Tätä ei tiedä kukaan?

Ilm.19

Kuka tämä ratsastaja on?

19:11 Ja minä näin taivaan auenneena. Ja katso: valkoinen hevonen, ja sen selässä istuvan nimi on Uskollinen ja Totinen, ja hän tuomitsee ja sotii vanhurskaudessa.
19:12 Ja hänen silmänsä olivat niinkuin tulen liekit, ja hänen päässään oli monta kruunua, ja hänellä oli kirjoitettuna nimi, jota ei tiedä kukaan muu kuin hän itse,
19:13 ja hänellä oli yllään vereen kastettu vaippa, ja nimi, jolla häntä kutsutaan, on Jumalan Sana.
19:14 Ja häntä seurasivat ratsastaen valkoisilla hevosilla taivaan sotajoukot, puettuina valkeaan ja puhtaaseen pellavavaatteeseen.
19:15 Ja hänen suustaan lähtee terävä miekka, että hän sillä löisi kansoja. Ja hän on kaitseva heitä rautaisella valtikalla, ja hän polkee kaikkivaltiaan Jumalan vihan kiivauden viinikuurnan.
19:16 Ja hänellä on vaipassa kupeellaan kirjoitettuna nimi: "Kuningasten Kuningas ja herrain Herra."

10

114

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesus ratsastaa

      Tämä ratsastaja on itse Jeesus Kristus.

      Tässä hän tulee perustamaan tuhatvuotisen valtakuntansa maan päälle.

    • Entä tämä sitten?

      Ilmestyskirja:
      6:1 Ja minä näin, kuinka Karitsa avasi yhden niistä seitsemästä sinetistä, ja kuulin yhden niistä neljästä olennosta sanovan niinkuin ukkosen äänellä: "Tule!"
      6:2 Ja minä näin, ja katso: valkea hevonen; ja sen selässä istuvalla oli jousi, ja hänelle annettiin seppele, ja hän lähti voittajana ja voittamaan.
      6:3 Ja kun Karitsa avasi toisen sinetin, kuulin minä toisen olennon sanovan: "Tule!"
      6:4 Niin lähti toinen hevonen, tulipunainen, ja sen selässä istuvalle annettiin valta ottaa pois rauha maasta, että ihmiset surmaisivat toisiaan; ja hänelle annettiin suuri miekka.

      • Monet tutkijat ovat sitä mieltä, että tämä ratsastaja, jolla on seppele, on antikristus, joka tekee suuria ihmeitä ja hämäyksiä, mm. poistaa sodat lähi-idästä. Valkoinen hevonen hänen allaan merkitsee valkeuden enkeliksi pukeutunutta paholaista, joka matkii Jeesusta ja eksyttää monet. Tämän hevosen jälkeen tulevat Jumalan vihan hävitykset, joten se ei ole sama ratsastaja kuin aloituksessasi.

        Aloituksen kruunupäinen ratsastaja (19:11-) täyttää kaikki muissa kirjoituksissa Jeesukseen liitetyt ominaisuudet. Hän tulee vihan ajan jälkeen perustamaan valtakuntansa.

        On siis kaksi samantapaista ratsastajaa, mutta Pyhä Henki paljastaa meille kumpi on totuudellinen Messias.


    • On Jeesus marmasti, kuten johanneksen evankeliumin alussa selitetään kuka on Jumalan sana ja sehän on Jeesus, joka tuli lihaksi.
      19:11 Ja minä näin taivaan auenneena. Ja katso: valkoinen hevonen, ja sen selässä istuvan nimi on Uskollinen ja Totinen, ja hän tuomitsee ja sotii vanhurskaudessa.
      19:12 Ja hänen silmänsä olivat niinkuin tulen liekit, ja hänen päässään oli monta kruunua, ja hänellä oli kirjoitettuna nimi, jota ei tiedä kukaan muu kuin hän itse,
      19:13 ja hänellä oli yllään vereen kastettu vaippa, ja nimi, jolla häntä kutsutaan, on Jumalan Sana.

    • Ihimettelen vain

      Jumalan Karitsa eli Jeesus avasi sinetin, niin miten sieltä tulisi Jeesus ratsastaen hevosella?

      • 15+15

        Koska kyseessä oli näky ja näky koski eri aikoja ja siinä näyssä on ulottuvuuksia. Sillä näytettiin ja kuvattiin mitä tapahtui ja miten jne.


    • Sitä se on

      Ekana valkealla hevoisella ratsastelee eksytys. Jumalan lähettämä eksytys, Jeesuksen jäljitelmä, jäljittelijä, sillä sitähän eksytys onkin.

      Ei se tule ja sano, että mäpäs olenkin eksyttäjä, hyvää päivää.
      Ei niin, ei. Se vaan luikertelee, muuttaa vähän Jumalan sanaa, jättää jotain pois sanasta ja kertoo sitten omia selityksiään ja vähä vähältä saa ihmisen uskomaan eksyttäjään, eksytykseen.
      Eksytys onkin hyvä esim. luterilaisessa kirkossa. Muutetaan Jumalan sanaa, kerrotaan jopa papin suusta, että ei kannata uskoa, sekä suositaan syntiä.
      Se eka valkoinen hevoinen on siis jo tullununna.

      Pyrkii eksyttämään jos mahdollista, valitutkin.

      • ....

        ....


    • Niinpä niin

      On, mutta kun ei yhteisymmärrystä siellä.
      Tässä ketjussa totuus tuli esille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe