oman kansalaisten nälänhädän, asunnottomuuden ja orjatyöt?
Miksi suomen hallitus hyväksyy
en mene töihin
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mene pummi töihin niin kuin vanhempasi!
en mee, nin saan enempi rahaa käyttöön.
Em. asioiden tila on ihan kansantahto, eli eduskuntavaalin tulos.
Jaaha. Tuskin hyväksyy, mutta siitä mistä ei ole kokemusta, ei voi olla järkeen ja empatiaan perustuvaa näkemystäkään. Minä luulen, että niillä varmaan ihan oikeasti vain on sellainen käsitys, että kyllä Suomessa sosiaaliturvalla pärjää, mitäs siihen muuta on sanomista. Suomessa kun toimitaan siten, että erinäisillä pykäläkikkailuilla kyllä pystytään ns. "osoittamaan" jokaisen saaneen muka ihmisarvoiseen elämään riittävän sosiaaliturvan yhteiskunnalta, vaikka asia todellisuudessa ei olisikaan niin ja jos vaikka todellisuudessa suomalaisen köyhän nälkäkuolemalta olisikin pelastanut vaikka ihmisen oma suku tai vaihtoehtoisesti vapaaehtoisjärjestöt, eikä mitenkään valtio.
Asunnottomuutta tässä maassa kyllä on todella vähän, onneksi. Tosin on se kyllä Suomessa niinkin, että ei riittävän köyhä edes pysty hankkimaan itse asuntoa ja yleisesti ottaen vapailla markkinoilla ainakin vaaditaan työpaikka ja säännölliset palkkatulot, että ihminen voi saada edes vuokra-asunnon, jos sattuu olemaan asunnoton. Ja kaupunkien ja kuntien asuntoihin sitten taas on pitkät jonot ja etusijalla ovat aina ainakin ihan kaikki muut, paitsi kunnolliset pientuloiset työttömät yksineläjät. Jos faktaa puhutaan.
Ikävä kyllä jos joku työikäinen ei halua töihin. Normi-ihmiset nimittäin haluavat elättää itse itsensä, kuitenkin siten, että työpaikasta maksetaan palkkaa, jolla elättää kirjaimellisesti itsensä ilmanmitään sosiaalitukia.