Työministeri on ollut 80-luvun lopulta saakka,yhtä poikkeusta (Ilkka Kanerva 90-luvun alussa) lukuunottamatta, vasemmistolainen, tarkemmin sanoen demari. Myös Vihreillä on ollut tuona aikana työministeriö hallussa yhden vaalikauden mutta sehän on samaa vasemmistoa demareiden kanssa. Eikö olisi jo aika vaihtaa työministeriön johtoa ensi vaalien jäkeen eri puolueelle? Uusia ajatuksia kaivataan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_työministeri
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_työministeri
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirvesmies Ihalainen on surkea ja saamaton työministeri. Tottunut makailemaan koko elämänsä, koska oli ennen ammattiliitoissa.
Demokratia pettänyt, ei mikään puolue ole oikeutettu kerrasta toiseen vaalituloksen vaihdellessa saamaan tiettyä ministeriötä haltuunsa.
Ihalaisen piti järjestää olosuhteet niin, että Urpilaisen lupaamat 100 000 työpaikkaa lisää olisi täyttynyt. Meni 200 000 työpaikkaa. SDP:n lupauksen saldoksi jäi siis miinus 300 000 työpaikkaa.
89 alkaen titteli on ollut työministeri ja siitä lähtien:
työministerinä:
kokoomuslainen 4 vuotta
vihreä 4 vuotta
demari 18 vuotta
18 vuotta lähentelee jo kekkosmaista yksinvaltaisuutta jota demarit ovat usein itse kritisoineet. Mutta kun valtaan pääsee niin se alkaa maistumaan eikä siitä haluta päästää irti.