Täydennyspalveluksen lykkäys

inner join

Tai ei lykkääminen, vaan virallisella termillä vapautus. Minkälaisen paperibyrokratian tämä todellisuudessa vaatii ja sittenkään hakemuksen läpimeno varmaa? Miten kauan käsittelyssä menee? Ettei jo ole kohta liian myöhä, erä nimittäin on tuo maaliskuussa alkava (juurikaan aiemmin en ole voinut tietää mitä tuolla viikolla on, kts. alla).

Täydennyspalvelus/vapautus:
http://www.sivarikeskus.fi/fi/taydennyspalvelus/vapautus
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20071446#L8P61

Täällä taas on siviilipalveluksen (ei täydennyspalveluksen) lykkäyksestä, mutta ovatko nämä ollenkaan sama asia:
http://www.sivarikeskus.fi/fi/velvolliselle/lykkays

Omassa tapauksessani kyseessä olisi opiskelu. Sitä en tiedä mitä on "vaikeutuisi tuntuvasti", omassa tapauksessani kun ei nyt kuitenkaan ole tutkinnon suorasta myöhästymisestä tuon palvelusviikon vuoksi, mutta siihen kyllä oikeasti osuu tentti sekä läsnäolon vaativia harjoituksia. Jälkimmäiset ainakin voisi sopia jollain vaihtoehtoisella tavalla suoritettaviksi, mutta en pysty välttämään ajatusta, että jokaikinen minuutti täydennyspalvelun ilmeisen diibadaaba-aiheisilla luennoilla ajattelisin voivani olevani tekemässä jotain järkevämpää, joten mieluiten lykkäys. Pitääkö vapaamuotoisen selostuksen lisäksi tyyliin hakea nimikirjoitus jokaiselta opettajalta?

4

417

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dtryhrjytrj

      Vapautus läkäriltä ja thats it.

      • inner join

        EIpä satu olemaan mitään vaivaa jota voisi edes liioitella, niin...


    • wegfwegweg

      Kysymys on siitä kuinka hyvä näyttelijä olet, vapautuksen hankkiminen on helppoa.

      • inner join

        Älä ihmeessä tarkenna mitä tarkoitat, jos muka vielä omakohtaista kokemusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2630
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      43
      2230
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      938
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      605
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      32
      515
    Aihe