Olen miettinyt rintatreeninä pelkkää pec deckiä taikka rintakonetta.
Syynä olkapää joka ei tällähetkellä kestä penkkiä eikä vinopenkki. Eikä dippiä.
Olkapäätreenit sen sijaan kestää.
Nomutta asiaan.
Ajattelin hartioiden jälkeen ja vaikka toisenakin päivänä rinnalle pumppireenit tyyliin pec deck ja ehkä varovasti taljassa. Varovasti olkapään takia siis.
Mietteitä, tarviiko raskaita punnerruksia?
Mielestäni ei.
Kerrottakoon vielä että Arnold kertoi parhaan kehityksensä rinnalle saaneen vipunostoista, eli eristävä liike.
Rintatreeni
2
174
Vastaukset
- raw
Käy lekurilla ja selvitä mikä siinä olkapäässä on? Sitten hoidat sen kuntoon ja jatkat treeniä. Jos jatkat noin, se kipeytyy lisää ERITTÄIN todennäköisesti. Jos siellä on tulehdus ja et anna sen parantua, siitä voi tulla krooninen ja se tulee vaivaamaan jatkuvasti ja pahimmillaan se joudutaan leikkaamaan...
- bodysculpt
Itsellä myös molemmat olkapäät sökönä. Toisessa ac-nivel osittain irti ja toisessa yksi lihassäie poikki. Kiertäjäkalvosimet ottanu osumaa myös. Pikkuhiljaa, kahden vuoden aikana on saanu treenattua niin, että kestää tehä jollain tavalla penkkiä, flyereita ja kp vinopenkkiä. Oon vahvistanu paljon taka- ja sivuolkapäitä, epäkkäitä ja yläselkää, sekä ojentajia. Niillä saa hyvin tukea olkanivelelle, jolloin nivelen kuormitus vähenee ja pääsee keskittymään rintalihasten treenaamiseen.
Kannattaa kattoa juutuubista 'Supermassa ja Ari Uusitalo - oikeaoppisen treenaamisen perusteet'. Taisi olla ykkösjaksossa (jos oikein muistan) nimenomaan rintatreeniin liittyvää juttua. Niillä periaatteilla olen itse päässyt eroon 'olkanivel-syndroomasta'. Sekä tietysti hyvän urheiluhieroja/-fysioterapeutin lihashuolto-ohjeilla ja hoidoilla.
Lääkärit (yleispuoskarit) eivät ymmärtäneet asian päälle mitään, vaikka oli jo selvät liike- ja voimarajoitteet. Kannattaa siis mennä yksityiselle urheilulääkärille, ortopedille tai fysiatrille, eikä hukata aikaa ja perusterveydenhuollon resursseja vaivaan, joka ei siellä tod.näk. selviä.
Tsemppiä, älä anna periksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1847209Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1243259Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?501838Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601827- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am801765Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161551- 691373