Monet kristityt sanoo että on.
Siinä tapauksessa Suomen rikoslakiin pitää äkkiä saada pykälä,että ateismin pilkkaaminen on rangaistava teko.
Siinä tapauksessa Suomen rikoslakiin pitää äkkiä saada pykälä,että ateismin pilkkaaminen on rangaistava teko.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja sama pätee natsismiin ja kommunismiinkin,nekin kun on kuulemma uskontoja,elikkä rikoslain nojalla niidenkin vastustamisesta on rangaistava.
Näinollen riehuvien natsien pidättäminen pitää siis oleman uskonrauhan häiritsemistä.
Onko rapajuoppo raitis?
Vaikka joku pöljä lahkolaiskristitty kääntää termit negaatioikseen, turha poliisille on selittää, että kahden promillen kumarassa autoa ajaessasi olet itse asiassa aivan selvin päin. Kressupolliisi voisi sen vielä uskoakin, mutta se kirjoitustaitoinen kolleega veisi korttisi ja saisit syytteen.
Ateismi ei ole varmaankaan uskonto, mutta sana ateismi on uskon ilmaisu, uskonnollinen sana.
Koska ateisti ei tiedä varmaksi olevansa oikeassa.
Sensijaan kristitty niin kuin minä tiedän olevani oikeassa, siinä että Jumala on, ja Hänen sanansa on tosi.
Mistäkö tiedän, monista rukousvastauksista, siitä että Hän on parantanut minut sairauksista, Hänen sanansa toteutuu kokoajan maailmassa. ja paljon paljon muuta.
Jumala kyllä ilmoittaa itsensä Häntä etsiville.
"siitä että Hän on parantanut minut sairauksista"
Tiedän kaksi tutkimusta uskonnollisista ihmeparantumisista Suomessa. Molemmissa tuli vesiperä. Ihmisi paranee spontaanisti. Joku antaa kunnian Jumalalle joka toinen luontaiselle vastustuskyvylle.