähinnä epämiellyttä'vää jännää tunnetta.
        Kävin eilen työterveydessä ja neuvoi ultraääni tutkimukseen. Saatta kuulema olla lisäkiveksentulehdus tai puolitttainen kiertymä.
        Pahin oire oli viimeviikolla kun olimme lenkillä niin alkoi aluksi pieni kipuilu oikeassa kiveksessä ja alavatsassa. Loppumatkasta mentiin suunnilleen askel kerrallaan eli kovaa kipua kiveksessä ja turvotusta. Kivut helpotti kun pääsi kotiin sisälle lämpimään ja makaamaan sängylle.

        Nyt mietin, että pitäisikö mennä päivystykseen vai odottaisiko maanantaihin, että pääsee terveyskeskuksen lääkärille.

        Oletko jo saanut helpotusta kipuihisi?


    • Fuqz

      Mulla on oikea kives kipeä, kives hieman ylempänä kuin toinen ja turvotusta. Kipu alkaa alavatassa erittäin oudolla tavalla, Kipu jatkuu taas kiveksessä.

      • Anonyymi

        mä oon nyt 12 ja joudun ultraääneen ku mulla on kiveskiertymä niin sattuuko se


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      140
      5689
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      75
      3223
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      89
      1705
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      123
      1153
    5. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1094
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      55
      972
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      76
      954
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      55
      924
    9. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      158
      844
    10. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      825
    Aihe