Tarviiko automaattivaihteistoja huollattaa erikseen näihin perehtyneissä huolto/korjausliikkeissä? Itsellä on mittarissa kohta 180tkm Insigniassa, se ei perjaattessa ole oikein huolletulle autolle mitään.. Mutta jos jotain jännitettävää täytyy hakea, niin se on varmasti juuri tuo automaatti. Merkkihuolloissa aina käytetty, mutta ne ei varmaan tiedä automaatista mitään ja jos vika yllättää, niin ohjaa auton johonkin "ammattilaiselle", jonka kanssa diili.
Kannattaako automaatteja huollattaa erikseen?
17
127
Vastaukset
- 8+11
" mutta ne ei varmaan tiedä automaatista mitään "
Olet oikeassa, tuskin merkkihuolto mitään ymmärtää automaatista. Jatka polkemallasi tiellä.- pärnänen hoitaa
Aivan, ei merkkilikkeellä ole mitään tietoa omista merkeistään, saatika öljynvaihdosta tms.
- qxqwxqqxxxxxxxx
Ohjekirjassa lukee kyllä automaatinkin tarvitsema huoltoväli.
Jos siellä on öljyä vaihteistossa niin ei se ikuista ole, kuumeneminen on se mikä huonontaa pitkässä juoksussa sen öljyn laatua. - näin pelittää
Hyvin on merkkihuolto vaihtanut öljyt 60 tkm:n välein. Ehjä ei muuta kaipaa.
Jos laatikko hajoaa, niin merkkiliike 1. tekee itse jos on se huoltomies koulutettu tai 2. käyttää alihankkijana automaattilaatikoihin erikoistunutta korjaamoa tai 3. kehoittaa asiakasta suoraan ottamaan yhteyttä sellaiseen korjaamoon.- gfs
Varmasti vaihtanut hyvin, mutta on yrityksiä, jotka vaihtaa automaatin öljyt 100%:sti koko säiliöstä. Likaantunut vaihteistoöljy ei tee hyvää.
- automaattimies
gfs kirjoitti:
Varmasti vaihtanut hyvin, mutta on yrityksiä, jotka vaihtaa automaatin öljyt 100%:sti koko säiliöstä. Likaantunut vaihteistoöljy ei tee hyvää.
Tarkoitatko nyt tuolla 100% vaihdolla ns.huuhtelua? Huuhtelu ei ole pakollinen toimenpide jos öljyt on aina vaihdettu 60 tonnin välein. Eikä se huuhtelu itsessään ole riskitön toimenpide. Kyllä laatikko puhdistuu riittävästi kun öljy vaihdetaan niin että mahdollisimman paljon vanhaa öljyä saadaan pois. Ölypohja irti, kaapiminen, magneetin putsaus ja suodattimen vaihto.
- gdfs
automaattimies kirjoitti:
Tarkoitatko nyt tuolla 100% vaihdolla ns.huuhtelua? Huuhtelu ei ole pakollinen toimenpide jos öljyt on aina vaihdettu 60 tonnin välein. Eikä se huuhtelu itsessään ole riskitön toimenpide. Kyllä laatikko puhdistuu riittävästi kun öljy vaihdetaan niin että mahdollisimman paljon vanhaa öljyä saadaan pois. Ölypohja irti, kaapiminen, magneetin putsaus ja suodattimen vaihto.
Uskotko, että merkkiliikeet tekee näin kattavan hullon automaatille muun huollon ohessa, jos automaatissa ei mitään vikaa?
- adasdasdas
gdfs kirjoitti:
Uskotko, että merkkiliikeet tekee näin kattavan hullon automaatille muun huollon ohessa, jos automaatissa ei mitään vikaa?
Siellä merkkihuollossa on joka kerta ainakin minulla autoa huoltoon viedessä otettu paperille suoriteetavat huoltotyöt ja siihen asiakkaan allekirjoitus sitten autoa hakiessa saanut huoltomääräys lapun jossa rastitettu tehdyt työt ja mekaanikon allekirjoitus.
Helppo todeta mitä on tehty. ja jos on jätetty tekemättä niin on dokumentti tallessa että mitä olisi pitänyt tehdä jos myöhemmin tulee jotain ongelmaa ilmi.
- psssooo
automaattia ei tarvitse huoltaa erikseen, öljyt vaihdetaan 200000 km välein, ei muuta kuin kovaa ajoa
- Huoltokaaviokertoo
Hanki psssooo
nyt ensin ajokortti ja auto. Ennen, kuin tulet tänne tarjoamaan "viisauksiasi" - Ranskanpatonkia
Nykymittakaavan mukaan pikkuauto, 26 v ikää ja 480 000 km mittarissa. Manuaalivaihteisto. Öljyä ei ole koskaan vaihdettu. Vetoakseliremonttien takia hukkaantunutta öljyä jouduttu lisäämään noin kolmannes öljymäärästä. Vaihteisto toimii kuin uutena.
- Hyvin_peletti
Osta Ford automaatti,ainakin edelinen malli.ei öljyä vaihdettu kertaakaan kun auto ajettiin vaihtoautohalliin oli mittarissa 270000 km
- 1713
Jos automaattia ei huolleta niin sitä korjataan, näin sanoi ammattimies kun kysyin.
- schlechte_getriebe
Volkkarin ja Skodan omistajat tietää tämän jo dsg-varmuudella.
- Täys_Susi
Mersun automaatti vaan ei kestä kuin 150000 km.ei ainakaan c mesessä,ihme vesi jäähdytyksineen,menee vaan vesi lopulta öljyn sekaan.
- sdfksdgkjkl
Eikö merkkihuolto oman osaamisen puuttuessa voi hankkia työohjeita maahantuojalta tai jopa valmistajalta asti jos jotain erikoisempaa pitää korjata?
Aika outoa jos edes merkkihuolto ei osaisi korjata oman merkkinsä kaikkia vikoja. Mitä se silloin tarkoittaa se merkkikorjaamo, miten se eroaisi jostain pärnäsen nyrkkipajasta...köh, yleismurjomosta... öh, korjaamosta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673