Risperdal lääkkeet ja ummetus

Saattaako risperdal lääkitys aiheuttaa ummetusta ja sitä ettei tunnekkaan tarvetta virtsata.. Eikä siemensyöksyä tule ja on ollut pahoja nielemisongelmia.

Itselläni tämän tyyliset oireet alkoivat heti kun aloin ensin syödä risperdaalia ja sitten myöhemmin injektiona ottaa sitä.

Ajattelenkin nyt järkevästi kun spykoosista olen jo toipunut lopettaa risperdalin käytön lääkärin ohjeiden mukaan, koska eikai skitsofrenia potilastakaan voida pakottaa ottamaan injektiota joka toinen viikko? Miten tämä lopettaminen käytännössä etenee jos se tehdään lääkärin ohjeiden mukaan?

3

350

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bAR-bAARI

      En osaa kommentoida kuin siemensyöksy ja nielemisongelmaa, jotka ovat mahdollisia ja varsinkin seksuaalitoimintahäiriöt ovat varsin yleisiä ja voivat jäädä pysyväksi, jos ainekäyttöä jatkaa pidempään. Joskus lyhytkin käyttö riittää, hyvin yksilöllistä.

      • Oon käyttänyt vuodesta 2012 ja oireet alko silloin heti, muistan kuinka sairaalassa aluksi toimi suoli ihan hyvin mutta sitten nopeasti meni ihan lukkoon ja muistan kuinka vähitellen alko virtsaaminen vähenemään ja ennen kun menin sairaalaan ja sain lääkettä toimi toi siemensyöksy puoli ihan hyvin, mutta sitten kun tulin lomille ei enää toiminut. Nielemisongelmat alkoivat kun olin saanut injektiota puolisen vuotta. Ne tosin loppuivat 2014 ja nyt ei ole enää nielemisongelmia mutta puoli vuotta en pystynyt nielemään.


      • Toitottaja kirjoitti:

        Oon käyttänyt vuodesta 2012 ja oireet alko silloin heti, muistan kuinka sairaalassa aluksi toimi suoli ihan hyvin mutta sitten nopeasti meni ihan lukkoon ja muistan kuinka vähitellen alko virtsaaminen vähenemään ja ennen kun menin sairaalaan ja sain lääkettä toimi toi siemensyöksy puoli ihan hyvin, mutta sitten kun tulin lomille ei enää toiminut. Nielemisongelmat alkoivat kun olin saanut injektiota puolisen vuotta. Ne tosin loppuivat 2014 ja nyt ei ole enää nielemisongelmia mutta puoli vuotta en pystynyt nielemään.

        Ja kaikki on hidastunut lääkkeenkäytön jälkeen, mun mielestäni olisi syytä ainakin vähentää määrää aluksi koska 50 mg injektio on mielestäni liikaa. Täytyy lääkäriltä kysyä hoitoneuvottelusta asiasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      59
      1271
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      70
      1233
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      7
      951
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      916
    5. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      909
    6. 48
      796
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      783
    8. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      41
      737
    9. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      702
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      686
    11. 66
      685
    12. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      681
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      140
      653
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      624
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      595
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      58
      559
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      541
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      504
    19. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      21
      502
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      477
    Aihe