Sairastuin jo 10 vuotta sitten vakavaan masennukseen, jota en hoitanut lainkaan vaan kasasin kaiken paskan pikkukylästä päälleni ja aloin pelkäämään jopa kavereita. Mielessäni oli silloin että joku kyläläisistä haluaa mulle sellaista pahaa, että hän lavastaa minut syylliseksi murhaan tai huumekauppaan. Vietin aikaani vain yksin ja ainoat kaverit olivat sitten mukavia mielenterveyden ylläpitämisessä.
Sitten kun muutin toiselle paikkakunnalle, vähän isommalle aloin pelätä että rikollisjärjestö haluaa tappaa minut. Vieläkään en hakenut hoitoa. Sitten muutin sieltä paikkakunnalta vieläkin isompaan paikkakuntaan ja siellä en sitten pelännytkään enää mitään. Aloin jo tuolloin toipua masennuksesta ja tämä riemu aiheutti alkoholismin ei muuta. Tosin joskus olin niin riemuissani että joku osa minua ei pysynyt kärryillä missä mennään ja aloin kuvitella pystyväni puhumaan mielen voimalla baareissa ja muualla ihmisille ja aina eivät ajatukset kohdanneet ja aloin käyttäyttyä huonosti. Olin putkassa monta kertaa.
Sitten taas eristäydyin ja muutin mökillemme maalaispitäjään asumaan, siellä taas muutuin hiljaiseksi ja kaikkea kavahtavaksi ihmiseksi. Kun en juo en myöskään käyttäydy huonosti ja tuolloin en juonut yhtään. Vieläkään en hakenut apua, tosin putkasta minut oli jo pari kertaa toimitettu mielisairaalaan mutta apu ei minulle kelvannut eikä minua väkisinkään siellä pidetty. Sitten kuitenkin yksi baarireissu oli se viimeinen ilman hoitoa. Sieltä päädyin nimittäin pidemmäksi aikaa mielisairaalaan ja minulla todettiin erilaistumaton skitsofrenia. Aloin saada disperdal nimistä lääkettä ja toipua pikku hiljaa.
Pari vuotta disperdal constaa vedettyäni ei minulla ole enää minkäänlaista tarvetta riidellä aivosähköasioista ihmisten kanssa tai mistään muustakaan. Itseasiassa toimin järkevämmin kuin ikinä elämässäni. Haen kokoajan uutta puolta elämääni ja olen kuin uudesti syntynyt. Koulutkin alkavat luistaa ja keskustelen ihmisille aina vain enemmän. Jossain vaiheessa aion kuitenkin luopua disperdalista ja koittaa elää ilman sitä. Jos oireeni palaavat aion alkaa kuitenkin käyttää tällä kertaa sitä ilman suurempaa häslinkiä..
Toipuminen
5
268
Vastaukset 5
- fdas
"Jossain vaiheessa aion kuitenkin luopua disperdalista ja koittaa elää ilman sitä. Jos oireeni palaavat aion alkaa kuitenkin käyttää tällä kertaa sitä ilman suurempaa häslinkiä."
Oirees melkoi todennäköisesti palaavat, koska antipsykoottiset lääkkeet herkistävät sinut psykoosin uusiutumiselle. Riski kasvaa etenkin siinä vaiheessa, kun lopetat lääkityksen, koska aivosi ovat herkistyneet dopamiinille entisestään. Antipsykoottien pitkäaikaisvaikutuksista on tehty vähän tutkimuksia, mutta jokainen niistä kiistää sen, että lääkkeistä olisi hyötyä pitkällä aikavälillä. Esimerkiksi Martin Harrowin suorittama tähän asti kattavin pitkäaikaistutkimus osoittaa, että antipsykoottisia lääkkeitä käyttävistä lähes 80% kärsi psykoottisista oireista kymmenen vuoden jälkeen, kun taas lääkkeiden käytön lopettaneista vain 28% kärsi psykoottisista oireista. Lisäksi heidän toimintakykynsä oli parempi -he olivat siis useammin työkykyisiä ja oirehtivat vähemmän kuin psykoosiläkkeitä käyttävät:
https://www.madinamerica.com/wp-content/uploads/2012/05/Harrow.pdf
Monet muut tutkimukset tukevat sitä tosiasiaa, että psykoosinestolääkkeiden hyöty on hyvin rajallinen ja ulottuu korkeintaan parin vuoden ajalle psykoosin hoidon aloittamisesta. Mitä suurempi annos, sitä huonompi ennuste:
http://archpsyc.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1707650
Voit toki turvautua lääkitykseen halutessasi, mutta monien tutkimusten mukaan ennusteesi huononee, mitä pidempään käytät lääkitystä. Se että kuvittelet kykeneväsi puhumaan mielen voimalla toisille ihmisille ja että olet omannut voimakkaita vainoharhoja on todennäköisesti osoitus siitä, ettet ole oikein saavuttanut rakentavaa yhteyttä toisiin ihmisiin. Sellaista kokemusmaailmaa ei voi parantaa hermomyrkyillä, jotka kutistavat aivojasi ja heikentävät kognitiivisa kykyjäsi. Siitä voi vain oppia pois kokemusten ja terapian avulla.Kyllä risperdal on ruvennut auttamaan, ei enää tule pitkiä masennus/ahdistuskohtauksia ja toinen lääkkeeni auttaa sosiaaliseen jännittykseen ja paniikkiin.. Mutta minä haluan jo kokeilla ilman lääkkeitä.. Kyllä minä pärjään ilman lääkkeitä, eikä minulla selvinpäin ole ollut kuin tota ahdistusta ja masennusta mielestäni.
- haöadoamm
Tsemppiä toipumiseen. Oletko lääkettä käyttäessäsi ollut ilman alkoholia ja muita päihteitä. Se on toipumisen kannalta tärkeää, samoin kun terveet elämäntavat ja rauhallinen liikunta.
- kukkakaali44
minulle tuli huomattava ylipaino risperdalista eikä lääkkeen vaihduttua ylipaino ole lähtenyt.
lisäksi kuulen edelleen ääniä,joita en pidä harhoina mutta hoitajani pitää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1091241- 2231001
- 67960
- 58932
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66896Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal247827Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki36768Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70765Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72742- 42726
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58660- 49616
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26608Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47494Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen176493- 18488
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12467- 24464
Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9444- 39427
