Miksi ydinvoimasta ei luovuta?

Ydinvoima tapppaa jatkuvasti viattomia kansalaisia. Miksi ydinvoimasta ei vain voi luopua kun se aiheuttaa niin paljon pahaa ja tuskaa. Jumala ei luonut ydinvoimaa. Ydinvoma on pahuus ja se turmelee ihmisen
1577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

@stuxnet on palstan POP! Kaikki haluaa olla niinku @stuxnet. Kauan eläköön @stuxnet

Äänestä
  • Hän tietää kaikki asiat kuin konsanaan Paavo Väyrynen. Viheruskovaiset suorastaan palvoo.

    Äänestä

  • Keskustelukyvyttömyys näkyy monella eri tavalla.

    Äänestä

  • "Valvojat" poistaa hiki hatussa Sääntömafian ilmiantamia sääntöjen mukaisia viestejä, mutta eivät välitä mitään siitä, että rekisteröityneen käyttäjän nimimerkkiä väärennetään.

    Tiedoksi @Suomi24 @Aller

    Äänestä

  • stuxnet kirjoitti:

    "Valvojat" poistaa hiki hatussa Sääntömafian ilmiantamia sääntöjen mukaisia viestejä, mutta eivät välitä mitään siitä, että rekisteröityneen käyttäjän nimimerkkiä väärennetään.

    Tiedoksi @Suomi24 @Aller

    Ei ne sinun törkyviestit aina ensimmäisellä pyynnöllä lähde eli sisukkuutta tarvitaan. Jos poistat aloituksen niin säästyy minultakin herjausviestisi poistopyyntö. Säästyyhän siinäkin energiaa.

    Äänestä

Ydinvoima on auringon toiminnan perusta. Ilman ydinvoimaa kaikki elämä maan päällä tuhoutuisi.

Äänestä

Ydinvoima on Uskonto, ja vieläpä erinomainen sellainen.

Äänestä
  • Ydinvoiman vastustus on viheruskon kulmakivi.

    Äänestä

  • 811 kirjoitti:

    Ydinvoiman vastustus on viheruskon kulmakivi.

    Väärin. Ydinvoiman vastustuksen perimmäinen syy on sen jyrkkä ristiriita kestävän kehityksen periaatteiden kanssa. Jos ydinvoiman lukemattomat huonot puolet halutaan kertoa lyhyesti, se kävisi sanomalla "kestävän kehityksen vastaisuus".

    Äänestä

  • 811 kirjoitti:

    Ydinvoiman vastustus on viheruskon kulmakivi.

    Viheruskovaisille ydinvoiman vastustus on vain osa politiikkaa ja ylhäältä käskettyä. He tietävät ettei ydinvoiman tilalle Suomessa ainakaan 40 vuoteen ole mitään korvaavaa ottaa tilalle fossiilisten poistaminen huomioiden. Jopa osa heidän kansanedustajistaan puhui varovasti tähän sävyyn. Mutta järjestön käskyt määräävät puheet.

    Äänestä

" Jumala ei luonut ydinvoimaa. "

Kuka loi ydinvoiman ?

Äänestä

Täällä kaikki kirjoittelee useilla nikeillä. Ensin laitetaan viesti rekatulla ja perään kehumisviesti rekattomalla. Ja pluspeutuksia niin perhanasti.

Äänestä

Miksi ydinvoimasta ei luovuta?

Siksi koska se aiheuttaa tutkitusti vähiten kuolemia per kWh:

Energy Source Mortality Rate (deaths/trillionkWhr)
Coal – global average 170,000 (50% global electricity)
Coal – China 280,000 (75% China’s electricity)
Coal – U.S. 15,000 (44% U.S. electricity)
Oil 36,000 (36% of energy, 8% of electricity)
Natural Gas 4,000 (20% global electricity)
Biofuel/Biomass 24,000 (21% global energy)
Solar (rooftop) 440 (< 1% global electricity)
Wind 150 (~ 1% global electricity)
Hydro – global average 1,400 (15% global electricity)
Nuclear – global average 90 (17% global electricity w/Chern&Fukush)

http://www.forbes.com/sites/jamesconca/2012/06/10/energys-deathprint-a-price-always-paid/

Äänestä
  • eikä suinkaan sovi unohtaa ydinvoiman vähäpäästöisyyttä, tuotannon tasaisuutta ja erittäin energiatiheää polttoainetta, jonka paikalle saamiseksi ei tarvita tuhotonta rekkarallia. Lisäksi polttoaine on edullista. Ainoat huonot puolet ovat perustamisen kalleus, jätteet(onneksi jälleenkäsittely on keksitty), sekä onnettomuusriski, joka on onneksi pieni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


stu͏͏xnеt kirjoitti:

Ydinvoima tapppaa jatkuvasti viattomia kansalaisia. Miksi ydinvoimasta ei vain voi luopua kun se aiheuttaa niin paljon pahaa ja tuskaa. Jumala ei luonut ydinvoimaa. Ydinvoma on pahuus ja se turmelee ihmisen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu