Yksityistien käytön estäminen ponilta

pikkuponi

Kysymys koskee yksityistien käyttöä pikkuponilla.
Olemme hankkineet pikkuponin, alle metrin korkuisen, jolla lapsiemme on tarkoitus ratsastaa. Lapsetkin ovat alle kouluikäisiä.

Vierestämme lähtee kymmeniä, ellei satoja kilometrejä metsäteitä. Omistajana iso osakeyhtiö, tieden varsilla on myös yksityisomistuksessa olevaa kesäasutusta ja alueella risteilee iso, isoja tukia saanut luontopolkuverkosto.

Jokamiehenoikeudella saamme ratsastaa ja ajaa ko. teillä.

Onko sallittua että yritys sulkee tiet puomilla ja kasaa valtavat kiviröykkiöt puomin molemmin puolin siten, ettei niitä voi kiertää, ei ponin eikä pyörän kanssa?

Ponin käyttö ei rasita tietä mitenkään, kuten ei pyöräilykään.

Ja voiko isoja tukia saaneen retkeilyreitin käytön sulkea kokonaan siten, että esim. laavuille ym. ei pääse lähimaillekaan?

10

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkuponi

      Ja mikä on se taho josta asiaa voisi virallisesti kysyä?

      • Osakas

        Jos kyseessä on metsäautotie eikä kunta avusta tien kunnossapitoa, voi puomit laittaa. Retkeilyreitti ei vaikuta asiaan ellei jotain erillistä sopimusta tiekunnan kanssa ole tehty.

        Tarkempia tietoja voit kysyä kunnasta tai tien omistavalta metsäyhtiöltä.


      • pikkuponi
        Osakas kirjoitti:

        Jos kyseessä on metsäautotie eikä kunta avusta tien kunnossapitoa, voi puomit laittaa. Retkeilyreitti ei vaikuta asiaan ellei jotain erillistä sopimusta tiekunnan kanssa ole tehty.

        Tarkempia tietoja voit kysyä kunnasta tai tien omistavalta metsäyhtiöltä.

        Kiitos vastauksesta. Sen tiesinkin, että puomin saa laittaa kunnan luvalla, mutta ilmeisesti kiviaidan saa rakentaa siten ettei alueelle pääse ponin eikä pyörän kanssa?


      • Osakas
        pikkuponi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Sen tiesinkin, että puomin saa laittaa kunnan luvalla, mutta ilmeisesti kiviaidan saa rakentaa siten ettei alueelle pääse ponin eikä pyörän kanssa?

        Puomin voi laittaa tieosakkaiden keskinäisellä (kunnan lupaa ei tarvita) sopimuksella kunhan tiekunta ei saa kunnalta avustusta tienpitoon.

        Aidan (olkoon kiveä, puuta tai vaikka piikkilankaa) rakentamisella taas ei ole mitään tekemistä tienpidon kanssa, se kun sijaitsee tiealueen ulkopuolella, ja portti määrittää tiellä kulkevien laitteiden maksimileveyden.

        Tässä tapauksessa on ilmeisesti kysymys metsäautotiestä, ja siellä omistaja (omistajat) voivat vapaasti päättää tien käytöstä. Toki kävellen ja ratsastaen saa kulkea jokamiehenoikeuden nojalla, mutta kulkemisesta ei saa syntyä vahinkoa tien tai maan omistajalle. Ponista en osaa sanoa, mutta hevosen kavio kyllä saattaa aiheuttaa lisääntynyttä tien kunnossapitotarvetta. Tällä perusteella on yksityisteillekin myönnetty lupia ratsastuksen kieltämiselle. Maksamalla käyttömaksua tiekunnalle tai tien omistajalle tällaiset asiat ovat yleensä sovittavissa.


      • dflkjsdlfjk

        Alle kouluikäset lapset ja alle kouluikäinen poni, ajatella.

        Kivikasa ilmeisesti estää kulkemisen. Maanomistajan ei ole kuitenkaan mikään pakko pitää maitaan kuljettavassa kunnossa eikä ponilla ole pakko ratsastaa siellä, minne ei pääse. Ei ole mikään pakko edes kävellä maastossa, joka on kulkukelvotonta, esimerkiksi upottavaa suota.

        Jokamiehenoikeus ei tarkoita sitä, että maanomistajien tulee tehdä kaikkensa, jotta jokamies pääsisi minne haluaa.


    • Vain metsässä :)

      Toisen omistamassa tai hallinoimassa matsässä tai sille rakennetulla väliaikaisellä metsän hoitoon tarkoitetulla tie osuudella ei saa kulkea.
      moni matsänhoito alue kuuluu myös jonkin muotoisena rauhoitus alueena määrättyinä kuukausina vuodessa, silloin sinne estetään kulkeminen sulkemalla ajoneuvoille soveltuvat reitit.

      jalan kulku ja retkeily on salittu, ratsastus on jokamiehen oikeus. mutta vain metsässä, ei metsäauto tiellä. kun tie on suljettu, se kertoo jo että tiellä liikkuminen on kiellettyä.

      http://www.ym.fi/fi-FI/Ajankohtaista/Julkaisut/Esitteet/Jokamiehenoikeudet_esite(4450)

    • rgfggfggffggf

      Ratsastus on periaatteessa kielletty joka paikassa ilman maanomistajan lupaa.Joissakin tapauksissa myös yleisillä teillä ei saisi ratsastaa.

      • pikkuponi

        Mutta kun meillä on alle metrin korkuinen ja nuori poni niin eihän tuollainen isoja ja vanhoja hevosia koskeva ratsastussääntö voi sitä koskea? Ja kun ratsastajakin ei ole täyskasvuinen vaan alaikäinen?


      • Taskuponi

        Samat säännöt kaikille. Eli kyllä omistajalla nyt vaan on oikeus estää teidensä käyttö, jos ei niihin tukia ole ottanut.


    • diktatuuriasuomessa

      Voi ponin pökäleet, lannoittaa luontoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4223
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      225
      1692
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1430
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1130
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1062
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1019
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      959
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      939
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      919
    Aihe