Haluan isona tuollaiseksi, sanoin opollekin koulussa:
https://www.youtube.com/watch?v=hnKnjrkoBMY
Esikuvani kohdassa 1:26
https://www.youtube.com/watch?v=hnKnjrkoBMY
Esikuvani kohdassa 1:26
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
O´Hearn taustalla kohdassa 2:05, mut se nyt on maitonaama.
Minäkin haluan että sisuskaluni ovat entiset ennen kuin täytän 30. Ja että näytän 60 vuotiaalta ennen kuin täytän 30. Toivon myös että kullini ei toimi.
Pianan mukaan 5% ihmisistä pystyy tavoittelemaan saavutuksia "what ever it takes" -asenteella.
Itse uskon, että ei ole edes noin suuri määrä. Luulen, että niin tyhmiä ihmisiä että ottaa tuollaisia lääkemääriä on vain n. 0,2-0,5‰. Ja luulen oman arvionikin olevan pahasti yläkantissa. Toki 5% kuulostaa mediaseksikkäämmältä ja varmasti edullisempaa lisäravinnemyynnin kannalta.
Itse uskon että tyhmiä ihmisiä on enemmän.
Varmasti onkin, mikäli tarkoitat niitä jotka käyttävät steroideja. Murto-osa ihmisistä ylipäätään käy salilla ja tästä joukosta vielä murto-osa käyttää steroideja. Eli varmasti alle 1% kokonaisotannasta. Vuonna -93 varusmiesten keskuudessa tehdyn tutkimuksen mukaan 0,9% vastanneista oli joskus kokeillut steroideja. Joten 1% varmasti tähän tarkoitukseen riittävän tarkka määritelmä. Jo tämän perusteella tuo 5% on täysin pieleen mennyt arvio.
Pianan kohdalla kuitenkin puhutaan aivan toisen luokan lääkemääristä. Piana itse on käyttänyt vuosikymmeniä steroideja, insua, kasvua ja lisäksi syntholia. Ja määrät ovat todellakin jättimäisiä. Joten tuo tarkoittaisi sitä, että roinaajistakin löytyy vain sadasta 2-5 henkilöä, jotka ovat valmiita ottamaan niin suuria määriä roinaa, kuin Piana. Piana nyt vaan sattuu olemaan yksi näitä, noh miten sen sanoisi, "valittuja". Ei esim. Suomessa ole varmasti kovin montaa roinaajaa, jotka ottavat samanlaisia määriä kuin Piana. Itselle ei tule mieleen kuin yksi.
Et näköjään tunne asiaa. Moni ottaa vaikka mitä aineita, mutta ilman hyviä geenejä ei tule ikinä pro bodariksi.
Tiedätkö että 99.9/100 on myös murto-osa =)
Tiedän.
Mutta en käyttänyt sitä matemaattisessa merkityksessä, vaan yleiskieleen vakiintuneena ilmaisuna, joka kielitoimiston sanakirjan määritelmän mukaan tarkoittaa (hyvin) pientä osaa jostakin.
Selventikö asiaa?
Tunnen erittäin hyvinkin. Monella se stoppi vaan tulee vastaan jossain kohtaa, kun ei olla enää valmiita ottamaan enempää. Viimeistään siinä, kun pitäisi syntholia alkaa pistämään itseensä. Piana ainakin käyttää syntholia (tai jotain vastaavaa lihasten täytettä). Ihan itse youtube videollaan tämän myöntää.
Missä pro-kisoissa Piana on ollut, kun puhut pro-bodarista? Käsittääkseni Piana ei ole myöskään pro-bodari, vaan tuikitavallinen hirmu määrät roinaa vetävä poskisolisti.