Mä en autoista mitään ymmärrä, mutta eivät nuo fiksummatkaan ole mitään ratkaisua keksineet...
Auto -00 406 Peugeot. Ennen ei ollut mitään ongelmaa, mutta jouluna sain pienen (500W) sisätilalämmittimen. Toimi ja toimii edelleen vanhempien luona täysin ongelmitta, mutta omalla parkkiksella ongelma... Vanha lämmitystolppa alkoi heti joulun jälkeen temppuilemaan, se erillään oleva vipu pompsahtaa alas heti, kun ajastimen säätää päälle. Sähkömies kävi tolpan kunnostamassa, mutta sama ongelma jatkui. Sisätilalämppäriltä otin tässä vaiheessa johdon irti, mutta ei auttanut.
No, vaihdoin tolppapaikkaa, mutta uudella tolpalla taas sama ongelma. Sammuu heti. Laitan uudelleen päälle, ja se pysyy päällä arviolta minuutin tai pari, jos ihan sitäkään. Tätä uutta tolppaa testaillessa sisätilalämmitin ei ole ollut kertaakaan edes johto pistokkeessa... Paitsi vanhemmilla käydessä, siellä toimi taas moitteettomasti.
Kellään mitään ideaa, missä vika voisi olla?
Lämmitystolpat naksahtaa pois päältä..
8
15199
Vastaukset
- ----
vika on sähköjohdoissa,maavuoto.
- pelit piiputta
Lämmittimen johto on poikki, se on yleisin syy. Tai jos on lohkolämmitin, niin se on rikki.
- Johto uusix
Koeta uudella johdolla ja sisälämppäriä suoraan tolpan pistokkeesta. Itsellä oli juuri johtovian vuoksi sama ongelma.
- suomeen soveltumaton
Vihreä Defan johto on pakkasella jäykkä kuin pajukeppi. Ei ihme jos johdot katkeavat kuoren sisällä.
- my2cents
Jos sulake laukeaa silloinkin kun pelkkä lohko on päällä, asennuksessa on sähkövika ja voinet reklamoida sille joka asensi sisäpistokkeen: on varmaan kämmännnyt jotain.
Jos sulake laukeaa silloin kun sisätilanlämmitin on päällä mutta ei pelkällä lohkolla, on kaksi vaihtoehtoa: sisätilanlämmittimessä on jotain rikki tai tolppapaikan sulake on mitoitettu vain lohkolle eikä kestä pientäkään sisätilanlämmitintä. Tolpassa lienee vikavirtasuoja. Se laukeaa jo pienestä vuotovirrasta, 30 mA.
Tarkista johdon autonpuoleinen pistoke, ettei pistorasiassa eikä pistokkeessa ole lunta tai vettä joka aiheuttaa tuon "oikosulun".
Joskus tuo autonpuoleinen pistorasia on siten asennettu, että konepelliltä valuva vesi pääsee rasiaan ja aiheuttaa laukeamisen.- montavaihtoehtoo
Uudemmissa tolpissa voi olla kaksi tai useampaakin vipua, toinen on automaattisulake, ja toinen vikavirtasuoja.
http://www.talotarvike.com/images/big/fibox_j1v.png
Jos automaattisulakkeen kytkin laukeaa, on kuormitus liian kova, tai tolpan sulake liian pieni autosi lohkolämppärille. Jos vikavirtasuojan kytkin napsahtaa alas, syy on ehkä autosi lämppärissä ja sen kytkennöissä, tai viallisessa tolpassa. - Vastustan!
Jos lohkolämppärin vastus sijaitsee moottorin vesitilassa, se saattaa aiheuttaa vikavirtasuojan laukeamisen. Vastuksen vaipassa voi olla pieni huokonen tai halkeama josta jäähdytysneste pääsee vastuselementin sisään kostuttaen eristysmassan, jolloin vuotovirta kasvaa niin suureksi, että vikavirtasuoja toimii.
Melko tavallinen vika lämmitysvastuksissa jotka ovat suoraan nesteessä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484046
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131920Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631385Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951316Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681205Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51081- 47961
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28939Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334930En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?40917