Kannattaako automaatteja huollattaa erikseen?

jeps..

Tarviiko automaattivaihteistoja huollattaa erikseen näihin perehtyneissä huolto/korjausliikkeissä? Itsellä on mittarissa kohta 180tkm Insigniassa, se ei perjaattessa ole oikein huolletulle autolle mitään.. Mutta jos jotain jännitettävää täytyy hakea, niin se on varmasti juuri tuo automaatti. Merkkihuolloissa aina käytetty, mutta ne ei varmaan tiedä automaatista mitään ja jos vika yllättää, niin ohjaa auton johonkin "ammattilaiselle", jonka kanssa diili.

17

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+11

      " mutta ne ei varmaan tiedä automaatista mitään "
      Olet oikeassa, tuskin merkkihuolto mitään ymmärtää automaatista. Jatka polkemallasi tiellä.

      • pärnänen hoitaa

        Aivan, ei merkkilikkeellä ole mitään tietoa omista merkeistään, saatika öljynvaihdosta tms.


      • Käytännössä vain tarkistetaan onko siellä öljyä


    • qxqwxqqxxxxxxxx

      Ohjekirjassa lukee kyllä automaatinkin tarvitsema huoltoväli.
      Jos siellä on öljyä vaihteistossa niin ei se ikuista ole, kuumeneminen on se mikä huonontaa pitkässä juoksussa sen öljyn laatua.

    • näin pelittää

      Hyvin on merkkihuolto vaihtanut öljyt 60 tkm:n välein. Ehjä ei muuta kaipaa.
      Jos laatikko hajoaa, niin merkkiliike 1. tekee itse jos on se huoltomies koulutettu tai 2. käyttää alihankkijana automaattilaatikoihin erikoistunutta korjaamoa tai 3. kehoittaa asiakasta suoraan ottamaan yhteyttä sellaiseen korjaamoon.

      • gfs

        Varmasti vaihtanut hyvin, mutta on yrityksiä, jotka vaihtaa automaatin öljyt 100%:sti koko säiliöstä. Likaantunut vaihteistoöljy ei tee hyvää.


      • automaattimies
        gfs kirjoitti:

        Varmasti vaihtanut hyvin, mutta on yrityksiä, jotka vaihtaa automaatin öljyt 100%:sti koko säiliöstä. Likaantunut vaihteistoöljy ei tee hyvää.

        Tarkoitatko nyt tuolla 100% vaihdolla ns.huuhtelua? Huuhtelu ei ole pakollinen toimenpide jos öljyt on aina vaihdettu 60 tonnin välein. Eikä se huuhtelu itsessään ole riskitön toimenpide. Kyllä laatikko puhdistuu riittävästi kun öljy vaihdetaan niin että mahdollisimman paljon vanhaa öljyä saadaan pois. Ölypohja irti, kaapiminen, magneetin putsaus ja suodattimen vaihto.


      • gdfs
        automaattimies kirjoitti:

        Tarkoitatko nyt tuolla 100% vaihdolla ns.huuhtelua? Huuhtelu ei ole pakollinen toimenpide jos öljyt on aina vaihdettu 60 tonnin välein. Eikä se huuhtelu itsessään ole riskitön toimenpide. Kyllä laatikko puhdistuu riittävästi kun öljy vaihdetaan niin että mahdollisimman paljon vanhaa öljyä saadaan pois. Ölypohja irti, kaapiminen, magneetin putsaus ja suodattimen vaihto.

        Uskotko, että merkkiliikeet tekee näin kattavan hullon automaatille muun huollon ohessa, jos automaatissa ei mitään vikaa?


      • adasdasdas
        gdfs kirjoitti:

        Uskotko, että merkkiliikeet tekee näin kattavan hullon automaatille muun huollon ohessa, jos automaatissa ei mitään vikaa?

        Siellä merkkihuollossa on joka kerta ainakin minulla autoa huoltoon viedessä otettu paperille suoriteetavat huoltotyöt ja siihen asiakkaan allekirjoitus sitten autoa hakiessa saanut huoltomääräys lapun jossa rastitettu tehdyt työt ja mekaanikon allekirjoitus.

        Helppo todeta mitä on tehty. ja jos on jätetty tekemättä niin on dokumentti tallessa että mitä olisi pitänyt tehdä jos myöhemmin tulee jotain ongelmaa ilmi.


    • psssooo

      automaattia ei tarvitse huoltaa erikseen, öljyt vaihdetaan 200000 km välein, ei muuta kuin kovaa ajoa

      • Huoltokaaviokertoo

        Hanki psssooo
        nyt ensin ajokortti ja auto. Ennen, kuin tulet tänne tarjoamaan "viisauksiasi"


      • Ranskanpatonkia

        Nykymittakaavan mukaan pikkuauto, 26 v ikää ja 480 000 km mittarissa. Manuaalivaihteisto. Öljyä ei ole koskaan vaihdettu. Vetoakseliremonttien takia hukkaantunutta öljyä jouduttu lisäämään noin kolmannes öljymäärästä. Vaihteisto toimii kuin uutena.


    • Hyvin_peletti

      Osta Ford automaatti,ainakin edelinen malli.ei öljyä vaihdettu kertaakaan kun auto ajettiin vaihtoautohalliin oli mittarissa 270000 km

    • 1713

      Jos automaattia ei huolleta niin sitä korjataan, näin sanoi ammattimies kun kysyin.

      • schlechte_getriebe

        Volkkarin ja Skodan omistajat tietää tämän jo dsg-varmuudella.


    • Täys_Susi

      Mersun automaatti vaan ei kestä kuin 150000 km.ei ainakaan c mesessä,ihme vesi jäähdytyksineen,menee vaan vesi lopulta öljyn sekaan.

    • sdfksdgkjkl

      Eikö merkkihuolto oman osaamisen puuttuessa voi hankkia työohjeita maahantuojalta tai jopa valmistajalta asti jos jotain erikoisempaa pitää korjata?
      Aika outoa jos edes merkkihuolto ei osaisi korjata oman merkkinsä kaikkia vikoja. Mitä se silloin tarkoittaa se merkkikorjaamo, miten se eroaisi jostain pärnäsen nyrkkipajasta...köh, yleismurjomosta... öh, korjaamosta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe