Koska Jeesus noutaa omansa?

Ajankohdasta ei yksimielisyyttä.
Joidenkin mielestä ahdistuksen alussa.
Toiset luulee, että ahdistuksen ja vihan ajan välissä.
Osa uskoo, että vihan ajan lopulla.
Jokainen saa pitää olettamuksensa ja perustella Raamatunlauseilla.
Raamatussa löytyy puoltavia kirjoituksia kaikkiin olettamuksiin.
19160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat
  • Kyllä vihat ja vainot ovat, ennen Jeesuksen toista tulemista. Näissä viimeisissä vihoissa ja vainoissa tulee myöskin viimeiset marttyyrit, ennen Jeesuksen toista tulemista. Siinä on vihaa kerrakseen monille Jumalan omille läpikäytäväksi.

    Jeesuksen toinen tuleminen katkaisee vihollisten vihat ja vainot, sillä nämä KAIKKI vihaajat saavat surmansa Hänen ilmestyksestään.

    Äänestä

voi jotenkin ihmisen ymmärryksen kannalta tulkita totuudellisesti, täytyy ymmärtää, eikä välttämättä Raamatun ilmoituksen kannalta helppoa, missä ovat Jeesuksessa jo kuolleet apostolit ja profeetat ja kaikki pyhät alkaen Aabelista.

Vasta tämän jälkeen voidaan ihan oikeasti alkaa keskustelemaan siitä, mikä on ihmiselle parasta, kuten Paavali esitti kirjeessään.

Kun ihminen tulee uskoon eli uudestisyntyy, niin hetikö Jeesus hänet noutaa valtakuntaansa?

Tästä on juuri kysymys tässä asiassa, joka ihmisen mielelle voi olla hyvinkin vaikea vaikka Raamatun eli Jumalan ilmoitus on käytettävissämme, näin mitä tämän asian ymmärrän, vaikka en kerrokkaan tätä asiaa sen mukaan mikä kokonaisuudessaan voi vaikuttaa tässä, ja myös voin myöntää etten voi ymmärtää näitä Jumalan säädöksiä ja tuomiota ja asetuksia tässä asemassa, vaan pelkästään sen mukaan, miten ymmärrän Raamatun pyhien kirjoituksien ilmoituksen, ja sitä en kerro nyt, sillä jokainen voi sitä itse tutkia ja ymmärtää myös omakohtaisesti.

Äänestä

Sana puhukoon.

Ilm. 3:10
Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat.

Mark. 13:19
Sillä niinä päivinä on oleva ahdistus, jonka kaltaista ei ole ollut hamasta luomakunnan alusta, jonka Jumala on luonut, tähän asti, eikä milloinkaan tule.

Käsittääkseni tempauksen jälkeen monet tulevat ottamaan Raamatun todesta. He eivät suostu ottamaan pedonmerkkiä. Heitä tullaan vainoamaan ja mestaamaan. Vaivanajan marttyyrit tulevat virkoamaan eloon ja hallitsemaan 1000-vuotista valtakuntaa Jeesuksen kanssa.

Ilm. 20:4
Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta; ja minä näin niiden sielut, jotka olivat teloitetut (mestatut) Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden, ja niiden, jotka eivät olleet kumartaneet petoa eikä sen kuvaa eivätkä ottaneet sen merkkiä otsaansa eikä käteensä; ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta.

Tempaus ei tule olemaan salainen, koska ihmisten yht'äkkinen katoaminen tulee herättämään suurta huomiota.
https://www.youtube.com/watch?v=LGWDHKimYj8
Tempaus ennen 7-vuotista vaivanaikaa.
http://gracethrufaith.com/end-times-prophecy/defending-the-pre-trib-rapture-again/

Todd Strandberg puolustaa "pretribiä".
https://www.raptureready.com/rr-pre-trib-rapture.html

Lamblion vielä kerran.
http://www.lamblion.com/articles/articles_rapture7.php

Äänestä

Jeesus palaa toistamiseen pian ja siltähän tuo vaikuttaa että Jerusalemiin palaisi ja uskovien tulee tavata Jeesus Jerusalemissa. Maassa maan tavalla joten olen alkanut miettimään että pitäisikö sen takia alkaa sapatin viettoa harjoittamaan. Kokemusta minulla ei ole sapatinvietosta.

Minä vietän päivittäin aikaani paljon uskonasioita miettien, mutta rukouksessa saisin enemmän viettää aikaa Jumalan seurassa.

Rukoukseni ovat mielestäni yksinkertaisia vaikka koitan rukoilla fiksusti. Nimimerkilläni en tarkoita Jeesuksen kuolleen, kaipaan Häntä osallistumaan ja puuttumaan elämääni enemmän. On tyhjänpäiväinen olo kun ei saa esim. kävellä Jeesuksen seurassa Jordanin rantaa.

Minä en ole aikuiskastetta saanut ja siitä on " hätä ". Voinko kastaa itse itseni ja jos voin niin mitä minun tulee sanoa? Olen Jeesusta pyytänyt vesikastamaan minut, samoin Isää ja Pyhää Henkeä. Minulla on alkava kalju, hiukset harventuneet päälaelta, niin on vaikea kohdata kastemielessä kun siinä kastaja näkee hiustilanteeni.

Pitääkä saada vesikaste ennen tulikastetta? Olen tulellla kastamista rukoillut kun sen telee ilmeisesti vain Pyhä Henki, sitä ei ihminen tee ja ajattlin että minun puolesta Pyhä Henki voisi vesikastaa minut samalla.

En kuulu seurakuntaan. Erosin ev.lut kirkosta 2014.

Äänestä
  • Jeesushan opetti, Ihminen on sapatin Herra, ei kannata sotkeutua perinnäissääntöihin. Kristus on uusilaki ja sitä ei sapatit sido. Älä antaudu orjuuden ikeeseen, vapauteen Kristus sinut vapauttaa.

    Ota selvää paikkakuntasi vapaat suunnat ja tutustu missä on sama usko mikä sinulla on ja pyydä päästä kasteelle. Kastavat kyllä vaikket liitykkää seurakuntaan. Siinä ei ulkonäkö paina, kun sinut uppokastetaan Kristukselle, et tee sitä ihmisille vaan Herralle.

    Rukoile Pyhällähengellä täyttymistä, unohda fiksut lauseet, Herra kyllä tuntee sydänmesi salaisimmatkin sopukat. Anokaa niin teille annetaan.


    Et ole pois Herrasta vaikket ole käynyt oikealla kasteella, ei kaste ketään pelasta. Se on kuuliaisuuden osoitus Herralle. Suunnittelin itse matkustamista Israeliin ja kastetilaisuutta Jordanilla. Sitten tulin järkiin ja menin kasteelle ihan suomalaiseen järveen. Annoin kastaa itseni sellaisten ihmisten, jotka uskoivat Jeesukseen Kristukseen, niin kuin itsekkin uskon. Pyhähenki oli minussa ennen kastettakin, mutta halusin olla kuuliainen Herralle ja näin lähempänä Jeesusta.

    Et jää pois kasteen takia ylösotosta, vaan sydänmesi valinta ratkaisee, ole huoletti jos siellä on Jeesus.

    Äänestä

Se itse aiheeseen että mitä tuo " vihaan " tarkoittaa?

Vihaan kuulostaa sisään jonnekin, minulle tuli mielen helevettiin.

Viha, voiko se olla helevetti tai 3,5 v ajanjakso, alkuperäiskielellä olisi kiva osata lukea Raamattua.

Äänestä
  • herää

    Äänestä

  • yurki1000js kirjoitti:

    herää

    Olen hereillä nyt. En ole Raamatun asiantuntija, mutta haluan sellaiseksi, siksi otan selvää kaikesta mahdollisesta mitä Jumala on nähnyt Raamattuun laittaa.

    Vihan aika ja viha ovat kaksi eri asiaa.

    Jos meitä ei jätettäisi vihan aikaan niin silloin voisi odotta että sanoittaisiin " vihan aikaan ", sen sijaan sanotaan: vihaan.

    En sano että siinä olisi ero, mutta minusta se on mahdollista. Minä asun Helsingissä, en Kyyjärvellä, enkä ole sama henkilö kuin ahistuksen aika, kun kirjoitit meille yksikkömuodossa vaikka olemme kaksi erillistä Jumalan luomaa ihmislasta, yhdessä olemme kaksikko.

    Jeesuksen ruumiissa kiinniolevana olen nämä rivini näpytellyt ilman kaipuuta olla vitsikäs tai peikkomainen. Minua kiinnostaa Jeesus ja Hänen paluunsa sen läheisyyden takia aivan erityisesti.

    Äänestä

  • Jeesusta kaivaten kirjoitti:

    Olen hereillä nyt. En ole Raamatun asiantuntija, mutta haluan sellaiseksi, siksi otan selvää kaikesta mahdollisesta mitä Jumala on nähnyt Raamattuun laittaa.

    Vihan aika ja viha ovat kaksi eri asiaa.

    Jos meitä ei jätettäisi vihan aikaan niin silloin voisi odotta että sanoittaisiin " vihan aikaan ", sen sijaan sanotaan: vihaan.

    En sano että siinä olisi ero, mutta minusta se on mahdollista. Minä asun Helsingissä, en Kyyjärvellä, enkä ole sama henkilö kuin ahistuksen aika, kun kirjoitit meille yksikkömuodossa vaikka olemme kaksi erillistä Jumalan luomaa ihmislasta, yhdessä olemme kaksikko.

    Jeesuksen ruumiissa kiinniolevana olen nämä rivini näpytellyt ilman kaipuuta olla vitsikäs tai peikkomainen. Minua kiinnostaa Jeesus ja Hänen paluunsa sen läheisyyden takia aivan erityisesti.

    Sinun kannattaa kiinnittää huomiota sellaiseen seikkaan, että Jumalan viha syttyy ja laantuu. Sen sijaan kasotus on ikuinen. Ne eivät voi mitenkään olla sama asia,

    Tutki tämä lopunajoista kun kerran olet kiinnostunut:

    http://www.pelastussanoma.fi/Etusivu.html

    Äänestä

  • -jarmo- kirjoitti:

    Sinun kannattaa kiinnittää huomiota sellaiseen seikkaan, että Jumalan viha syttyy ja laantuu. Sen sijaan kasotus on ikuinen. Ne eivät voi mitenkään olla sama asia,

    Tutki tämä lopunajoista kun kerran olet kiinnostunut:

    http://www.pelastussanoma.fi/Etusivu.html

    Kiitos, käyn katsomassa.

    Äänestä

Äitini mukaan ahistuksen aika oli silloin kuin tansseissa tauot soitti Ahistus haitarilla.

Äänestä

Mooses jo Jumalan ohjeistamana kertoi kansalle, miten sato korjataan.

1. otetaan uutisvilja, eli näyte sadosta ja viedään se Herralle
2. korjataan pääsato mutta ei saa korjata reunoja myöden
3. köyhä kulkumies saa pellon reunat syödäkseen sitä

Entäpä juutalaiset häät:

1. sulhanen hakee morsiamen salaa ja vie isänsä takapihalle vihkiseremoniaan
2. sulhanen ja morsian lähtevät kulkueena kaupunkiin kutsumaan häävieraat
3. hääpari palaa häistä

Äänestä
  • Amen.

    Äänestä

  • Koska noutaja siis saapuu?

    Äänestä

  • Sanoppa se.

    Äänestä

Viime yönä, muutama minuutti vailla 24, näin pimeässä huoneessani näyn. Se ilmestyi huoneen pimeään nurkkaan. Se oli kuin tvssä oleva valkoinen tekstivalo, mutta näyssäni se oli taivaansininen ja se muodosti ympyrän, jonka sisällä oli Kuninkaan Kruunu. Se oli kuin logo ja mieleeni nousikin kuningaskunnan logo.
Tiedän sen liittyvän tulevaan ... tämä voi kertoa Herramme paluusta, hyvin pian! koetelkaa.
Kiitos ja kunnia Herrallemme ja Kuninkaallemme, Jeesukselle Kristukselle!
Amen!

Äänestä
  • amen,amen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei tietoa kirjoitti:

Ajankohdasta ei yksimielisyyttä.
Joidenkin mielestä ahdistuksen alussa.
Toiset luulee, että ahdistuksen ja vihan ajan välissä.
Osa uskoo, että vihan ajan lopulla.
Jokainen saa pitää olettamuksensa ja perustella Raamatunlauseilla.
Raamatussa löytyy puoltavia kirjoituksia kaikkiin olettamuksiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu