... aivan samalla tavalla kuin talouspakotteet, median kautta syötettävät virheelliset tiedot, värivallankumoukset (Kiova, Georgia, Egypti, Libya...).
Luuletteko te todellakin että terroristeja eivät tukisi sellaiset valtio kuin USA, Israel, Britannia, Ranska, Pakistan, Saudi-Arabia...? Muistelkaapa kuin Suomen kagaaneja ja jääkäreitä koordinoivat, aseistivat ja kouluttivat suurvallat (Japani ja Saksa).
Luuletteko te todellakin että terroristeja eivät tukisi sellaiset valtio kuin USA, Israel, Britannia, Ranska, Pakistan, Saudi-Arabia...? Muistelkaapa kuin Suomen kagaaneja ja jääkäreitä koordinoivat, aseistivat ja kouluttivat suurvallat (Japani ja Saksa).
Vastaukset 12
Vanhimmat
Totta. Ilman Saksaa ei mitään jääkäriliikettä koskaan olisi edes syntynyt. Suomessa jääkärit koettiin ennen maaliskuuta 1917 lähinnä kiusallisiksi terroristeiksi ja häiriköiksi. Ja vielä syksyllä 1917 jääkärien kannatus suomalaisten keskuudessa oli perin heikko. Saksa päätti jääkäreiden asioista mennen tullen. Siinä ei suomalaisilla ollut mitään jakoa. Niinpä kesällä 1918 Suomi on tosiasiallisesti Saksan vasallivaltio. Kaukana itsenäisyydestä. Kapteeni Kalm oli Suomen Osama bin Laden tai ISIS. Kalmin sakki ampui Hämeessä punakaartilaisia potilaita sairaalassa sänkyihin ja tappoi heitä lääkinneitä sanitaareja. Keskitysleireillä naisvangit yleisesti raiskattiin ja häväistiin ennen teloittamista. Teloitetuilla naisvangeilla oli usein jalkovälit verestä tahmeat.
Suomi olikin vuonna 1918 oikea peräreikä sontaisimmasta päästä.
Onko Suomi nyt Stubbin ja kumppaneiden kautta usan vasalli? Odottaako Guantanamo tj niitä, jotka ovat eri mieltä? Koska suomeen saapuu usan ministeri ohjaamaan hallitusta.. eiku… sellainenhan o n j o
"Muistelkaapa kuin Suomen kagaaneja"
mikä on kagaani?
vegaani?
kaniini?
Onpa porukalla surkea Suomen historian tietämys kun eivät edes kagaania tunne.
En tiedä, en ole koskaan varmaan kuullut ja google on yhtä tyhmä. Ei mua oikeasti kiinnosta noin vanhat asiat niin paljoa että viettäisin päivät niitä tutkien vaikka en muiden tietämystä väheksykään. Mikä se on?
Emme häpeä, olemme tehneet pitkän työpäivän muissa substansseissa kuin historia. Jos osaat, silloin opetat, niin minäkin, mutta en historiaa.
Kagaani-sanassa taitaa olla kirjoitusvirhe, tulee hakiessa Kajaani.
Kagaani on sama kuin kagaali. Ja jos et kagaalia tunne sinut pitäisi panna koulunpenkille.
ktos, onpas hullu sana.
Kerropas ajatus, miksi on otettu asenne, että tässä ollaan surkeita ja pakolaisia? Ja sitten lähdetään kansainvaellukselle, kerjäämään olopaikka, sääliä ja lopulta sitä ei halutakaan kerjätä vaan aletaan itse ottaa valtaa. Tuota olisi siis suurvaltojen tarkoitus tukea? Mikä olisi sen tavoite? Sekö, että Eurooppa rakentaisi uutta teollisuutta? Jos se ei sitten rakenna ja oleminen on vain tätä toistensa jahtaamista, mikä sen tavoite olisi?
Tuota tukemisen tavoitetta, köyhien vaellusta voisi selittää vastaavilla historiallisilla tapahtumilla. Kuka osaa sen homman?