Hangon tila

Uusin Kuntaranking ilmestyi. Hanko oli asukastyytyväisyydellä mitaten viimeisenä kyselyn kunnista. Arvosana oli huono. Tulostaulukko on raportin sivulla 8.
http://www.epsi-finland.org/images/stories/reports/Municipalities/Kuntarating_2014-EPSI_Rating.pdf

Tähän on tultu. Miten tästä eteenpäin?
Kaupunginjohtajan uudenvuoden katsauksessa, tiedote 02/2014 uskotaan Koverharin sataman tuovan hyvää: ..."Koverharin uskotaan antavan käänteentekevän sykäyksen Hangon kehitykselle." Siitäkö tyytyväisyys lisääntyy?

Budjetissa esitellään kaupungin strategiset tavoitteet. Tavoite 4 kuuluu "Terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen." Se tuntuu jo läheisemmältä kaupunkilaiselle kuin Koverharin satama.

Hyvinvoinnin ja tyytyväisyyden lähtökohtana pitää olla asukkaiden tyytyväisyys. Vastikään ilmestyi selvitys, jossa kuntien asukkaat ovat määritelleet palveluiden saatavuuksille sopivat rajat. Se on hyvä työkalu myös hankolaisten tyytyväisyyden kehittämiseen: http://www.kaks.fi/sites/default/files/Ilmapuntari_etäisyydet.pdf
40517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

ainoa mikä pitää hankoa yllä on HANGON FISTING RY.ilman sitä ei ois mitään,ei ees vaseliinii

Äänestä
  • hangossa on yhdistystoiminta kääntynyt vilkkaaseen nousuun. vastikään perustettu h.s.f. , eli hangö södra fistingförening kasvaa ja kehittyy,samoin juuri perustettu kappelisatamaan oma seura, h.u.s , eli hangö udds sitssniffare

    Äänestä

  • putin vasilisko on asiaton viesti

    Äänestä

  • stop tykkänään kirjoitti:

    putin vasilisko on asiaton viesti

    Holle inte mee

    Äänestä

holle inte mee heller

Äänestä

Ilmankos kyläpäälikkökin aikaisti lähtöään. Olisko nyt jo aika liittyä Raaseporiin?
Samat kuulat jatkaa pomoina ja "änkyrät" suljetaan sivuraiteille. Näin meillä Hangossa uudet tuuleet tyyntyy nopeasti.
Ei ole ennen sukulaisetkaan juuri kyselleet mitä siellä Hängössä oikein tapahtuu mutta nyt jo kyselee. Uutiskynnykset ovat siis ylitetty jopa kahella kielellä ja ikioma imagö pienen nousun jälkeen taas palautettu vuosiksi eteenpäin. Siinä ei vadelmavenhot tai Zontaneidot auta.

Ei tänne paperitaan kukaan muuta hyvällä tahdollakaan, mutta 2-kämppä irtoo entistä halvemmalla ja kesähän täällä on Suomen upein.

Äänestä
  • No tästä on korkeintaan yksi suunta - ylöspäin? Joten ei taaskaan tehdä mitään, ei ainakaan sijoitus enää huonone.

    Äänestä

En kyllä tajua, asun itse Hyvinkäällä. Miten tässä kaupungissa muka asukkaat on NIIN tyytyväisiä ja Hangossa taas ei?
Teillä on siellä esim. meri, joka on sellainen valttikortti, että minä olen kateellinen!
Ihmiset ovat liian tottuneet siihen maisemaan, ehkä. Eihän sitä toki voi syödä, eikä siitä kai enää juuri seuraa paljon työpaikkojakaan...mutta silti!

Harkitsin muuttoa Hankoon, mutta matka sukulaisten luo olisi ehkä kuitenkin liian pitkä kun tässä alkaa tulla ikää.

Äänestä
  • Niin, se Hyvinkää on niin kaukana tästä ytimestä... Aika kylmä on meressä käydä uimassa tähän aikaan vuodesta, vaikka se ei olekaan jäässä. Hanko on kyllä siinä mielessä ainutlaatuinen, että kaupungin keskustasta näkyy meren horisontti! Sitä katsellessa sielu lepää.

    enough1:lle, olen samaa mieltä: vaseliinipojat hoitoon!

    Äänestä

  • Siihen kyselyyn vastasi kuulemma peräti 30 hankolaista, että se siitä kattavuudesta. Taisi kaikki negatiivisen asenteen omaavat olla asialla.

    Äänestä

  • ylpeähankolainen kirjoitti:

    Siihen kyselyyn vastasi kuulemma peräti 30 hankolaista, että se siitä kattavuudesta. Taisi kaikki negatiivisen asenteen omaavat olla asialla.

    ylpeähankolainen, sinunlainen asenne on meidät tähän johtanut. Kyllä ne kaikki 30 ovat olleet oikeassa. Asiakas on aina oikeassa. Asiakkaan mielipidettä ei kannata halveksia. Miksei kysytä kaikilta hankolaisilta? Sitäkin on tehty ja samalla tavalla jätetty vastaukset huomioimatta.

    Äänestä

  • ylpeähankolainen kirjoitti:

    Siihen kyselyyn vastasi kuulemma peräti 30 hankolaista, että se siitä kattavuudesta. Taisi kaikki negatiivisen asenteen omaavat olla asialla.

    ylpeähankolainen, sinunlainen asenne on meidät tähän johtanut. Kyllä ne kaikki 30 ovat olleet oikeassa. Asiakas on aina oikeassa. Asiakkaan mielipidettä ei kannata halveksia. Miksei kysytä kaikilta hankolaisilta? Sitäkin on tehty ja samalla tavalla jätetty vastaukset huomioimatta. Epäkunnioittavaa johdon itsekästä toimintaa.

    Äänestä

Kyllä terveyden hoito on huonosti hoidettu Hangossa. Tämänkin otsikon alla (täysin asiallinen teema) herättää taas fistingporukan kirjoittmaan taas omia juttuja (sairaita sellaisia). Pikaisesti hoitoon - sitä parempi meille kaikille.

Äänestä
  • justjust...siis noin vastaa hän,joka on hyvinkäältä,jossa on enemmän persreikärunkkareita,kuin hangossa asukkaita.....jepjep

    Äänestä

  • Se on yksi ja ainut sairas henkilö, joka niitä juttuja kirjoittelee Tammiharjun suljetulta osastolta.

    Äänestä

  • onks se sun kämppäkaveri siel vai?

    Äänestä

Jag hålle mee - javist

Äänestä
  • Holle mee o! Så e de ! Jätte kul

    Äänestä

knulla i rumppan?de jätte kiva!

Äänestä

Hyvinvoinnin ydin on siinä, että kuntalaiset ja myöskin heidän toivomuksensa otetaan huomioon poliittisessa päätöksenteossa sekä virkamiestasolla.
Ilmiselvästi tässä Hangon tapauksessa on käynyt niin, että kaupunkilaisten mielestä asia ei ole näin, ei lähestulkoonkaan.

Mitä siis on mennyt pieleen? Mistä tämä synkkä arvostelu johtuu?

Äänestä

Jossain oli toisenlainen tutkimus jossa kysyttiin, että suosittelisitko kotipaikkakuntaasi muille asuinpaikaksi ? Tällä listalla Hanko oli Suomen keskitasoa. Raasepori tosin oli edelleen häntäpäässä. Mitä tulee Hangon päätöksentekoon niin se on avointa ja näkyvää. Salaliittotyyppejä aina löytyy levittelemään kaikenlaisia huhuja.

Äänestä

Muutotappio kyllä kertoo jotain avoimmuudesta. Sama tyyli on ollut vallalla jo hyvin pitkään. Ensin tehdään jotain ja sitten keksitään sille käyttöä tai hyvä selitys miksi näin tehtiin. Asiaan kuuluu että kuntalaisilta ei kysytä mitään.

Äänestä

"muuttotappio kyllä kertoo jotain avoimuudesta" - avoimuus kyllä ei ole mennyt ihan perille - mediassa on kyllä kerrottu avoimeisesti kun esim. Koverhar teki konkurssia, Printal'in linjat siirrettiin Ruotsiin j.n.e. Eikä kuntalaisilta (eikä työntekijöiltäkään) kysyttiin mitään.
Muuttotappio johtuu kyllä aivan muista tekijöistä kun kunnan avoimuudesta päätöksenteossa. Mutta, haukkua saa kyllä aivan vaapasti, kuten aikaisemmin. Onneksi on fiksumpia ihmisiä jotka jaksavat.

Äänestä
  • Hei Enough 1, jos Printal tai Koverhar kertoivat tilanteestaan, niin sillä ei ole mitään tekemistä Hangon kaupungin tiedottamisen kanssa. Kysymys oli yksityisten yritysten tiedottamisesta, joka on ollut avointa. Hangon kaupungin hallinnon päätöksenteossa on ollut sen sijaan peittelyä ja epäilyä laittomuuksista! Mikä johtaa laittomuuteen? Miksi Tehtaanniemen projektissa on menty tekemään epäilyjen mukaan laittomia päätöksiä? Miksi terveyskeskustapauksessa on menty tekemään epäilyjen mukaan laittomia päätöksiä? Kyllä päätöksentekijät ovat tienneet tehneensä väärin, mutta miksi? Yleensä kysymys on oman edun tavoittelusta. Arvostuksen kerääminen, esim. pienuudesta kärsineet Putin ja Hitler, narsismin ruokkiminen, ylimielisyys muiden mielipiteisiin, taloudellinen hyöty, lahjusten vastaanottaminen jne. Oma napa on lähin. Peilikuva rakas.

    Äänestä

"Avoin päätöksenteko" Hangossako? Älkää viitsikö. Kuinka monelle kaupunkilaiselle, edes pienen paikallislehden palstoilla, on selvitetty, miksi
Koverharin satama ostettiin. Missä ovat ne näkymät ja ne tuottoluvut joita odotetaan. Kuinka paljon rahaa satamaan tulee satsata ennenkuin mikään toimii ja ennenkuin yhtäkään asiakasta ilmestyy. Perustelut.
Kuinka monelle kaupunkilaiselle on rehellisesti kerrottu minkälaista peliä on pidetty Tehtaanniemen halpakaupassa. Siinä kaupassahan ostajat ovat lyöneet sopimuksen pöydälle omine ehtoineen ja poliitikkoja/virkamiehiä on viety kuin pässiä narusta. Ja kaavamääräystä on rikottu.
Mitä oikein tapahtunut terveyskeskuksen muutoksissa? Tietääkö kukaan kaupunkilainen? Terveyskeskus kuitenkin on yksi tärkeimmistä asioista kaupunkilaisille.

Miksi paikallislehti ei osaa enää selvitellä asioita? Onko kyse siitä, että lehden omistajat näin päättävät?

1Äänestä

Vaikka miten paljon kerrotaan, aina löytyy niitä jotka eivät ole saaneet tietää mitään. Lukemalla lautakuntien esityslistoja liitteineen päästään jo aika pitkälle mitä kaupungissa tapahtuu.

Mutta, joku on aina valmis kylväämään negatiivista ilmapiiriä - eiköhän tämä on jo erään poliittisen ideologian työkaluja edesauttamaan "vallanottoa" .

Henkilökohtaisesti käyn äänestämässä vaaleissa kun se mahdollisuus on annettu. Ja kiitän niitä henkilöitä jotka jaksavat olla maalitauluna kuin ne "viisaat" rupee lokaa heittämään.

Äänestä

Niinhän se on. Täytyy nähdä vaivaa saadakseen selville mitä kaupungissa tapahtuu ja mistä päätetään. Ei sitä voi huhuihin ja naapurin sanomisiin luottaa.

Mutta - entäs sitten kun on selvittänyt asioita niin pitkälle kuin niitä voi selvittää eikä vain vastauksia löydy. Yksinkertaisempiinkaan kysymyksiin.

Sitten kun pyytää vastauksia, niitä ei saa. Tai vastataan aivan muuhun kuin mitä on kysynyt. Tai vastaus on aivan harhaanjohtava. Tai jopa virheellinen.

1Äänestä

"Asiakas on aina oikeassa" - sanotaan. Hangon kaupungin asiakas on hankolainen, hangöbo. Asiakas on tyytymätön ja äänestää jaloillaan, muuttaa pois.
Hangon kaupungin organisaatiolla on kortit kädessään. Ei siinä voi maailman tilaa syytellä. Itse on kortit pelattava ja kuunneltava asiakasta. Yksinkertainen juttu.

Äänestä

kun katsoo on Hanko Suomen huippua.

Äänestä

Hangon työttömyyslukuja niin siinä Hanko on Suomen huippua.

Äänestä

...det gör ingenting... RKP:n kädessä koko touhu ja ne tekee ryhmäpäätöksiä, ettei tarttee kehittää muuta kuin satamia... se on niitten mielestä elinkeinoelämä Hangossa... ja venelaiturit kun on kunnossa ja ettei kottaraisenpönttöjä satamassa, niin se riittää RKP:lle kaupunkilaisten hyvinvoinniksi... ei se tulos olla oikein... kyllä me tietä tämä...

Äänestä
  • Ja holle mee så helviti

    Äänestä

Satama myyntiin, lainojen lyhennys ja talous kuntoon, tulot suuremmat kuin menot. Lomautettava, ellei muuten pysy plussalla. Heti syksyllä. Tappion tekeminen on hulluutta.

Äänestä
  • Kyllä tästä Hangon surkeasta tilasta voisi "palkita" pari paikallista toimitusjohtajaakin. Oma etu ja "firman pitkä historia" sumensi silmät vaadittavilta uudistuksilta jo kauan sitten. Nyt sitten kaaduttiin/-taan saappaat jalassa. Mokomat haamuteollisuusneuvokset!
    Toki nää kaupungin kuulapäät on vielä hölmömpiä...

    Äänestä

Hanko on hieno, mutta Hyvinkäällä on Hesan työpaikat siedettävän lähellä. Ihminen kun elää pihvistä ja oluesta.

Äänestä

Hanko - koiranpaska Suomineidon hameenhelmassa.. onnelline hankolainen on entinen hankolainen

1Äänestä

Hangon iso ongelma on änkyrät jotka löytää kaikesta kehittämisestä aina 'demokratia'-virheen. He luulevat että kaikki asiat pitäisi kysyä näköalattomilta jurnukoilta. Ei kai silloin mitään kehitystä tapahdu. Fordikin sanoi aikanaan että ihmiset olisivat halunneet nopeampia hevosia.

Äänestä

Hyvä Tsiguna! Olen hankolaisena kurkkua myöten täynnä näitä jatkuvaa valitusvirttä veisaavia örkkejä, jotka vain odottavat, että kaikki kannettaisiin heidän eteensä. Uskomattominta on, etteivät edes tajua, mikä käsi heitä ruokkii.

Äänestä

Onko Hanko ollut viime vuosina mukana kuntakyselyissä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


eteenpäin kirjoitti:

Uusin Kuntaranking ilmestyi. Hanko oli asukastyytyväisyydellä mitaten viimeisenä kyselyn kunnista. Arvosana oli huono. Tulostaulukko on raportin sivulla 8.
http://www.epsi-finland.org/images/stories/reports/Municipalities/Kuntarating_2014-EPSI_Rating.pdf

Tähän on tultu. Miten tästä eteenpäin?
Kaupunginjohtajan uudenvuoden katsauksessa, tiedote 02/2014 uskotaan Koverharin sataman tuovan hyvää: ..."Koverharin uskotaan antavan käänteentekevän sykäyksen Hangon kehitykselle." Siitäkö tyytyväisyys lisääntyy?

Budjetissa esitellään kaupungin strategiset tavoitteet. Tavoite 4 kuuluu "Terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen." Se tuntuu jo läheisemmältä kaupunkilaiselle kuin Koverharin satama.

Hyvinvoinnin ja tyytyväisyyden lähtökohtana pitää olla asukkaiden tyytyväisyys. Vastikään ilmestyi selvitys, jossa kuntien asukkaat ovat määritelleet palveluiden saatavuuksille sopivat rajat. Se on hyvä työkalu myös hankolaisten tyytyväisyyden kehittämiseen: http://www.kaks.fi/sites/default/files/Ilmapuntari_etäisyydet.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu