Etsin kivaa kuoroa pääkaupunkiseudulta

Heippa! Olen 29-vuotias nainen, soittanut nuorempana noin 12 vuotta pianoa ja huilua ja nyt käyn kitaratunneilla. Haluaisin kovasti myös harjoittaa ääntäni ja kysynkin että löytyisikö pääkaupunkiseudulta jotain ryhmää joka haluaisi lisää osaanottajia? Pysyn kyllä sävelessä ja ääni on matala eli altto.

Että vinkkejä otetaan tänne palstalle vastaan!

Kiitos
4624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kiinnostaisiko osakuntakuoro, seurakuntakuoro, jokin muuntyyppinen lauluryhmä...? Naiskuoro vai sekakuoro? Valinnanvaraa kyllä on. Katso vaikka kuoroja läpi osoitteessa

www.sulasol.fi

tai tarkemmin

http://www.sulasol.fi/linkit/linkit.htm

Äänestä

Nythän on paras mahdollinen ajankohta tehdä vertailua eri kuorojen välillä, kiitos joulukonserttirumban. Tässä muutamia tärppejä:

Akateeminen joulukonsertti
EOL, HOL, HYMSKK, Metsoforte, POL, SOL ja WiOL esiintyvät perinteisessä Akateemisessa Joulukonsertissa Kallion kirkossa (Itäinen Papinkatu 2)
perjantaina 10.12. klo 19.00.

Kamarikuoro Kampin Laulun jouluiset sävelet täyttävät Taidehallin (Nervanderinkatu 3, Helsinki) pe 17.12. klo 20.00.
Konsertin johtavat Säde Rissanen ja Eeppi Ursin. Liput 12/8 e.
Samalla lipulla voi tutustua myös pohjoismaista nykytaidetta esittelevään Carnegie Art Award 2004 -näyttelyyn.

Kilven Kuoron Valoa!-joulukonsertti Uspenskin katedraalissa ti 7.12.2004 klo 18.00 ja 20.00 ja pe 10.12.2004 klo 21.00, johtajana Hanna Remes.
Liput 10/7€

Suomen Laulun joulukonsertti Meilahden kirkossa ke 15.12.klo 19.30, johtajana Esko Kallio.

Suomen Kodaly-kuoron joulukonsertti I Helsingin Vanhassa kirkossa 05.12.2004 klo 15:00
Joulukonsertti II Helsingissä Temppeliaukion kirkossa to 16.12.2004 klo 19:00

Äänestä
  • Edellinen kirjoittaja keskittyi lähinnä sekakuoroihin.Mutta kannattaa muistaa myös naiskuorot. Matalat altot ovat tervetulleita, varsinkin jos omaavat tarkan sävelkorvan. Sulasolin sivuilta löydät myös linkkejä maamme naiskuoroihin ja tietysti pääkaupunkiseudulla toimiviinkin.

    Äänestä

Tämä keskustelu on jo vuosia vanha, mutta ajankohtainen silti. Tulepa Arjen lauluun! Altot ovat erityisen tervetulleita. Meillä ei ole laulukokeita, kaikki lauluhaluiset pääsevät mukaan. Treenit ovat Käpylässä keskiviikkoiltaisin. Olemme amatöörilaulajia, mutta meillä on rautaisen ammattitaitoinen kuoronjohtaja, ihan oikea laulupedagogi. Laita meiliä osoitteeseen arjenlaulu(a)yahoo.com, niin sovitaan, miten pääset tutustumaan meihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palmie kirjoitti:

Heippa! Olen 29-vuotias nainen, soittanut nuorempana noin 12 vuotta pianoa ja huilua ja nyt käyn kitaratunneilla. Haluaisin kovasti myös harjoittaa ääntäni ja kysynkin että löytyisikö pääkaupunkiseudulta jotain ryhmää joka haluaisi lisää osaanottajia? Pysyn kyllä sävelessä ja ääni on matala eli altto.

Että vinkkejä otetaan tänne palstalle vastaan!

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu