Kovan veden ongelmat Lohjalla.

inhottavavesi

Et saa hiuksia puhtaaksi, kahvin-ja veden keittimet hajoaa, pyykki ei peseydy, maistuu pahalle, kuohuavaa vaahtoa keitinvedessä,

Miten muuten näkyy tuon veden kovuus?

Auttaako vedensuodatin tähän ongelmaan?

11

2782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trollipelle

      Paskaa puhut, kova vesi ei maistu pahalle eikä vaahtoa.

    • oletkotottunut

      Kylläpäs tekee ja maistuu...

    • parannus_ehdotus

      kova vesi
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Veden_kovuus
      http://www.mtv.fi/lifestyle/makuja/artikkeli/hanavedella-suuri-vaikutus-lohjalla-keitetty-kahvi-haviaa-helsinkilaiselle/4349948
      Astianpesukoneeseen kuuluu täyttää semmoista suolasäiliötä kalkin poistamiseksi pesuvedestä. Vissiin liika kalkki vahingoittaa ajan kanssa konetta pesutuloskin saattaa olla parempi. : pesukoneliikkeissä myytävä pesukonesuola on saamarin kallista. Ajaisiko tavallinen karkea merisuola saman asian, vai voiko siinä olla jotain epäpuhtauksia, joista koneelle on haittaa? Itse olisin siinä uskossa, että merisuolaa voi huoletta käyttää varsinaisen pesukonesuolan sijaan !?
      keittiö-kehonhoito mm
      http://www.aqva.fi/VEDENPUHDISTUS/ekauppa/c3/?gclid=CO_e6OOin80CFSUMcwod-zEGGw
      http://www.toytowngermany.com/forum/topic/179048-the-hard-water-in-berlin-is-killing-my-skin/
      tai booraksi-kallista -apteekit

    • vesisuodatin

      Www.raikasvesi.palvelee.fi

    • jäätä

      Talvisin vesi aina kovettuu, tosin vesiputkissa ollut aina juoksevassa muodossa.

    • Anonyymi

      Lohja on pohjavesialuetta ja vesi on todella hyvää. Koska Lohjalla on jääkauden aikana muodostunut Lohjanharju, joka on upea paikka, kaikkina vuodenaikoina!

    • Anonyymi

      Minäkään en saa millään kalsareitani puhtaaksi, ruskeasta paskasta!

    • Anonyymi

      Onko kaikki kunnossa? Lohjan vesi on parmasti parempaa kuin hesalaista Päijänne. Kaikki koneet hajoaa joskus, mutta säännöllinen puhdistus on tarpeellista. Oletko muistanut panna pyykinpesuainetta vai tungetko koneen liian täyteen?
      Aloita homma puhdistamalla kaikki koneesi, kalkinpoistoon käy etikka tai sitruunahappo, kaupasta saa aineita jos ei näihin usko.
      Vaikka ei Lohjalla asuisi kyllä koneita pitää puhdistaa. Putkissa voi olla vikaa, monet kupariputket ovat huonolaatuisia, mutta ongelma on silloin talossa.

    • Anonyymi

      Kun vettä keittää, syntyy ilmiö jossa vesi kuohuu. Etkö tunnista kiehuvaa vettä, pinnasitko köksäntunneilta vai eikö äiti opettanut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe