Tekohauskoja polttareita

Aina kun kylässä vietetään polttareita. Meininki on niin tekohauskaa ja väkisintehtyä, typerää riehakointia viinan voimalla. Vihamiehetkin teeskentelee polttareissa ystävyyttä. Samat kuivat teematkin. Strippari ja naamiaisasuja ja umpikännejä.
8130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitäpä meinaat niiden olevan missään muualla? Onko joku oikeasti saanut viettää kivat polttarit kavereidensa kanssa hyvällä maulla? NIINPÄ! Eipä niitä juuri ole.

Äänestä

Ja odottakaas kun tulee ne häät. Viimeistään kirkossa joku pistä homman hulinaks.
En muista yksiäkään häitä koko aikana sarjassa, jotka olis kunnialla saatu läpi ilman jotain kohtausta.

Äänestä
  • Ei olisi draamasarja, jos ne sujuisi kaavan mukaan asiallisesti. Sarjassa tehdään kaikesta jotakin tavallisuudesta poikkeavaa. Mutta, toisaalta ärsyttää ja kyllästyttää tämä sama toisto. Ei vaikuta enää luonnolliselta, kun liian monissa häissä möhlitään samalla tavalla. Eli, hankitaan kovalla tohinalla varusteet ja vouhotetaan hääjärjestelyistä ja kokoonnutaan hääpaikalle juhlatamineissa turhaan.
    Mutta hääviinoja ei kyllä koskaan jätetä juomatta.
    Muutamat häät on saat vietyä jopa loppuun asti, mutta niistäkään ei ole puuttunut kommelluksia.

    Äänestä

Eikös polttarit ole usein väkisin vedettyjä. Keksitään jokin typerä teema ja kännissä menoksi!

Äänestä
  • Viinanvoimalla. Ilo ilman viinaateemalla vietetään emmerdalessakin aina polttarit.

    Äänestä

Ei ole olemassa sellaista käsitettä kuin fiksut polttarit.

Ilmeisesti polttareita vietetään briteissä paljon, koska sellaiset on jokaiselle järjestetty. Ainakaan yhtäkkiä ei tule poikkeusta mieleen.

Äänestä

ps. tää on draamaa...

Äänestä
  • Minusta koko polttari-idea on typerä. En ole koskaan ymmärtänyt miksi sellaisia yleensä järjestetään lainkaan.
    Ja milloin ja miten tämä ajatus levisi Suomeen? Olisi saanut olla tulematta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pakkohauskaa kirjoitti:

Aina kun kylässä vietetään polttareita. Meininki on niin tekohauskaa ja väkisintehtyä, typerää riehakointia viinan voimalla. Vihamiehetkin teeskentelee polttareissa ystävyyttä. Samat kuivat teematkin. Strippari ja naamiaisasuja ja umpikännejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu