Ohjeita sisälämmittimen asennuksessa?

Olen asentamassa autoon sisälämmitintä haaroitusjohdolla, moottorinlämmitin on valmiiksi asennettu. Onkos missään hyviä ohjeita näiden piuhojen kytkentään, jotkut sanovat ettei suoraan saa liittää haaroituspalaa lohkoon menevään päähän vaan on laitettava jatkopala siihen? Mitä mieltä olette asiasta?
464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Juu ei sitä haaroituspalaa kiinni suoraan lohkolämmittimeen.

Äänestä

Kaksi johtoa, y-haaran, ja sisäpistokkeen tarvitset.

Irroitat sen lämmityselementtiin kiinnitetyn johdon, ja kiinnität sen y-haaraan, ja kiinnität uuden johdon menemään siitä y-haaralta sinne lämmitysvastukselle. Se lämmitysvastukselle menevä johto kannattaa kiinnittää esim. nippusiteellä moottoriin, niin ettei se väännä lämmityselementtiä. Jos siellä lämmitysvastuksen johdossa oli lämpösuoja kiinnitä se myös uuteen johtoon.
Sitten laitat toisen uuden johdon kulkemaan valmiista läpiviennistä sisätilaan (jossainautoissa voi olla vaikea löytää tuo läpivienti. Ja kiinnität sen sitten sisäpuolella sisätilanpistokkeeseen jonka kiinnität sopivaan paneliin (varmista etteivät ruuvit riko mitään).
Lopuksi kiinnität kaikki kaapelit kiinni etteivät ne pääse osumaan mihinkään.

Äänestä
  • "Lopuksi kiinnität kaikki kaapelit kiinni etteivät ne pääse osumaan mihinkään."

    Mihinkä minä ne kiinnitän kiinni ettei osu mihinkään, ilmaan vai...?

    Äänestä

  • Masentaja..... kirjoitti:

    "Lopuksi kiinnität kaikki kaapelit kiinni etteivät ne pääse osumaan mihinkään."

    Mihinkä minä ne kiinnitän kiinni ettei osu mihinkään, ilmaan vai...?

    vahvoilla magneeteilla saat ne pysymään ilmassa, hieman samaan tyyliin kuin hiukkaskiihdyttimessä tai fuusioreaktorissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asentaja...... kirjoitti:

Olen asentamassa autoon sisälämmitintä haaroitusjohdolla, moottorinlämmitin on valmiiksi asennettu. Onkos missään hyviä ohjeita näiden piuhojen kytkentään, jotkut sanovat ettei suoraan saa liittää haaroituspalaa lohkoon menevään päähän vaan on laitettava jatkopala siihen? Mitä mieltä olette asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu