Miten menetellä, perinkö vuokralaiselta korkoa ja paljonko?

hei,
vuokrasopimuksessa sanotaan että vuokranmaksupäivä on kuun 1. päivä. Tämä yrittäjä joka tilojani vuokraa, ei ole vielä koskaan noin puolen vuoden aikana maksanut vuokraa ajallaan. En ole edes niin tarkkaan kirjaa pitänyt mutta nyt kun aloin seuraamaan niin maksu on tullut aina 1-3vk myöhässä. Minulla on oikeus myöhästyneestä vuokrasta laskuttaa korkolain mukaan viivästysmaksu. Pitäisikö tehdä näin vaiko vain nätisti huomauttaa kasvokkain? Jos haluan tuon velottaa, niin paljonkos se rahassa tekee eli miten lasketaan? Lähetänkö erillisen laskun siitä?

kiitos avusta!
9346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kannattaa olla tyytyväinen, että olet yleensä saanut vuokralaisen..f

Äänestä

Pankilta.
Jos maksat eräpäivänä toiseen pankkiin menevän maksun niin se näkyy saajala 1-2 joskus 3 päivän viivellä.
Joten lähetä se korkolasku pankille, ne sitä rahaa panttaavat.
Nykytekniikalla pystytään suoritukset välittämään alle tunnissa mutta pankit haluavat tuota ilmaista rahaa käyttöön pariksi päiväksi.

Muutenkin esim itselläni on asetukset karhuista että 5vrk ylimenevät karhutaan.

Äänestä

maksu tulee 1-3viikon viiveellä! eli se on maksettu liian myöhään, ei ole pankin vika. ja paljonko se korko on, miten lasketaan?

Äänestä

> ja paljonko se korko on, miten lasketaan?

Voit periä esim. 16% vuotuista korkoa olevaa viivästyskorkoam tai vaiukka 21% yhtä hyvin, kun on vastapuolelal firma eikä kuluttaja kyseessä.

Jos 500 €/kk vuokranmaksu tulee 14 vrk myöhässä, on viivästyskorko
0.16 * 500 * 14 / 360 = 3.10 €.

Laskun loppusumma voi siis jäädä aika pieneksi. Kannattaa melkeinpä laskea viivästyskorot saman tien 6 kk tai 12 kk ajalta yhdelel laskulle.

Laskulla kannattaa eritellä jokaisen kuukauden viivästyspäivien määrä, ja tehdä yllä mainitun kaltainen laskelma joka kuukaudelta. Tulee vähemmän silloin seliteltävää asiakkaan kanssa.

Yleensä asiakkaat alkaa maksaa paremmin kun saavat 12 kk ajaltakin korkolaskun. Tosin minä olen aika lasika tekemään korkolaskuja. Toki jos säännöllisesti joka kuukausi maksaa 2-3 viikkoa myöhässä, niin kannattanee kertaalleen vuokralaista korkolaskulla kopauttaa, niin oppi menee perille.

Äänestä

Voitte periä vuokrasopimuksessa sovitun mukaisesti viivästyskorkoa.

Jos te ette ole sopineet viivästyskoron suuruutta vuokrasopimuksessa niin periä voi vain korkolain mukaista korkoa. mikä on 7,5 %.

0,075 x 500 x 5 /360 = 0.52 €

5 päivän viivästykselltä

Äänestä

Sillä on eri pankki ku sulla ja se maksaa sen illalla ekana päivänä netissä ja se kestää tulla sun pankkitillesi pari päivää ja enempikin, jos viikonloppu edessä

Äänestä

Joudutko itse kyselemään perään vai tuleeko raha sitten ihtellään hiukan myöhässä? Onko kyse pitkästä vuokrasopimuksesta eli onko tämä yrittäjä ollut sinulla pitkään vuokralaisena? Noin lähtökohtaisesti hyvän ja luotettavan vuokralaisen saaminen liikehuoneistoon on haastavaa. Ne tuppaa vaihtumaan usein ja siinä tulee aina kuluja ja tyhjäkäyntiä. Siksi en lähtisi tekemään mitään, jos kyse on pitkästä vuokrasuhteesta ja rahat kuitenkin aina tulee. Talouden tilanne on sellainen, että yrittäjä on tiukilla ja toisaalta vain harva liikehuoneiston vuokraaja voi heittäytyä ylimieliseksi.

Kannattaa vuokrausbisneksessäkin aina säilyttää fokus. Mikä on tärkeintä? Että saat rahasi tekemättä mitään? Silloin tuollaisten viivästyskorkojen laittaminen saattaa katkaista kamelin selän ja siitä jää äkkiä lyhyt tikku käteen. Tietysti vuokra pitäisi maksaa eräpäivänä, mutta sinuna katsoisin kokonaisuutta.

Äänestä

Samaa mieltä kuin edellinen, itse toimin yrittäjänä että vuokranantajana ja täytyy todeta että minulla myös vuokralainen maksaa 3 vko myöhässä vuokrat mutta maksaa kuitenkin, ikinä ei ole vuokra rästissä ennen kuin seuraava vuokra pitää maksaa..se frima tekee kovasti työtä ja yrittää asiat hoitaa vaan tiukkoina aikoina on heilläkin kassa kovalla kun heidän asiakkaat maksaa myös myöhässä ja ketju jatkuu...sama on itsellä omassa bisneksessä on asiakkaiden laskut myöhässä ja ketju jatkuu minun kautta kun en saa rahaa heiltä ketkä maksaa minulle ajoissa, näissä on aina omat syynsä ja ymmärrän yrittäjäkollegaa vallan hyvin.
Sellainen ei ymmärrä jolla on rahaa ja ei joudu tiukoille koskaan ja vaikka olisi ollut tiukkaakin ei se muisti tunnu sinne huonoille ajoille riittävän..näinä aikoina on hyvä että vuokralainen maksaa vuokran ja ylipäätänsä suomessa vielä löytyy yrittäjiä jotka haluaa kovalle ja rankalle hommalle sillä sitähän se yrittäminen on!!! kaikki ei tee angrypöörtsejä ja saa enkelisjoittajia taakse muistakaa se vaan arki on sitä perusraatamista.Näissä asioissa järki käteen ja pelisilmää käteen.

Äänestä
  • Kyllä minä yrittäjänä maksan aina laskut ja palkat ajallaan, vaikka välillä olisi vähemmän rahaa kassassa. Täytyy laittaa parempina aikoina säästöön ja tinkiä sitten omasta palkasta ja visaakin tarvittaessa vingutettava. Jos ei ole säästössä edes paria tonnia vararahaa vuosien yrittämisen jälkeen, voi miettiä yritystoimintansa kannattavuutta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vuokranantajana kirjoitti:

hei,
vuokrasopimuksessa sanotaan että vuokranmaksupäivä on kuun 1. päivä. Tämä yrittäjä joka tilojani vuokraa, ei ole vielä koskaan noin puolen vuoden aikana maksanut vuokraa ajallaan. En ole edes niin tarkkaan kirjaa pitänyt mutta nyt kun aloin seuraamaan niin maksu on tullut aina 1-3vk myöhässä. Minulla on oikeus myöhästyneestä vuokrasta laskuttaa korkolain mukaan viivästysmaksu. Pitäisikö tehdä näin vaiko vain nätisti huomauttaa kasvokkain? Jos haluan tuon velottaa, niin paljonkos se rahassa tekee eli miten lasketaan? Lähetänkö erillisen laskun siitä?

kiitos avusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu