Kiveskiertymä?

Poju 16v

Elikkäs oikea kives ja alavatsa kipuillut nyt about kuukauden. Olisiko mahdollista että kives ei olisi täysin kiertyny mutta silti hieman kiertynyt? Sillä olen huomannut että kivekseni voivat kääntyä vaikka 180 astetta mutta se ei satu paljo yhtään! Olen yleensä kääntänyt kiveksen takaisin normaaliin asentoon. Eli olisiko mahdollista että lääkäri kiinnittäisi kivekset etteivät ne enää pyöris miten sattuu? Myös oikean puoleinen kives on noussut ylös mutta ei kumminkaan turvonnut, joten itse veikkaisisin kiertymää, joka ei ole kumminkaan tukkinut verenkiertoa ainakaan kokonaan.
Olen käynnyt ultrassa ja 2 viikon päästä on aika urologille, saa nähdä mitä sieltä tulee sanomista.
Kokemuksia ja muita vinkkejä otetaan vastaan.

4

3446

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • catfish7

      pakko kysyä tässä samassa ketjussa tätä samaa asiaa. Mulla tuntui muutama päivä sitten kives kiertyvän mutta sain sen ilmeisesti kierrettyä takaisin itse. Tai näin ainakin luulen. Oireet kiertymän ajan olivat kiveksen nousu ylös ja nopeasti alkanut kova kipu kiveksessä ja alavatsassa. Tunne meni ohi muutamassa minuutissa kun sain kiveksen jotenkin itse muljautettua.
      Olenkin tämän tapahtuman jälkeen miettinyt kovasti, että voiko kiertymä jäädä päälle osittain? Muutaman päivän kuluessa alavatsassa ja kiveksessä on tuntunut joitakin kertoja pieniä vihlasuja. Kipu on silti ollut todella pientä. Kives ei ole kosketusarka. Olen kiviäni tunnustellessani kuitenkin pistänyt merkille, että kyseinen ehkä kiertymälle mennyt kives olisi jotenkin eri asennossa kuin ennen. En kuitenkaan ole varma onko se eri asento kuviteltua.
      Kertokaa nyt joku älykkö voiko kiertymä olla vain esim 180° ja näin ollen tukkimatta kokonaan verisuonia ja olla aiheuttamatta suurempia kipuja tai turvotusta tai muita tyypillisiä oireita?

      • Jöygen

        Itsellä saman laisia kokemuksia. Tällä hetkellä oikean puolisen kiveksen yläpuolella alavastassa lähinnä epämiellyttä'vää jännää tunnetta.
        Kävin eilen työterveydessä ja neuvoi ultraääni tutkimukseen. Saatta kuulema olla lisäkiveksentulehdus tai puolitttainen kiertymä.
        Pahin oire oli viimeviikolla kun olimme lenkillä niin alkoi aluksi pieni kipuilu oikeassa kiveksessä ja alavatsassa. Loppumatkasta mentiin suunnilleen askel kerrallaan eli kovaa kipua kiveksessä ja turvotusta. Kivut helpotti kun pääsi kotiin sisälle lämpimään ja makaamaan sängylle.

        Nyt mietin, että pitäisikö mennä päivystykseen vai odottaisiko maanantaihin, että pääsee terveyskeskuksen lääkärille.

        Oletko jo saanut helpotusta kipuihisi?


    • Fuqz

      Mulla on oikea kives kipeä, kives hieman ylempänä kuin toinen ja turvotusta. Kipu alkaa alavatassa erittäin oudolla tavalla, Kipu jatkuu taas kiveksessä.

      • Anonyymi

        mä oon nyt 12 ja joudun ultraääneen ku mulla on kiveskiertymä niin sattuuko se


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2545
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2236
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1761
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1654
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1246
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1046
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      100
      986
    Aihe