Kela korvaa 3 kk:n lääkeannoksen, mutta missä vaiheessa voin hakea seuraavan 3 kk:n? jotta korvataan. Täytyykö odottaa viimetippaan, vai voinko hakea esim. 2 viikkoa ennen tabujen loppumista? Tietäisikö kukaan?
Kela korvaus?
Lomalle lähdössä
5100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
YA:n sivuilla on laskuri jolla voi laskea milloin saat seuraavan satsin kela-korvattuna.
Jos lääkkeet loppuu matkan aikana eikä niitä voi ostaa lisää ennen matkalle lähtöä suorakorvattuna, korvausta voi hakea myöhemmin Kelasta. Tarkemmat tiedot voit kysyä apteekista ja saat sieltä mahdollisesti myös tarvittavan kelakaavakkeen.
Ohjeita löytyy myös Kelan nettisivulta http://www.kela.fi/laakkeet_laakkeet-ja-matkustaminen
Riippuu ihan siitä, onko sinulla lääkkeeseen erityiskorvaus, vai onko kyseessä peruskorvattava lääke. Erityiskorvattavien lääkkeiden kohdalla tulee lääkkeet olla käytetty lähes loppuun ennen uuden satsin hakemista, peruskorvattavissa lääkkeissä voit hakea uuden erän vaikka jo seuraavana päivänä edellisestä hakukerrasta (tosin tätä ei voi jatkuvasti harrastaa). Ja tosiaan tolla laskurilla voi kätevästi laskea tarkan päivämäärän, jolloin erityiskorvattavat lääkkeet aikaisintaan saa korvattuna.
apteekista
Yleensä lääke-erän saa kelakorvattuna viikon sisällä ennen 3 kk aikarajan täyttymistä.
Reseptin iteroinnilla voidaan määritellä tarkka myyntiväli.