Lämmitystolpat naksahtaa pois päältä..

arght

Mä en autoista mitään ymmärrä, mutta eivät nuo fiksummatkaan ole mitään ratkaisua keksineet...

Auto -00 406 Peugeot. Ennen ei ollut mitään ongelmaa, mutta jouluna sain pienen (500W) sisätilalämmittimen. Toimi ja toimii edelleen vanhempien luona täysin ongelmitta, mutta omalla parkkiksella ongelma... Vanha lämmitystolppa alkoi heti joulun jälkeen temppuilemaan, se erillään oleva vipu pompsahtaa alas heti, kun ajastimen säätää päälle. Sähkömies kävi tolpan kunnostamassa, mutta sama ongelma jatkui. Sisätilalämppäriltä otin tässä vaiheessa johdon irti, mutta ei auttanut.

No, vaihdoin tolppapaikkaa, mutta uudella tolpalla taas sama ongelma. Sammuu heti. Laitan uudelleen päälle, ja se pysyy päällä arviolta minuutin tai pari, jos ihan sitäkään. Tätä uutta tolppaa testaillessa sisätilalämmitin ei ole ollut kertaakaan edes johto pistokkeessa... Paitsi vanhemmilla käydessä, siellä toimi taas moitteettomasti.

Kellään mitään ideaa, missä vika voisi olla?

8

14352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      vika on sähköjohdoissa,maavuoto.

      • pelit piiputta

        Lämmittimen johto on poikki, se on yleisin syy. Tai jos on lohkolämmitin, niin se on rikki.


    • Johto uusix

      Koeta uudella johdolla ja sisälämppäriä suoraan tolpan pistokkeesta. Itsellä oli juuri johtovian vuoksi sama ongelma.

      • suomeen soveltumaton

        Vihreä Defan johto on pakkasella jäykkä kuin pajukeppi. Ei ihme jos johdot katkeavat kuoren sisällä.


    • my2cents

      Jos sulake laukeaa silloinkin kun pelkkä lohko on päällä, asennuksessa on sähkövika ja voinet reklamoida sille joka asensi sisäpistokkeen: on varmaan kämmännnyt jotain.

      Jos sulake laukeaa silloin kun sisätilanlämmitin on päällä mutta ei pelkällä lohkolla, on kaksi vaihtoehtoa: sisätilanlämmittimessä on jotain rikki tai tolppapaikan sulake on mitoitettu vain lohkolle eikä kestä pientäkään sisätilanlämmitintä.

    • Tolpassa lienee vikavirtasuoja. Se laukeaa jo pienestä vuotovirrasta, 30 mA.
      Tarkista johdon autonpuoleinen pistoke, ettei pistorasiassa eikä pistokkeessa ole lunta tai vettä joka aiheuttaa tuon "oikosulun".

      Joskus tuo autonpuoleinen pistorasia on siten asennettu, että konepelliltä valuva vesi pääsee rasiaan ja aiheuttaa laukeamisen.

    • montavaihtoehtoo

      Uudemmissa tolpissa voi olla kaksi tai useampaakin vipua, toinen on automaattisulake, ja toinen vikavirtasuoja.

      http://www.talotarvike.com/images/big/fibox_j1v.png

      Jos automaattisulakkeen kytkin laukeaa, on kuormitus liian kova, tai tolpan sulake liian pieni autosi lohkolämppärille. Jos vikavirtasuojan kytkin napsahtaa alas, syy on ehkä autosi lämppärissä ja sen kytkennöissä, tai viallisessa tolpassa.

    • Vastustan!

      Jos lohkolämppärin vastus sijaitsee moottorin vesitilassa, se saattaa aiheuttaa vikavirtasuojan laukeamisen. Vastuksen vaipassa voi olla pieni huokonen tai halkeama josta jäähdytysneste pääsee vastuselementin sisään kostuttaen eristysmassan, jolloin vuotovirta kasvaa niin suureksi, että vikavirtasuoja toimii.
      Melko tavallinen vika lämmitysvastuksissa jotka ovat suoraan nesteessä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe