Näin uskoo jo suurin osa kyselyyn vastanneista.
http://www.taloussanomat.fi/raha/2015/01/21/tata-moni-epailee-riittaako-elake-kattamaan-kulut/2015805/139
Mutta ei säästämistäkään olla tehty kovin varmaksi, kannattavaksi tai houkuttelevaksi. Jos säästän saatan joutua maksamaan vanhuuteni hoivapalveluista vastaavasti aina vain enemmän.
Eläkkeellä ei pärjää jos ei ole omia säästöjä?
5
174
Vastaukset
- Aina maksunainen
Masentaa jotenkin tämä varmuus: teet niin tai näin et voi voittaa, eikä varautuminenkaan kannata. Sitä mitä ei verottaja vie otetaan kuitenkin huomiona tuloina tai varallisuutena -> maksuluokan korotus kun on kerran varaa ...
- Syletyttää
Niinpä.
Ei se "verohyötynä" saamasi potti mitään tuota. Jos jollakin konstilla saat pääomasi kasvamaan, niin äläs huoli, omalla työlläisi ansaitsemasi omaisuus "sosialisoidaan" satavarmasti ja jaetaan vaikkapa työtävieroksuville juopoille, tai toiseen yhtä jaloon tarkoitukseen, esim. holtittoman velanoton maksuun. - Noinko ?
Syletyttää kirjoitti:
Niinpä.
Ei se "verohyötynä" saamasi potti mitään tuota. Jos jollakin konstilla saat pääomasi kasvamaan, niin äläs huoli, omalla työlläisi ansaitsemasi omaisuus "sosialisoidaan" satavarmasti ja jaetaan vaikkapa työtävieroksuville juopoille, tai toiseen yhtä jaloon tarkoitukseen, esim. holtittoman velanoton maksuun.Itku tulisi, jos olen säästänyt pienestä perhepäivähoitajan palkasta hieman vanhuudenturvaksi, sellaisesta rahasta joka on jo kertaalleen verotettu, niin jos tarvitsisi jossain vaiheessa vanhuudessa hoivaa niin hoiva olisi sen kalliimpaa jos sinulla on säästössä rahaa.
Vääryys, sillä hyväpalkkainen hurvitteleva naapuri laittaa kaikki huvituksiin mitä tulee se menee, ja jos hänen hoivansa olisi sitten edullisempaa. - näin teen
Noinko ? kirjoitti:
Itku tulisi, jos olen säästänyt pienestä perhepäivähoitajan palkasta hieman vanhuudenturvaksi, sellaisesta rahasta joka on jo kertaalleen verotettu, niin jos tarvitsisi jossain vaiheessa vanhuudessa hoivaa niin hoiva olisi sen kalliimpaa jos sinulla on säästössä rahaa.
Vääryys, sillä hyväpalkkainen hurvitteleva naapuri laittaa kaikki huvituksiin mitä tulee se menee, ja jos hänen hoivansa olisi sitten edullisempaa.Helvetin nöyrät orjat, mikä pakko niistä säästöistä on yhteiskunnalle ja muille tahoille huudella? Kaiva maahan, tai kätke talon alle kultakolikkona.
- Kuopassa homehtuu
näin teen kirjoitti:
Helvetin nöyrät orjat, mikä pakko niistä säästöistä on yhteiskunnalle ja muille tahoille huudella? Kaiva maahan, tai kätke talon alle kultakolikkona.
Kulta tai maahan kaivetut setelit eivät tuota mitään. Siinä piilotellessa ehtii vuosikymmenien kuluessa hävitä paljon enemmän kuin joku hoitomaksun korotus tekisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä8410921Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on14510254- 258001
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776444Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.445401- 735011
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1394291Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai194183Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas443934Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313554