tuorevesisäiliö, pohjalle jää n.5cm vettä ja tietenkin jäässä nyt.Pumppu ei ime säiliötä täysin tyhjäksi, mielestäni ei pohjaroppua säiliössä. Neuvoja?
vesisäiliö
ripa
61164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jopas oli huonosti suunniteltu!
Minulla tulee näin äkikseen mieleen kaksi vaihtoehtoa.
1/ Poraat reijän pohjaan. Väännät siihen kierteet ja asetat pohjaventtiilin tiivisteen ja tiivistysmassan tai liiman kera.
2/ teet tankin päälle reijän sopivalle korkille! Sen kautta voit pienellä käsipumpulla tyhjentää tankin.
Jotenkin tuo viimeinen tuntuu paremmalta..
Mietityttää kumminkin että oletko ihan varma ettei siinä ole pohjaventtiiliä...
Hei... Jos pumppu on tankin sisällä niin jossakin on oltava jo avattava kansi josta se pumppu on laitettu sisään!! Vai?
pumppu on.
Minulla on imuletkussa vipu jota kääntäen pohjaroppu irtoaa. eli imu ja tyhjennys on samassa systeemissä.
Vesijärjestelmiä on monia erilaisilla toteutuksilla tehtyjä, niimpä helpottaisi vastausta, jos tietäisi mikä on merkki ja malli (vaunu, auto, vuosimalli). Jollakin voisi olla samanlainen itsellään, ja tietoa tyhjennyksestä.
Letkunpätkä jatkoksi sinne säiliöön, ei se haittaa pieni vesi siellä säiliössä, kunhan pumppu ja letkut hana tyhjäksi.
ei se letku tai säiliö siihen hajoa. Jos lähdet ajamaan ja haluat laittaa vettä säiliöön, letkut sulavat muutamassa minuutissa "lämpimän" veden vaikutuksesta.
Ei takuulla sula jos letku on umpijäässä, sitäpaitsi silloin on liitoskohdat vaarassa hajota.