Nainen jolla vanha talo?

moderni mies

Kaverini seurustelee naisen kanssa, jolla on vanha talo hevonkuusessa eikä halua muuttaa sieltä uuteen taloon.

Ulkovessa, sisään tulee sentään vesi. Kylmät lattiat, vanhat uunit ja tuulee läpi ikkunoista. Nykyaikaistaa ei voi, koska kulttuuriarvot ja sukutalon säilyttäminen.

Nainen on jokin humanistihippi, käy kuitenkin töissä ja on itse kuitenkin kyennyt ostamaan talon sukulaisiltaan ja ylläpitämään sitä.

Kaverini aikoo muuttaa sinne, kun nainen ei suostu muulla tavalla elämään. Suostuisitteko te kärvistelemään vanhassa kylmässä talossa naisen takia? Minä en.

8

159

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taktikoija

      Suostuisin ja parin vuoden jäkeen heittäisin tulitikun keittiön nurkkaan kun nainen on töissä ja sanon, että olihan tämä kyllä vähän odotettavissa tällaisessa hoitamattomassa talossa.

    • 3+6

      Seurustella tuollaisen kanssa voisi, mutta tuskin pystyisin asumaan missään korvessa ilman nykyajan mukavuuksia. Olen liian kaupunkilaisihminen.

      • moderni mies2

        En alkaisi palelemaan enkä muutenkaan pidä mistään ituhipeistä. Tunnen kyllä yhden kaverin joka asuu tollasessa mörskässä korvessa ja sillä ainakin 30 koiraa ja kilometreittäin koiratarhoja. EI tule saamaan IKINÄ miestä. Se on selvä ja tietää itsekkin sen.


    • Kyllä itse ainakin voisin muuttaa yhteenkin, mutta jos vaan saa tehdä itse omia muutoksia taloon eli laittaa tiivisteitä ym. Pattereita laittaisin tuolloin enempi myös.
      Jos ei edes sähköä ole talossa niin tällöin en muuttaisi, muuten muuttaisin. Tämä kaikki tietenkin edellyttää sitä että se nainen on muutenkin mieleinen, muuten homma ei onnistu :)

    • perinnemies

      Perinneremppaus kiinnostaa ja omistan itse samanalaisen projektin. Jos ulkonäkö ja ikä olisivat sopivat, tuo olisi ihannenaiseni.

    • PalstaTrolli

      Minulla on oikein hieno mörskä. Tiukkaa 30-luvun laatua.

      Seuraavaksi lyhyt lista tehdyistä töistä

      - Lämmityksen uudistaminen seuraavaksi kymmeneksi vuodeksi
      - Piippujen sisäpiiputus
      - Viemäröinnin uusinta
      - Vesijohtojen uusinta
      - Sähköjen uusinta
      - Salaojituksen laittaminen
      - Sadevesijärjestelmän laittaminen
      - Vessojen, kylpyhuoneen ja saunan uusinta
      - Talon raappaus ja maalaus
      - Ikkunoiden maalaus, kittaus, eristys ja parin ruudun vaihtaminen
      - Parin puulattian hionta ja maalaus
      - Kaikkien huoneiden pintaremontti ja kevyt eristyksen lisäys tai paikkaus
      - Ilmanvaihdon parantaminen yläpohjassa
      - Uuden ulkorakennuksen rakentaminen
      - Pihan siistiminen

      Kattoa ei tarvitse korjata, sillä on arvioitua käyttöikää vielä kymmenen vuotta.

      Lämmitysöljyn määrä on laskenut noin 4500 l -> 1500 l. Klapeja menee lämmitykseen luokkaa 4-5 kuutiota ja sähköä kuluu jonkin verran enemmän.

      Asiaan.

      Eräs moderni nainen kävi kylässä ja lopuksi totesi, että hän ei sit tajuu miks joku asuu tällasessa talossa. Ku vois asuu kerrostalossaki.

      Asukaa vain neukkukuutoissanne tai keskustan arvokiinteistöissä. Ei voisi vähempää sellainen asuminen kiinnostaa.

      • 200lol

        Vanhan talon hengen saa helposti hävitettyä kun remontoi liian kovalla kädellä. Sisustusohjelmissa näitä pilattuja taloja esitellään kuin jotain hienoakin saavutusta. Äskeisessä listassa pisti silmään se, että ikkunat oli kunnostettu eikä vaihdettu. Se on yksi merkki siitä, että tiedetään mitä tehdään. Onnea vain vanhan talon onnelliselle omistajalle.


    • mulle kans

      Koska harrastan perinnerakentamisesta, niin olisihan se hieno paketti saada nainen ja vanha talo yhdessä. Jos siis nainen olisi kaikinpuolin sopiva ja katseen kestäväkin vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      84
      3656
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      405
      1350
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1024
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      883
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      204
      846
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      286
      793
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      750
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      661
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      23
      659
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      36
      624
    Aihe