koska valtio menettää miljarditolkulla verotuloja vuosittain. Harmaan talouden torjuntaa tehotettava.
Harmaa talous saatava kuriin
lskjhg
4387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
www.velkakello.fi
Harmaa talous onkin Suomen taloutta kasvattava tekijä. Harmaassa taloudessa ei tule maksuun arvonlisäveroja jolloin harmaan rahan saajalle kertyy enemmän ostovoimaa. Suomen Valtio on myyty vuonna 1995 osakeyhtiöksi eli yritykseksi jonka omistajasta ei ole vielä saatu varmuutta. Todennäköisesti Yhdysvaltojen pankkiirit omistaa osakkeet ja myyjä kuka allekirjoitti myyntisopimuksen, on se kuka oli valtionvarainministeri Euroopan Unioniin liittymisen aikana.
Eli kaikki tuotto joka kertyy valtion kassaan vähennettynä menoista eli palkkakuluista, menee osinkona Yhdysvaltoihin bankstereille.
Suosittelen siis harmaata taloutta ja myös pidättäytymään sen ilmoittamisesta "lännen" ohjaamille viraomaisille eli Suomen verottajalle. Näin rahaa jää enemmän Suomen talouden kiertoon.
ISÄNMAASI SUOMI ONKIN YRITYS
Onko olosi outo? Oletko tuuminut, että jotakin tapahtui 90-luvulla ja maamme Suomi muuttui oudosti täysin erilaiseksi kuin mitä se oli ollut aikaisemman itsenäisyytensä aikana? Jos sinusta on tuntunut siltä, olet aivan oikeassa. 1990-luvun puolessa välissä Suomen tasavallasta tuli nimittäin yritys, jonka toimenkuvaan kuuluu kaikki valtiollinen toiminta ja yritysmuoto on Valtio ja sen laitokset.
Kertaanpa vielä: sinun kotimaastasi tehtiin kaikessa salassa yritys. Sinulle ei tästä ole kerrottu yhtään mitään. Veikkaanpa ettei suurin osa kansanedustajistakaan tiedä elävänsä yrityksessä.
Kun tätä ajattelee ei ole lainkaan ihme, että valtiomme politiikka on muuttunut täydellisesti. Sehän ei ole enää kotimaamme, vaan yritys. Sinä et maksa veroja omalle maallesi, vaan yritykselle nimeltään Suomen valtio. Se kerää omin luvin sinulta rahaa, jonka se käyttää kuten haluaa. Nykyisin se sijoittaa sinulta kiskomansa rahat euroon, EU-toimintoihin ja muihin hankkeisiin, joilla ei ole sinulle mitään annettavaa ja josta sinä et hyödy mitenkään. Ei se ole tarkoituskaan. Yritys nimeltään Suomen Valtio saattaa hyötyä.
Ei ole siis mikään ihme, että Esko Aho ja SITRA ovat halunneet maallemme uuden valtiomallin, jotka nyt toteutetaan "hallintouudistuksena". Aikaisemmin hankkeen nimi oli "konsernimalli". Siis yritysorganisaatio. SOTE ja "kuntauudistus" ovat sen osia. On luonnollista, että normaali yhteiskunta halutaan vaihtaa yritysorganisaatioon, kun maamme on meiltä salassa jo rekisteröity yritykseksi. Meidän maamme on jo yritys De facto ja De jure maailmalla ja meillä, vaikka ei julkisesti. Suomalaiset eivät ole tienneet sitä. Nyt tietävät.
Eikä tässä kaikki. Amerikkalaisista rekistereistä löytyy firma nimeltään The Republic of Finland, eli Suomen tasavalta. Sinun kotimaasi on rekisteröity Yhdysvalloissakin yritykseksi. Eikö olekin jännä juttu. Sinulle ei ole kerrottu koskaan yhtään mitään koko kuviosta. Miksiköhän? Olisivatko maasi yritykseksi kaapanneet arvelleet, ettet halua kotimaasi olevan yritys, siis liiketoimintaa harjoittava organisaatio? Sellainenhan yritys on.
Tässä litaniaa Yhdysvaltain pörssivalvonnan rekisteristä, siis listalla on nimenomaan Yhdysvaltoihin rekisteröityjä yrityksiä:
http://rayhablogi.blogspot.fi/2014/12/isanmaasi-suomi-onkin-yritys.html?m=1
Tytäryhtiöiden kautta kierrätys pitää lopettaa. Samoin säätiöittäminen ja
ay-liikkeiden veronkierto.
Panes osoittaen missä kohtaa Ay kiertää veroja !
KOKOOMUSROTAT OVAT KYLLÄ VARASTAMASSA SUOMALAISTEN OMAISUUDEN ULKOMAILLE.
Harmaan talouden arvioidaan tukevan tehokkaasti kulutusta Suomessakin ja näin ollen hyödyksi yhteiskunnalle
Näin on. Jos joku saa palkkansa pimeänä, sitä on kuitenkin vähän, niin tuskin se jemmaa niitä kenkälaatikkoon kotona. Eiköhän ne rahat mene (tule) normaaliin kulutukseen. Jos kaikki riihikuiva pimeä raha olisi jemmassa suomen rajojen sisällä, olisi suomessa loppunut käteinen ajat sitten.
Asiaan olisi heränneet politiikot, ministeriöt, rahalaitokset - kaikki. Että mitä v i t t u a missä manit?
Vai onko kukaan huomannut että kulutus olisi laskenut hälyttävän rajusti?
Asiassa toinen hyöty on ollut, että pimeää maksavat yritykset ovat pystyssä (ellei verottaja ja viranomaiset ole iskeneet). Muutenhan ne olisivat ajautuneet konkurssiin verottajan ja byrokratia maksujen vuoksi.
Suomessa työn teettäminen, töiden tekeminen on sikakallista puuhaa johon itse asiassa ei ole varaa kuin miljardi yrityksillä. Muiden on keploteltava (ihan laillisestikin) tavalla tai toisella.
Verot on maksetta koska niillä ylläpidetään sairaaloita, kouluja ja infraa joita kaikki käyttävät, siis myös te veroluikurit.
Valehtelet.
Pelastaa monia ylivelkaisia ihmisiä yrittäjiä
Huono taloustaito jos on velkaantunut liiaksi.
Yleishyödyllisenä yhdistyksenä ay-liikkeet ei maksa veroja.
Koskee varsinkin pääomatuloja.
Tulee lisääntymään Suomessakin miksi enään maksaa veroja Eihän niitä ole tarkoitettu käytettäväksi Ulkomaille vaan kotimaan tarpeisiin Suomihan kylvää rahaa Euroopan apuihin nykyään entisestään enemmän
ok
Kyllä!
aloita vaikka itsestäsi
Aloitus on täyttä asiaa.
Tämä yhteiskunta kusettaa itse itseään , niin mikä se nyt olisi se parannus ? Kaikki kyttäämään toisiaan ?
Laki koskee myös sooloilijoita vaikka muuta väittävätkin.
Teille selkäänpuukottajille ei sana häpeä tarkoita mitään ?
Puhut nyt itsestäsi.
Harmaa talous ei tue somalikirvesmiehiä eikä somalimattopuukkomiehiä, sekö harmittaa verorahoilla loisivia hyysärivirkaloisia.
Hyvä aloitus.
Harmaa talous kukoistaa virkamies piireissä eduskuntaa myöten jotka ovat haalineet vero vapaita etuja itselle ,kansanedustajilla on verovapaita etuja enemän kuin on normi palkka työntekijällä ,täältä päästä täytyy niitä harmaan talouden kähmintä etuja poistaa ja jälki verottaa näistä kähmintä eduista minkä ovat itselle ahnehtineet veronmaksajien tappioksi .
Harmaan talouden kitkentää pitää tehostaa kaikin tavoin.
Verotusta pitää yksinkertaistaa ja vähentää, niin harmaataluos vähenee itsestään ilman salaneuvoksia
Verot on maksettava veronmaksukyvyn mukaan eikä veronmaksuhalun.
Avaaja kun on noin hanakka harmaan talouden perään. Niin tuollaisessa aloituksessa pitäisi olla mukana ne FAKTAT kuinka sitä torjuntaa tehostetaan????
No, pistä pöytään pari esimerkkiä, viisas kun olet?
Viranomaisvalvontaa tehostettava.
no ei miltään isolta tehtaalta eikä ulkomailsilta isoilta yrityksiltä, vaan pohjoisen pikkutaloilta ja kyliltä ja aloittelevilta yrityksiltä. niin eikä urheilu seurat
vain persuja äänestämällä voit enää vaikuttaa nämä vanhat ovat jo liian korruptoituneita??
Et ole ikinä maksanut käteisellä esimerkiksi tutulle putkimiehelle?
En käytä pimeätä työvoimaa.
Minäkin maksan käteisellä paljonkin erilaisia töitä joita eri ihmiset tekevät vapaa-ajan paikassasi, koska siellä on ollut remonttivaiheet tässä vajaan kolmen vuoden aikana.
Mutta kaikki tapahtuu, että asiasta kirjoitetaan kuitti paikan päällä tai verokirjalle merkiten.
Myös muussa elämässäni toimin käteisellä rahalla, ensi sijaisesti.
Duunarin harmaa raha palaa kiertoon yleensä omassa maassa,toista se on ison kansainvälisen firman,niin kuin tuo IKEA !
Ei aloittaja häiritse se, että veroparatiisien takia Suomi menettää yli 10 miljardia euroa joka vuosi ja summa kasvaa?
Yritystenveronkierto ja rikkaiden veronkierto toiset 10 miljardia lisää.
http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2014/09/28/urpilainen-yritysten-veronkiertoon-puututtava-hanakammin/201413428/12
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2015/01/17/hs-miljardin-euron-rojaltit-suomesta-ulkomaille-verot-4-miljoonaa/2015645/12
veroparatiisit
http://niklasherlin.puheenvuoro.uusisuomi.fi/89561-verorahat-veroparatiisiin-yleista-toimintaa
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011112514826238_uu.shtml
Nekin on toki saatava kuriin.
Veroparatiisit on syvältä.
Veroparatiisit/yritystenverojenkierto yli 20 miljardin menetykset valtiolle joka vuosi.
Summa kasvaa 20% vuosivauhdilla asiantuntijoiden mukaan.
Noilla veroparatiisi/kierto rahoilla tulisi valtion kassaan yli 20 miljardia euroa heti. Asia tarvitsisi vain lakimuutoksen niin homma olisi selvä mutta ei hallitusta kiinnosta jostain syystä. Liekö veroparatisiiyritykset maksaneet poliitikoille paljon vaalirahaa.
Tuloverotusta on kevennetty harmaan talouden lisäämiseksi. Mikäli Stubbiin ja Nalleen on uskomista, linja jatkuu työllisyyden nimissä. Suomella ei ole varaa siihen, että verottaja vie kaiken ostovoiman, joten verottomia tuloja on lisättävä.
Harmaan talouden kitkemistä pitää tehostaa kaikin tavoin.
Niin kauan kuin kokoomus ja rkp ovat hallituksessa, harmaaseen talouteen ei puututa riittävästi. Mutta kohta hallitus vaihtuu, niin sitten ps:n johdolla.