Jos ei talon kulutusta oteta mukaan.
3000l 35c ylämittari, 20kg mäntyä,paljonko nousee ?
17c saan minä???????
26179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Eikö tuo nyt ole laskettu jo niin monta kertaa että pitäisi olla selvä jo kaikille.
Kiitos ystävällisestä vastauksesta ,olet meidän kaikkien ihailun kohde.
Olisit kerrannut edellisen avauksesi vastaukset niin ei olisi taas tarvinnut uutta avata. Miksi pitää näitä samoja asioita jankata joka kerta. No jos dementia vaivaa niin unohtuuhan tuo asia jo kolmessa viikossa. Vai onko elämäsi niin iloisessa mallissa että aina kun heräät kaikki asiat ovat uutta ja ihmeellistä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13153401
Oletko ihan aina noin negatiivinen ja ilkeä ihminen ?
Miksi puutut toisten ihmiseten keskusteluihin varsinkin kun et osaa kertakaan auttaa ketään ?
Älä kirjoita ellet osaa auttaa.
Autoinhan muistamaan.. Laitoin linkin jossa käsitellään kysymyksesi perinpohjin.
Miten voisinkaan muistaa koska minulla kirjoituksesi mukaan on dementia ja joka aamu on muisti tyhjentynyt. Paljonko nousee? en ny tlöytänyt kuitenkaan kaavaa avauksesta jonka linkitit jota en muista tehneeni.
Sinä näköjään oikein vartioit tätä nettiä ja " autat" kirjoitajia muistamaan.Joka sivustolla sama hulluutesi.
Vähänkin selväjärkinen ihminen tajuaa, miten uudet tämän foorumin löytäjät luonnollisesti kysyvät samoja asioita, mitä vuosien aikana on jo käsitelty.
Tätä vartenhan koko foorumi on suunniteltu.
Ja itse et vartioi tätä nettiä ollenkaan .Et tartu joka kysymykseen ja aloita vittuillua .
Oleta kaikkien tietävän jo asiat joten oikeastaahna tätä foorumi aei tarvit aolenkaan koska kaikki tietävätkin jo kaiken! ain niin eihän kaikki voikkaan olel yhtä täydellisiä kuin sinä joka et ikinä täällä aloittamssa epäsopua.
Annoit sitten huulluus diagnoosin eli olet myös lääkäri? muita harhoja?
Eli kaikki koulut ja oppillaitokset voidaan nyt sinun ajatusmaailman mukaan lakkauttaa. Kaikki on jo opetettu muutamalle .
Hyvin ajateltu.
Jos kyse on 3000 litrasta vettä, niin 20kg poltetusta puusta voi saada ,- jopa 70kwh energiaa ja siten tuon vesimäärän lämmönnousu voi olla 20C: kin. Kaikki riippuu kattilan hyötysuhteesta.
Taas käytännössä vesi kerrostuu ja siten tuon mittarin näyttämä tulee unohtaa.
riippuu myös kuinka kuumaa vettä katilasta menee varaajaan ja kuinka paljon verkostoon menee tehoa.
Samat henkilöt taas vastailee saman henkilön samoihin kysymyksiin. Ihan oikeasti pitääkö nämä samat asiat käydä 3 viikon syklillä.
Voihan vastata tähän kysymykseen jos haluat..
Ei nouse minhinkään. Korkeintaan lukijoiden vitutuskäyrä kun kysymyksen tiedotkin on puutteeliset. Edes sitä laitetta millä tuon veden lämpöä nostetaan ei ole kerrottu.
Ihan sama jos kysyisi.
10l bensaa 200km matkaa, ajanko sen tuolla bensamäärällä..??
Kunnes opit olemasta puuttumattas asioihin joihin et kykene vastaamaan, pitää.
Yritä.
Väärin nousee se jotain ,paljonko? et osaa kertoa edes summittain.
Älä lue/vastaa jos et kykene.
Laajenna ajatuksiasi,laske esimerkki oletetulla tavanomaisella kattilalla ,ja kaava millä sen teit olethan opettaja ammatiltasi kuten olet mainostanut.
10l bensaa ja 200km hmm 10l / 200km ajat 1km ja siihen kuluu 0,05L bensaa eli
ajat 100km 5 litralla.
eli jos autosi vie mitättömän vähän 5l/100km niin pääset perille.
Jos autosi vie 8l 100km niin pääset 125km.
8l/100km on 0,08l/km
Noin suurinpirtein se menee eli just noin.
Täytyypä pian lopetella kun hoitajat antaa taas piikin että aurinko sammuu ja käki alkaa leipoa.
Ajankin dieselautolla niin eipä kulunut yhtään bensaa. Niin jätin sen kertomatta niin kun sinäkin jätit millä poltat sitä puuta ja millä se lämpö siirtyy varaajaan. Kun se ei nyt ole oleellinen tieto kierrättääkö sitä vettä saunankiukaan kierukassa vai kotapadassa olevassa kierukassa vai olisiko peräti oikein puukattila käytettävissä. Ja jos nuo 20kg mäntyä polttaa pihassa niin nousee ainoastaan savua taivaalle.
>Samat henkilöt taas vastailee saman henkilön samoihin kysymyksiin. Ihan oikeasti pitääkö nämä samat asiat käydä 3 viikon syklillä.<
No, eikö sinulle ole yks hailee mitä ihmiset yleensä kyselevät foorumailla ja yleensä pohtivat. Jos jokin asia ei miellytä, niin onko pakko /mielle kieltää se
keskustelijoilta.Toisen ihmisen hallitsemisen tarve ei koskaan ole tervettä ihmisen käyttäytymistä.
Minulle on yks hailee mitä ihmiset kyselevät netissä ja miten jokainen ymmrtää aluetta. Ihminen voi sivuuttaa / olla lukematta, jos asia ei kiinnosta / reagoita. Puinainen lanka on , että keskustelu olisi sivistyneen /kasvaneen ihmisen tasolla.
Mutta, ymmärrän todellisuuden. Persoona, joka nettissä on ilkeämielinen on sitä samaa työpaikalla / kotona, missä hän vaikuttaakin. Kyse on todella persoonallisuudesta ja persoonallisuuden muuttu(a)minen ei ole yksinkertainen asia.
Jotkoa.
Jos ihmisellä ei ole muuta tekemistä / elämää kuin netissä surffaaminen ja erikoisesti samojen foorumien lukeminen, niin KAIKKI asiat alkavat ärsyttämään. Ihminen ei ymmärrä, miten toisille lukijoille esim. tämän aloituksen alue on täysin uutta ja tälle netissä istujalle liiankin iholle käypää.
Juuri tuohon liittyy, miten ihmisen tulisi elää muun/kin kautta kuin netin. Näin eläen netti kirjoitukset olisivat hänellekkin uutta.
Olet aikamoinen riidankylväjä. Juuri sinä dieselautoija.
Mutta jos olisit fiksu niin aivan sama ajatko vedellä kusella piimällä vai dieselillä vai bensalla laskukaava on täysin sama. Voit muuntaa myös heinäpasleiksi ja hevoselle niin toimii sittenkin.
Miksi kirjoittelet kun et ole yhteiskuntakelpoinen? Se on todettu todistetusti jo useaan kertaan.
Älä kirjoittele lue vain ja opi elämää tätä lyhyttä arkista elämää.
ÄLÄ KIRJOITTELE ENÄÄ NIIN SAAT RAUHAN JA ME MUUT SAMALLA,
Onko kakki Jalasjärven perämettässä asuvat tällaisia?
Itse aloitat joka kerta riidankylvämisen.
Käyppä kattomassa Jalasjärven tilanne itse . Sitäkään asiaa ei sinulle voi kukaan kertoa kun et usko tosipuhetta semmoinen sinä olet. Jalasjärvellä on reiluja suoraselkäisiä ihmisiä joten ne pistäisi äkkiä tuommoisen umpiväärän kieroluonteisen syltyksi joten älä mene . Täällä netissähän sinä keuhkoat mutta livenä olet jauhelihaa.
Ja taas muistutus , itse aloitat aina vänkäämisen ja kun saat takaisin samaa alat urputtaa ja vinoilla .
Koeta nyt viimein alkaa opetella ne asialliset käytöstavat. Et ymmärrä edes hävetä!
Suoraselkäisiä :D :D :D Et voi olla tosissasi.
Ensin kusetetaan monta vuotta. Kirjataan kuvitteellisia opiskelijoita aikuiskoulutuskeskuksen nimiin. Asia jonka kaikki tiesi. Kun sitten käy käry, niin taivastellaan tilannetta, että voi kauhia. Siis ensin vuosikausia laapitaan taskuihin tukirahoja, mutta kun käry käy niin se on muiden vika. Ja taas käsi pitkällä vingutaan tukea. Kun on niin rankkaa.
Ei sitä kusettamalla pääse kriisikunnaksi kuin suoraselkäiset ihmiset?!?!?
Jos Jalasjärveläiset olisivat suoraselkäisiä, niin eivät olisi alkaneet koijaamaan. Kun nyt käry kävi, niin olisiko suoraselkäistä maksaa kusetetut rahat takaisin? Tuleeko näin tapahtumaan? No ei. Ja miksei? Koska sillä peräkammarin asukilla
on niin rankkaa ja muiden vika kun on hiekkaa silmissä.
Niis, niis, niis. Peräkammarista kuuluu niiskutus.
20 kg yritä kuvitella jokin hyötysuhdeluku vaikkapa neutraali 80%
Jaa jalasjärven kuntatalous kiinnostaa? No eiköhän noita luprujen tekijöitä löydy joka paikasta vai mitä arvelet? Luuletko nyt että jokaikinen jalasjärveläinen on päätösten takana ja umpikiero ? Luuletko?
Taidat olla itse jalasjärveläinen kun noin tuota paikkakuntaa vedät esille usein ...
Peräkammarin pojasta myös usein haastat , useinkin haaveilet peräkamarin pojista?
Vai pelottaako elämä ja samaistut itse siihen että saisit vietellä turvallista rattoisaa eloa mamman hameenhelmoissa kun tuota hametta haaveilet noin kovaa.
Kaava lämmölle? Kykenetkö asiallisuuteen ikinä?
Aa. Nyt luprujen tekijöitä löytyy joka paikasta :D :D :D Jalasjärvellä osataan ainakin kuprujen teko :D :D :D :D
Jos suoraselkäiset Jalasjärveläiset kokeilisivat vaikka maksaa vaikka osuutensa takaisin. Uuttahan tuo olisi, Jalasjärveläisille. Siis niille suoraselkäisille :D :D :D
Kyllähän tuo oli kaikkien tiedossa. Piti niitä etelän herroja pissiä silmään. Kyllähän Jalasjärvelle kuulu enemmän kuin muille. Siis suoraselkäisesti ajateltuna :D :D :D
Aikuiset ihmiset ja kehtaavat käsi pitkällä kerjätä lisää. Ennen tuollaanen hävetti, mutta ei Jalasjärveläisiä. Tuolta ei löydy muuta kuin suuruudenhullut koulut ja kaksi eritasoristeystä. Pakkohan tuollaiset on tukirahoilla ollut rakentaa. Kaksi traktoria kun eksyi samaan risteykseen yhtä aikaa, niin eihän tuosta kahta Jalasjärveläistä päässyt eteenpäin. Keuhkoaminen oli kovaa ja siihen se jäi. Vähän kuin peräkammarin niiskutus.
Niis, niis, niis.
Kerrotko jotain säälitarinaa vaikka äidistäsi kun se silitti pikku pääppöä kun ne toiset kiusasi. Ei ole äityliä enää ja nyt on hiekkaa silmissä.
Niis, niis, niis.
Todella sairas persoona.
Eipä ole enää minun kirjoittamia tarinoita. Olen ollut kyllä tekemässä jalasjärven s-markettia. Ja eipä tuolla muuta liikennettä ollut kun meidän aiheuttama ruuhka kotiin lähtiessä.
Ahaa itse en ole käynyt siellä koskaan vaikka asun kuulemma siellä perämettällä peräkamarissa ja niiskutan . Ihmeellistä on maailaman meno.Pitääköhän kesällä käydä kunhan nämä mp kelit alkaa. Onneksi on adventure niin pääsee perämettälle saakka.
samapa tuo, kunhan et päästä varaajaa noin kylmäksi..se ei ole tarkoituksen mukaista.