Kuten anarkistit nyt huomaatte, niin tuollaista jälkeä syntyy anarkismista missä hyväksytään väkivalta välttämättömänä pyrkiessä yhteiskunnan muuttamiseen.
Sitten kun näitä eri asiaa ja erilaista yhteiskuntaa ajavia anarkistiryhmiä on useampia niin jälki onkin karmeaa, ei tiedä milloin oma lähtö tulee laukauksen tai räjähdyksen kera.
Lopettakaa ajoissa anarkistinen toilailu, ennenkuin yhteiskunta pirstaloituu eikä kukaan ole turvassa.
Sitten kun näitä eri asiaa ja erilaista yhteiskuntaa ajavia anarkistiryhmiä on useampia niin jälki onkin karmeaa, ei tiedä milloin oma lähtö tulee laukauksen tai räjähdyksen kera.
Lopettakaa ajoissa anarkistinen toilailu, ennenkuin yhteiskunta pirstaloituu eikä kukaan ole turvassa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ajatelkaa ne islamistit on tuhansia vuosia siellä tapelleet keskenään, samalla kun suomalaiset on vaan homostelleet täällä. Heillä koko elämän on pyhää sotaa ja jihadia
Kiitos tästäkin lapsellisesta, asenteellisesta ja täysin epäoleellisesta vastauksesta. Sananvapauden kunniaksi, kippis !
Raamatusta en ole löytänyt samaa sukupuolta olevien liiton kieltävää kohtaa. Yhtälailla Koraanista ei löydä kohtaa, jossa kehotetaan pyhään sotaan. Islam ja kristinusko ovat molemmat rauhan uskontoja. Muhammed ja Jeesus ovat molemmat rauhan ja rakkauden asialla. Pyhä sota on anarkistien keksintöä.
On pyhien miesten häpäisemistä heidän nimissään tehdä väkivaltaisia tekoja.
Ei kyllä paljon nostettu meteliä siitä kun jenkit pommittivat Afganistanissa paikallista hääjuhlaa ja surmansa sai sadat muslimit. Se kuitattiin uutisissa meilläkin pikaisella maininnalla. Sama päti muihinkin jenkkien ja kliittouman tekemiin "vahingonlaukauksiin". Kyllä sananvapauden pitäisi ulottua myös siihen, kun kansa murhaa siviilejä.
Oletko lainkaan seurannut kyseisten maiden tilaa ja usan tavoitteita auttaa ns tavallisia ihmisia sananvapauteen? -nuo maat ovat anarkisteja ja mielivaltaa pullollaan, ei ole sananvapautta ilman kuoleman uhkaa.
On totta ett vahinkoja sattuu mutta niin sattuu sinullekkin.
Avausviestin kirjoittajalla on asiat aivan sekaisin.
Anarkismin tarkoitus on kaataa kaikki sortojärjestelmät. Pariisin ampujat taas pyrkivät alistamaan muut oman uskontonsa käskyvaltaan, joten kyseessä oli fasistinen hyökkäys, eikä suinkaan anarkistinen.
Ammuttujen piirtäjien joukossa muuten oli ainakin yksi anarkisti. Lepää rauhassa toveri.
Kuka sitten määrittelee sen "sortovallan "? Yhtä kaikki, anarkismi, fasismi, fundamentalismi, samat menetelmät käytössä, turha koittaa tehdä anarkismista jotenkin jalompaa. Omia etuja ajetaan väkivallalla ja pelolla. Ei hyväksyttävää.
Tottakai anarkismi on jalompaa. Sen tarkoitus on kaikkien ihmisten vapaus ja tasa-arvo. Fasismin ja fundamentalismin tarkoitus on alistaa ihmiset tietyn eliitin valtaan vielä pahemmin kuin kapitalismissa.
Eli sut voi tappaa hyvillä mielin!
"Kuka sitten määrittelee sen "sortovallan "?"
Bakunin määritteli Jumala ja valtio -teoksessaan sortajiksi ainakin papit, kuninkaalliset, valtiomiehet, sotilaat, yritysjohtajat, poliisit, vanginvartijat ja poliitikot.
Ja sen jälkeen, kun nuo on tapettu, sortovaltaa harjoittavatkin anarkistit.
Ei tietenkään. Anarkistinen yhteiskunta nimenomaan on vapaa kaikesta sorrosta ja riistosta.
Jotenkin tulee mieleen sosialismikommunismi ja sehän olikin erittäin onnistunut kuten historia todistaa. Neuvostoliitto, Kuuba, Pohjois Korea...
Mitä tuo sorto ja riisto on? -jos joku tuota Suomessa kokee, lienee aika katsoa peiliin. Ja miettiä miksi kuva on väärä.
Mitä ranska on tehnyt algeriassa ja Markossa harrastanut. Niin sortovaltaa .nyt taitaa tulla turpiin että tukka lähtee .väihin mitä toivoo
Olkaa parempi muistisia ennenkun tuomaroitte.Sitä saa mitä tilaa.
Maastamme löytyy not wannabee ajattelijoita jotka ymmärtää moita terrori iskuja? Ei se iso vika tarvii olla jos on päässä!
Joo, ja Suomalaisten pitää kiireen vilkkaa lähteä räjäyttelemään ja tappamaan Venäläisiä sen mikä tukasta lähtee, niin kauan ovat meitä potkineet ja tappaneet.
Milloin takstooli lähtee, tilaus on sisässä?
Ja sitten lähtevät Virolaiset, ukrainalaiset ja käytännössä koko Neuvostoliiton alistamat maat räjäyttelemään Venäläisiä. Sitten Ranskalaiset Saksaan ja Englantilaiset myös. Vastaavasti Saksalaiset lähtevät....
Shotokan karate-do yhdistää meitä ihmisiä ja sen tavoite on puhdas liikunnallisuus, ei väkivalta.
Shotokan karatShotokan karate-doe-do:ta Norjan Oslossa. https://www.youtube.com/watch?v=06STfAZgKRA
Shotokan karate-do on sikälikin tasa-arvoinen, ettö miehet ja naiset harjoittelevat sitä yhdessä.